Korona virüs telefon piyasasını olumsuz etkiledi

Telefon yedek parçalarının büyük bir kısmının üretildiği Çin’de ortaya çıkan korona virüs (Kovid-19) salgını, piyasayı olumsuz etkiledi.

Korona virüs telefon piyasasını olumsuz etkiledi

Telefon, yedek parça ve telefon aksesuarlarının üretildiği Çin’de ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Kovid-19) salgını, telefon piyasasını olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz aylarda Türkiye geçici süreyle Çin'den ürün alımını durdururken kontrollü şekilde başlayan ürün alımları yavaşladı. Salgın sebebiyle telefon piyasasında zam etkisi oluşmaya başladı. Esnaflar salgın ile birlikte son zamanlarda sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Telefon teknik servis ve yedek parça satıcısı Nazif Yetim, “Son bir aydan bu yana bayağı bir içler acısı, haliyle bizde virüsten etkilenmemek için mümkün mertebe iş yerinde az duruyoruz. Öğleden sonra geliyoruz birkaç saat durup gidiyoruz. Önümüzde 4 günlük bir tatil var bu süreçte ne yapacağız bilmiyoruz. Kiralar ödenmiyor, vergiler, krediler bunları nasıl ödeyeceğiz bilmiyoruz. Bu 4 günlük zamanda çalışan insanların telefonları bozulursa ne yapacak bilmiyorum. Devlet bir uygulama yapıyor ona uymak mecburiyetindeyiz artık yapacakta bir şey yok” dedi.

“FİYATLARDA YÜKSELME OLABİLİR”

Türkiye’ye gelen toptan satış noktalarından alım satımlarda bir sıkıntı olmadığını ancak Çin’den gelen ürünlerin gümrükte uzun süre beklediğini belirten telefon aksesuar satış yetkilisi Orhan Gezer, “Her an gibi bir sıkıntı şuan için yok sadece piyasa biraz durgun tabi onlarda insanlar çıkıp gezmediği için satışlarda biraz düşüş var. Malzeme alım satımlarda bir sıkıntı yok ürünleri bulabiliyoruz her an gibi bir kısıtlama yok. Sadece gümrükler biraz sıkı olduğu için fiyatlarda yükselme olabilir. Ürün konusunda gelip gitmede bir sıkıntı yaşanmıyor” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2020, 18:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221