KORE KAHRAMANI, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

KORE KAHRAMANI, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Yaşlılığa bağlı sebeplerden dolayı hayatını kaybeden 89 yaşındaki Denizlili Kore Gazisi Mehmet Caner,Asri Mezarlık’ta düzenlenen cenaze töreninin ardından Gazi Mezarlığı’na gözyaşları içinde toprağa verildi.Caner’in vefatıyla Kore’de savaşan Denizlili gazi sayısının 18’e düştüğü öğrenildi.

Kahraman Türk Ordusu’nun 1950 yılında gerçekleştirdiği Kore Savaşı’nda yer alan 89 yaşındaki Denizlili Kore Gazisi Mehmet Caner, yaşlılığa bağlı sebeplerden dolayı kendi evinde hayatını kaybetti. Merhum Kore Gazisi Caner için öğle vakti Asri Mezarlık Camisi’nde tören düzenlendi. Törene; kahraman Kore Gazisi Caner’in yakınları ve sevenleri katıldı. Asri Mezarlık Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Merhum Kore Gazisi, Asri Mezarlık’ta bulunan Gaziler Mezarlığı’na defnedildi.

GENÇLER KORE GAZİSİ’Nİ ONORE ETMİŞTİ
2016 yılında Pamukkale Üniversitesi Öğrencisi olan Samet Önder, Denizlili Kore Gazisi Mehmet Caner’in savaşta yaşadıklarını belgeselleştirmişti. Önder tarafından oluşturulan ‘Kore’de Bir Yaman Çember’ isimli belgesel,Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda gösterime sunulmuş ve Kore Gazisi Caner’e teşekkür plaketi takdim edilmişti. Plaketini almak amacıyla sahneye yakınlarının desteğiyle çıkan Kore Gazisi Caner, konuklar tarafından uzun süre ayakta alkışlanmıştı.

“ÇOK DUYGULANDIM, ÇOK İYİ BİR PROJE OLDU”
2 yıl önce hasta olmasına rağmen gençleri yalnız bırakmayan Kore Gazisi Caner, şunları söylemişti: “Biraz rahatsızdım.Aslında katılamayacaktım. Ama çocukları yalnız bırakmak istemedim. Beni unutmadılar. Çok duygulandım, çok iyi bir proje oldu. Allah gençlerimize uzun ömürler versin. Gençler paralarını denk harcasınlar. Gençler tarihlerini unutmasınlar. Büyüklerini, küçüklerini bilsinler.”

DENİZLİLİ KORE GAZİSİ SAYISI 18’E DÜŞTÜ
1929 yılında Denizli’nin Serinhisar İlçesi’ne bağlı Ayaz Mahallesi’nde dünyaya gelen Kore Gazisi Caner, 1950 yılındaki Kore Savaşı’nda, kahraman Türk Ordusu içerisinde yer alarak Denizli ve Türkiye’nin göğsünü kabartmıştı. Evli ve 4 Çocuk babası olan Caner’in ölümüyle, Denizli’de yaşayan Kore Gazisi sayısı; 18’e düştü.

ALPER PARLAK 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER