“Köy Enstitüleri’ni kapatmak, tarihi hata olmuştur”

Köy Enstitüleri’nin kapatılmasının yıl dönümü nedeniyle yazılı basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, “Köy Enstitüleri’ni kapatmak, Türkiye için tarihi bir hata olmuştur” dedi.

“Köy Enstitüleri’ni kapatmak, tarihi hata olmuştur”

CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, Köy Enstitüleri’nin kapatılmasının yıl dönümü nedeniyle yazılı basın açıklamasında bulundu. Başkan Akbaba, “Köy Enstitüleri’ni kapatmak, Türkiye için tarihi bir hata olmuştur. Cumhuriyeti kuran çağdaş aydın kadrolar, eğitimin ve kalkınmanın, öncelikle ‘Köylü milletin efendisidir.’ anlayışı ile köylerden başlaması gerektiği fikrini benimsemişlerdir. Cehalete karşı açılan savaşta zeki köy çocuklarının eğitilmesi önemli bir yer tutmuştur. Köy Enstitüleri, Türkiye’nin dünya eğitim tarihine kazandırdığı en özgün eğitim projelerinden biri olarak döneme damgasını vurmuştur. Cumhuriyetin ‘Çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma’ hedefine varmak, çağdaş bir toplum yaratmak için planlanan Köy Enstitüleri, eğitimcinin, ülkenin gelişimindeki rolünü anlatması bakımından da oldukça iyi bir örnektir. Kalkınmış bir toplumun ihtiyacı olan yetişmiş iş gücü, bu kurumlarda sanatla, edebiyatla ve çağdaş olan tüm yeteneklerle harmanlanarak Türkiye’nin her bir yanına cesaret, iddia, inanç ve bitmek bilmeyen bir umutla yayılmışlardır. Köy Enstitüleri’yle birlikte aydınlanma yurdun her yanına taşınmıştır. Yoksul ve cahil olan köy halkı cumhuriyet devrimleriyle Köy Enstitüleri sayesinde tanışmıştır. Böylece yurttaş olma bilinci kazanmıştır" dedi.

“KÖY ENSTİTÜLERİ’NDE YETİŞEN ÖĞRETMENLERİMİZLE ONUR DUYUYORUZ”

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullarda Köy Enstitüleri muhteşem bir proje olarak uygulamaya alındığına işaret eden Başkan Akbaba, “Hasan Ali Yücel’in çağdaş bakanlık anlayışı, İ. Hakkı Tonguç’un ilerici, toplumcu anlayışıyla, Hasanoğlan’da yakılan ateş, Cılavuz, Beşikdüzü, Çifteler, Düziçi gibi Köy Enstitüleri’nde yıldız gibi çoğalarak ve parlayarak bütün ülkeyi aydınlatmaya başlamıştır. Bugün Köy Enstitüsü ruhunu yeniden yakalamak ancak çağdaş, üretken ve demokratik eğitim yöntemini ulusal eğitim sistemimizin her aşamasına uygulayarak; eleştiren, sorgulayan çağdaş bireyler yetiştirmekle olur. Üretken ve yaratıcılığın desteklendiği eğitim anlayışı bugün yaşadığımız eğitim sorunlarının da çözümü olarak görülmelidir. İşte o zaman Atatürk’ün ve cumhuriyetin öğretmenlerden istediği ‘Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ nesilleri yetiştirebiliriz. O gün Köy Enstitüleri’ni kapatmak ne kadar vahim bir hata ise bugün 4+4+4 Kesintili Zorunlu Eğitim yasasıyla eğitim sistemimizi yeniden çok kutuplu hale getirecek yasal düzenlemeler de o kadar büyük hatadır. CHP olarak amacımız; Köy Enstitüleri’nin heyecan ve ruhunu okullarımızda yaşatmak, tüm yurtta cumhuriyetin, aydınlanmanın ateşini yeniden yakmak, ülkemizin geleceğine umut ve ışık olabilmektir. Denizlimizden de yüzlerce büyüğümüzün enstitü eğitiminin ardından memleketimizin dört bir köşesinde binlerce gence verdiği eğitimler sayesinde Türkiyemizin karanlıklardan aydınlığa çıkma savaşında Denizlimizin de gururla attığı imzalar var. O imzaların sahibi kıymetli öğretmenlerimizle onur duyuyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER