Kotunu getir çantanı götür

Denizli’de bir alışveriş merkezinde düzenlenen etkinlik hem dolabınıza, hem cebinize hem de şıklığınıza uygun. Pamukkale üniversitesi geleneksel el sanatları öğrencileri ve forum çamlık alışveriş merkezi ile el ele verdi. Dolabınızda giymediğiniz kotları götürüyorsunuz, 8 dakika sonra size çanta olarak geri ücretsiz veriliyor. Artan kumaşlardan ve paçalardan kalem kutuları da yapılıyor.

Denizli’de bir alışveriş merkezinde düzenlenen etkinlik hem dolabınıza, hem cebinize hem de şıklığınıza uygun. Pamukkale üniversitesi geleneksel el sanatları öğrencileri ve forum çamlık alışveriş merkezi ile el ele verdi. Dolabınızda giymediğiniz kotları götürüyorsunuz, 8 dakika sonra size çanta olarak geri ücretsiz veriliyor. Artan kumaşlardan ve paçalardan kalem kutuları da yapılıyor. Dikilecek 5 bin kottan kalem kutusu içinde kırtasiye malzemeleri ile birlikte Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü’nün belirleyeceği okullara dağıtılacak.

Bu etkinlik kapsamında detaylı bilgi veren AVM Müdürü Didem Kırşallıoba; “1 Ocak 2019 tarihi itibariyle kanunen plastik poşetlere karşı bir akım başladı. Bizde bu şehre mal olmuş bir alışveriş merkezi olarak plastik poşetlere karşı ne yapacağımızı düşündük. Ziyaretçilerimizle yakın temas içerisinde onların gardroplarında duran, kullanılmayan kot pantolonlarını geri dönüştürerek çanta haline getirme düşüncesi doğdu. Sonrasında bunu etkinlikten çok bir proje haline getirmeyi planladık. Şehirle bütünleşelim. Maksimum insan buna temas etsin istedik. Bizim için önemli olan farkındalığı artırmaktı. İş plastiğin kullanımına karşı başlıyor, sonrasında sadece çanta değil, kot pantolonların paçasından kalemlikler yapıyoruz. 5 bin tane öğrenciyi sevindirmeyi planlıyoruz. Bu kapsamda hayırsever yatırımcılarımız ve bağışçılarımız var. Onlarla birlikte el birliği ile Denizli’de yaşayan herkesin imkanlarını kullanarak bu projeyi gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ve bir rekor kırmayı hedefliyoruz. Onun haricinde doğaya sahip çıkıp, korumayı hedefliyoruz. Bütün bunların haricinde bir iplik parçasını bile atmıyoruz. Hepsini farkındalık olarak geri dönüştürüyoruz. Alışveriş merkezinin en merkezi yerinde dev bir çanta iskeleti yaptık. Bu dev çantanın üzerine dikilen kotların artık parçaları ziyaretçilerimizle paylaşılıyor. İsimlerini ve diklerini yazarak, doğa için dilekte bulunarak dev çantanın üzerine iliştiriyorlar. Kasım ayı sonunda bizim hedefimiz maksimum katılımcı ile farkındalık oluşturmak. Denizli’ye bu dev çantayı hediye etmek” dedi.

AVM Pazarlama Müdürü Betül Korucu Sağlam; “Kotunda iyilik var projesi başlama hikayesi çok güzel oldu. 2019 yılının ilk günü ile çevre yasası kapsamında artık poşet çantalar paralı olarak satılmaya başlandı. Bu kapsamda bakarsanız bizimde çevreci projelerimiz 2010 yıllarına dayanıyor. Biz o yıllardan itibaren bez torbalar dağıtıyoruz. Plastik kullanmayalım, doğayı yok etmeyelim diye. Son zamanlarda birçok kurum, kuruluş ve belediyeler bez torba dağıtımı yaptı. Biz çok yönlü bir projeye imza atmak istedik. Bu kapsamda Pamukkale Üniversitesi El Sanatları Bölümü hocalarından Ayşegül Koyuncu Okca ile beraber bir yola çıktık. 14-27 Ekim tarihleri arasında kotunu alışveriş merkezine getirenlere tam 8 dakika sonra çanta olarak ücretsiz hediye ediyoruz. Bu şekilde çevreci yanımızı ortaya koymayı çabalıyoruz” dedi.

Pamukkale üniversitesi geleneksel el sanatları bölümünce hoca olan Doçent Doktor Ayşegül Koyuncu Okca; “Burada bizim bölümümüzle birlikte Forum Çamlık’ın ev sahipliğinde gerçekleştirmiş olduğumuz proje için bulunuyoruz. Kotun geri dönüşümüne dikkat çekmek istedik. Kotun hiçbir parçasının atık olmadığını, istediğimiz her türlü ürüne dönüşebileceğini el sanatları bölümü öğrencileri ile birlikte vurgulamak istedik” dedi.

Etkinliğe ticaret borsası ilkokulu öğrencileri de destek verdi. 1. Sınıf öğrencileri evde giymedikleri kotlarını geri dönüşüm sepetine attılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER