Köyceğiz'de Aromatik Bitkiler Evi Projesi hayata geçirildi

Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehrinden 16’ncısı olan Köyceğiz’deki tarihi Sabri Başoğlu Konağı’nda, Köyceğiz’i aromaterapi turizminin çekim merkezlerinden birine dönüştürecek Aromatik Bitkiler Evi projesi hayata geçti.

Köyceğiz'de Aromatik Bitkiler Evi Projesi hayata geçirildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes işbirliğiyle gerçekleştirilen “Gelecek Turizmde” kapsamında desteklenen Köyceğiz Aromatik Bitkiler Evi Projesi hayata geçirdi. mygazete.com’da yer alan habere göre; proje kapsamında Köyceğiz Belediyesi tarafından tahsis edilen Sabri Başoğlu Konağı tadilat ve bakımdan geçirilerek Aromatik Bitkiler Evi’ne dönüştürüldü. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi, Köyceğiz Belediyesi ve Köyceğiz Kaymakamlığı tarafından yürütülen Aromatik Bitkiler Evi Projesi, başta Kleopatra’nın güzellik iksiri diye bilinen ve sadece yöredeki ağaçlardan elde edilen sığla yağı olmak üzere, Köyceğiz’in tıbbi ve aromatik bitkilerden oluşan botanik zenginliğini ortaya çıkarıyor. Proje ile Köyceğiz’i dünyanın önde gelen aromaterapi rotalarından birisi haline getirmek amaçlanırken kadın istihdamının da artırılması hedefleniyor.

200 kişi katıldı

Aromatik Bitkiler Evi’nde her Çarşamba farklı konularda atölyeler, her Cuma günü ise “Sürdürülebilirlik Eğitimleri” düzenleniyor. Bugüne kadar gerçekleştirilen ve yöre halkının büyük ilgi gösterdiği atölyeler arasında sıfır atık, aromaterapik mum, aromatik bitkilerle fizyoterapi, aromatik bitkilerle kahve demleme, bez çantalara bitki çizim ve boyama ve makromelina ile neşeli yapraklar gibi çok sayıda farklı atölye var. Atölyelerin yanı sıra Köyceğizli kadınların kendi işlerini kurmalarında yol gösterici olması için girişimcilik eğitimleri de düzenleniyor. Akademisyen ve alanında uzman kişilerin verdiği sürdürülebilirlik eğitimlerinde ise ‘Sürdürülebilir Kalkınma’, ‘Yavaş Şehir Hareketi’, ‘Eko Köyler’ ve ‘Yeşil İklim Yeşil Ekonomi’ gibi farklı konular ele alınıyor. Aromatik Bitkiler Evi’nde düzenlenen atölye ve eğitimlere bugüne kadar 180’i kadın yaklaşık 200 kişi katıldı.

“Sürdürülebilir yaşam kitaplığı”

Bölgede sürdürülebilirlikle ilgili çalışmalar konusunda önemli merkezlerden biri haline gelen Köyceğiz Aromatik Bitkiler Evi, atölye ve eğitimlerin yanı sıra içinde barındırdığı ‘Sürdürülebilir Yaşam Kitaplığı’ ile de ön plana çıkıyor. Konağın içinde kurulan Sürdürülebilir Yaşam Kitaplığı’nda, çevre, sıfır atık, ekolojik yaşam ile ilgili hem yetişkinlerin hem de çocukların ilgisini çekebilecek kitaplar bir araya getirildi. Ayrıca konakta kullanılmak üzere yöresel kilimler, danteller, perdeler ve ahşap objeler yöre halkı tarafından bağışlandı. Öte yandan yöre halkının sürdürülebilir turizm farkındalığını ortaya koymak için anket araştırması yapıldı ve çıkan sonuçlar doğrultusunda yeni eğitim ve atölye konuları belirlendi.

Gelecek turizmde

Gelecek Turizmde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes iş birliğiyle 14 yıldır hayata geçiriliyor. Türkiye’nin sürdürülebilir turizm potansiyelini ortaya çıkaran program aynı zamanda desteklenen projelerle yerel kalkınmaya ve kadınların ekonomik güçlenmesine de katkı sağlıyor. Gelecek Turizmde kapsamında bugüne kadar 19 proje ile 200 bin kişinin hayatına dokunuldu. Yaklaşık 500 kadına doğrudan ya da dolaylı olarak istihdam sağlandı. 600 sivil toplum kuruluşu ve 23 üniversite ile iş birliği yapıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER