KÖMÜR KARASI ARTIK YATAĞAN VE ÇATALAĞZI'NIN ALIN YAZISI DEĞİL

KÖMÜR KARASI ARTIK YATAĞAN VE ÇATALAĞZI'NIN ALIN YAZISI DEĞİL

Ünlü Şair Orhan Veli Kanık’ın “Yüz karası değil, kömür karası” isimli şiirinde dizelere döktüğü; “Siyah akar Zonguldağın deresi/ Yüz karası değil, kömür karası/ Böyle kazanılır ekmek parası?” sözleri artık Yatağan ve Çatalağzı’nın kaderi ve alınyazısı olmaktan çıktı. Muğla’daki Yatağan ve Zonguldak’taki Çatalağzı termik santrallerini bünyesinde barındıran Denizlili Bereket Enerji Grubu, son 3-4 yılda gerçekleştirdiği ve teknolojinin ön planda olduğu rehabilitasyon çalışmaları nedeniyle bu iki ilçeyi kirlilikten arınmış bir hale getirdi.  

Enerji Bakanlığı’nın ana destekçi olduğu Kömür Üreticileri Derneği tarafından düzenlenen 2. Türkiye 
Kömür Zirvesi’nde, Yatağan ve Çatalağzı termik santrallarındaki rehabilitasyon çalışmaları nedeniyle Bereket Enerji Grubuna ‘’Yatırım Ödülü’’ verildi.

Milli Enerji vurgusunun yapıldığı ve yerli kömür ile yerli teknolojilerin ele alındığı zirve İstanbul’da başladı. Zirvede, Türkiye’nin cari açığının önemli bölümünün enerjiden kaynaklandığı belirtilerek, yerli kaynakların mutlaka değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. Enerji Bakanlığı yetkilileri, Türkiye Kömür İşletmecileri yöneticileri, kömür üreticileri, tüketicileri ve teknoloji tedarikçilerini buluşturan zirvede Bereket Enerji görsellerde ‘’Temiz bir kömür enerjisi mümkün’’ mesajının yer aldığı pankartları asarak farkındalık yarattı. Zirvede, Bereket Enerji’nin termik santral bölgelerinde özelleştirmeden sonra 3 yıl içinde 632 hektar alanda 1 milyon 252 bin adet ağaç fidanı dikimini gerçekleştirilmesi çevre duyarlılığı açısından takdirle karşılandı.

Türkiye Kömür Zirvesinde, 2014 yılı sonunda özelleşen Muğla’daki Yatağan ve Zonguldak’taki Çatalağzı termik santrallarını bünyesine katan Bereket Enerji Grubu, teknolojinin ön planda olduğu rehabilitasyon çalışmaları nedeniyle ‘’Yatırım Ödülü’’ ne layık görüldü. 

Bereket Enerji’ye ödülünü Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ömer Bayrak, Çatalağzı Termik Santral Direktörü Harun Sarı’ya törenle verdi.

MUSTAFA KAYA

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER