'KORSAN SERVİSLERLE ÇOCUK KAÇIRMA İDDİASI ASILSIZ'

'KORSAN SERVİSLERLE ÇOCUK KAÇIRMA İDDİASI ASILSIZ'

Son günlerde çıkan okul servis araçlarına yönelik çeşitli platformlarda çıkan haberlere dair açıklama yapan Denizli Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Umul, “Böyle bir şey yok. Denizli’de böyle bir durum yaşanmadığı gibi Türkiye’de de böyle bir durumun yaşandığıyla ilgili habere rastlamadım. Emniyet Müdürlüğümüze de böyle bir durum intikal etmemiştir” dedi.

Denizli Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Umul, Son günlerde çıkan ‘Servis plakalı araç bozuldu, onun yerine bizi gönderdiler, çocuğunuzu biz götüreceğiz gibi sözlerle çocuğu kaçırdılar’ şeklindeki haberlere dair DRT Denizli ve Denizli Gazetesi ekibine konuştu. Kimliği bilinmeyen şahısların internette öğrenci velilerini tedirgin eden bir paylaşımda bulunduğunu söyleyen Başkan Umul, “İnternet ortamında bu paylaşım gruplar aracılığıyla tüm Denizli’ye yayıldı. Aslı olmayan, gerçekdışı bir haberdir. ‘Servis plakalı araç bozuldu, onun yerine bizi gönderdiler, çocuğunuzu biz götüreceğiz gibi sözlerle çocuğu kaçırdılar’ diye haberler yayınladılar. Böyle bir şey yok. Denizli’de böyle bir durum yaşanmadığı gibi Türkiye’de de böyle bir durumun yaşandığıyla ilgili habere rastlamadım. Emniyet Müdürlüğümüzle konuyla ilgili bilgi almak amacıyla irtibat kurduk. Emniyet Müdürlüğümüze de böyle bir durum intikal etmemiştir” dedi.

“DENİZLİ’DE BÖYLE BİR OLAYIN VUKU BULMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR”

 Denizli Emniyeti’nin okul önlerinde ve yollarda bütün güvenlik önlemlerini aldığının altını çizen Başkan Umul, “Sıkı denetimler uygulanıyor. Denizli’de böyle bir olayın vuku bulması mümkün değildir. Velilerimizin içi rahat olsun. Velilerimiz internette gördükleri habere inanmak yerine ‘S’ plakalı araçlarla çocuklarının ulaşımını sağlamayı öncelik haline getirsinler. Servis plakalı araçların dışında taşıma yapılan araçlar ya korsandır ya da dolaylı korsandır. Korsan servisler Denizli Büyükşehir Belediyesi’nden servis yapmak için hiçbir şekilde izin almadan taşımacılık yapmaktadırlar” diye konuştu.

“SERVİSÇİLERİ ZORA SOKMAK İSTEYEN KİŞİLER TARAFINDAN YAPILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

“Servisçileri zora sokmak isteyen kişiler tarafından yapıldığını düşünüyorum” diyen Başkan Umul sözlerine şöyle devam etti: “Birilerinin ücret yönünde anlaşamaması ya da çocuğunun istediği yerden alınmaması gibi durumların yaşanması sonucu da bu tür bir yaklaşımda bulunulmuş olabilir. Başka bir ihtimal vermiyorum. Bir nevi servisçilerin işine engel olmak için yapıldığını düşünüyorum. Servisçiler arasından birinin yapacağını düşünmüyorum. Servisçiler ve vatandaş ilişkisiyle ilgili olabilir diye tahmin ediyorum. Bu olayın ilk çıkışıyla ilgili tespitlerin yapılması için emniyete dilekçe vermeyi düşünüyoruz. Bu paylaşımım kim tarafından yapıldığı mutlaka ortaya çıkarılacaktır. Bunun peşinde olacağız. Kim yaptıysa cezasını alması gerekiyor.”

“DENEYİMSİZ KİŞİLERE İZİN VERİLMESİN”

İzmir'in Çiğli İlçesi’nde, gittiği kreşin servisinde uyuduğu için unutulan ve saatlerce havasız kaldıktan sonra yaşamını yitiren 3 yaşındaki Alperen Sakin'in ölümünü hatırlatan Başkan Umul, “Servis taşımacılığı tecrübe isteyen bir iş. Ülkemizde kanunların verdiği boşlukta öyle bir şey var ki; kreş açan herkes ‘ben çocukları kendim taşıyacağım’ diye aracına servis taşıma izin belgesi alabiliyor. Bu iş tecrübe ve deneyim isteyen bir iş iken sadece kreş eğitimi vermek için okul açan kişi servisçiliğe yeltenirse sonucunda mutlaka olumsuz olaylar yaşanabilir. Kanun koyuculardan rica ediyoruz; deneyim isteyen işlerde deneyimsiz kişilere izin verilmesin” şeklinde ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER