Korona virüs ada çayına ilgiyi arttırdı

Pandemi dönemiyle beraber insanlar bitkisel çaylarına büyük ilgi gösterirken ada çayına da talep patlaması yaşandı. Çiftçiler ürünleri geçen seneye oranla yetiştiremediğini belirtirken, yoğunluktan dolayı ada çaylarını yaş bir şekilde aktarlara gönderiliyor.

Korona virüs ada çayına ilgiyi arttırdı

İnsan sağlığına olumlu etkileri bulunan zararlı bakteri yok etmesiyle bilinen adaçayına korona virüs salgınıyla birlikte ilgide arttı. Acıpayam İlçesi’ne bağlı Yazır Mahallesi’nde ada çayı üretimi yapan çiftçiler gelen talebi karşılamak için orak ve makaslarıyla hasat ettikleri ada çaylarını bağ yapıp aktarlara gönderiyor. Son zamanlarda siparişler artınca ada çayı bağları kurumadan yaş olarak aktarlara satılmaya başlandı. Ada çayı üreticisi Özlem Tüccar, gelen talebi karşılamak için sürekli çalıştıklarını belirterek, “Yaklaşık altı yıldan bu yana ada çayıyla uğraşıyoruz. Kendimiz diktik yetiştirdik. Kuru ve yaş olarak satıyoruz. Yılda bir iki kere hasat yapıyoruz. Korona virüs nedeniyle talep çok olduğundan yaşını bile yetiştiremiyoruz. Ada çayı sağlık yönünden çok yararlı olduğu için tavsiye ediyoruz. Burada adaçayının çoğalmasını talep ediyoruz. Kazancı diğer mahsullere göre gideri az olduğu için bence daha iyi ve bayanların yapabilmesi açısından daha kolay” dedi.

“8 BİN TL'YE KADAR SATILIYOR"

Toplanmasının zahmetsiz olduğunu ve bayanların bu işi rahatlıkla yapabileceğini belirten Tüccar, “İş olarak az bayanların kendisi tek başına yapabileceği bir şey onun için bayanlara daha çok tavsiye ediyorum. Hem bayanlara iş olanağı, hem de işi basit çok fazla bir şeyi yok sadece biçip kurutup bağ hepsi bu kadar. Bir dönüm ada çayından mesela güzel bakıldığında bir tonu geçiyor. Tabi satış şeyine göre farklı. Kuruduğunda alıcısını bulabilirsek 8 bin TL’ye kadar satılıyor. Alıcısını bulamazsak 6 bin ile 7 bin TL kadar satıyoruz” diye konuştu.

“ADA ÇAYI DAHA ÇOK ALANA DİKİLMELİ"

Ada çayının pazarının açık olduğunu ve mahallelerinde daha çok alanda adaçayı üretiminin yapılmasını isteyen ada çayı üreticisi Fatma Demirhan, “Burada arkadaşlarımız ada çayı üretiyor. Hep beraber gelip imece usulüyle ada çayı yapıyoruz. Sabah arkadaşlarımız erken geliyoruz. Sabah biçiyoruz öğleden sonra bağ yapıyoruz, bütün bayanlara halkımıza tavsiye ediyoruz. Topraklarımız sulak, verimli bir toprak. Ada çayı için kış mevsiminde bile olabilecek bir bitki olduğu için herkese tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“GÜNDE KİŞİ BAŞINA BİN BAĞ TOPLUYORUZ"

Ada çayının herkesin dikmesini tavsiye eden Yasemin Satmaz, “Sabah sekizde geliyoruz, öğleye kadar çalışıyoruz. Öğle yemeğini yedikten sonra bağ yapıyoruz. Günde kişi başına bin bağ falan yapıyoruz. Bunları toplu alan yerler var oralara satıyoruz. Bağın tanesini 3 TL’den satılmakta. Güzel bir ürün bende dikmeyi tavsiye ediyorum” sözlerini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER