Korona virüs mücadelesine 3 boyutlu destek

Küresel bir salgına dönüşen korona virüsün yayılmasını önlemek için Türkiye genelinde sürdürülen mücadeleye; sosyal medyada bir araya gelen 3 boyutlu yazıcı sahibi firmalar, mühendisler, tasarımcılar, kolektif üretim hareketiyle sağlık çalışanları için ücretsiz koruyucu yüz siperliği üretiyor.  Hareketin Denizli ayağında ise Denizli Sanayi Odası’nın (DSO) bir katı, Kolektif Üretim Hareketi’ne tahsis edildi.

Korona virüs mücadelesine 3 boyutlu destek

Küresel bir salgına dönüşen korona virüsün yayılmasını önlemek için Türkiye genelinde sürdürülen mücadeleye sosyal medyada bir araya gelen 3 boyutlu yazıcı sahibi firmalar, mühendisler, tasarımcılar, kolektif üretim hareketiyle sağlık çalışanları için ücretsiz koruyucu yüz siperliği üretiyor.  Bugüne kadar binlerce siper üretip sağlık kuruluşlarına teslim eden hareketin Denizli ayağına Denizli Sanayi Odası (DSO) da destek veriyor. İl Temsilcisi Bahri Ertunç, bugüne kadar DSO’nun da desteğiyle 4 bine yakın siperlik üretip teslim ettiklerini söyledi. Gönüllüler kendi imkanları ile temin ettikleri hammaddeleri kullanarak 3D yazıcı ile üretim yapıyorlar. Malzeme talebinde bulunmaları durumunda, 3 Boyutlu Destek Merkezi, DSO veya harekete destek olan firmaların sağladığı hammaddeler kendilerine ulaştırılıyor.

‘KOLEKTİF ÜRETİM HAREKETİ’NE DSO’DAN LOJİSTİK DESTEK

DSO’nun bir katı, Kolektif Üretim Hareketi’nin Denizli organizasyonuna tahsis edildi. Evlerde ara vermeden 3D yazıcılarda üretilen siperliklerin dağıtımı, DSO’da oluşturulan merkezden yapılmaya başlandı. Yine DSO’na üye firmaların desteğiyle 3D yazıcılarda ve elde üretilen parçalar fabrika ortamında üretilmeye başlanarak sayı arttırıldı. Kolektif Üretim Hareketi’nin Denizli Temsilcisi Bahri Ertunç, “İhtiyacı olan sağlık çalışanlarımızın 3boyutludestek.org sitesi üzerinden gönderdiği talepler kontrol edildikten sonra DSO’da paketlenerek ilgililere ulaştırılıyor. Tamamen sivil bir insiyatif olan bu harekette DSO’ya üye sanayicilerin sağladığı hammaddeler ve odanın sağladığı yer ve lojistik imkanlarıyla talepleri çok daha hızlı karşılayabiliyoruz. Hedefimiz bu hafta sonuna kadar 5 bin adet siperliği ihtiyacı olan sağlık çalışanlarımıza ulaştırmak. 3D yazıcı sahipleri olarak bizler de üretime devam edeceğiz. Salgın tehlikesi geçene kadar, sağlık kuruluşları bize ne zaman tamam derse, o zamana kadar üretime devam edeceğiz” dedi.

“SANAYİCİ, SALGINLAMÜCADELEYE ÜRETEREK DESTEK VERİYOR”

Verdikleri desteğin önemine dikkat çeken DSO Başkanı Müjdat Keçeci, “Bu olay bizim de sanayiciler olarak ister istemez içinde bulunduğumuz ‘maker hareketi’nin bir sonucudur. Maker hareketi, aslen üretmek ve kendi kendine yetmek üzerine kurulu bir felsefe ve biz Denizlili sanayiciler olarak bu salgınla mücadeleye en iyi bildiğimiz şekilde, üreterek destek veriyoruz. Kendi evlerinde ve işyerlerinde 3 boyutlu yazıcılarını kullanarak yüz siperliklerini üretip çok uzak noktalara ulaştıran gönüllülere biz de elimizden geldiğince destek oluyoruz. Bu iş bir imece işi ve Denizli Sanayi Odası’nın da burada çok doğru bir noktada konumlandığını düşünüyorum. Buradan destek olan tüm sanayicilerimize tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221