“Krizi fırsata çevirebileceğimizi düşünmek en akılcı yol”

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programında Rusya-Ukrayna Savaşı’nı değerlendiren Denizli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Melek Sözkesen, “Krizi nasıl fırsata çevirebileceğimizi düşünmek aslında en akılcı ve çıkarcı yol” dedi.

“Krizi fırsata çevirebileceğimizi düşünmek en akılcı yol”

Denizli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Melek Sözkesen, DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programına konuk oldu. Programda Rusya-Ukrayna Savaşı’nı değerlendiren Sözkesen, “Krizi nasıl fırsata çevirebileceğimizi düşünmek aslında en akılcı ve çıkarcı yol. Şu an hepimizi çok derinden yaralıyor. Hakikaten 40 günü aşkın süredir devam eden savaşın her şeyden önce insan psikolojisine her şeyden önce maddi tarafı bir tarafa bırakırsak, o insanların üzerindeki psikolojilerini düşündüğümüz zaman çok derin yaralar var. Bizler bilhassa turizm konusunda Ukrayna-Rusya Savaşı’ndan etkileneceğimizi düşünüyoruz. Her şey dahil turizm kesinlikle bizlerin ve turizmcilerin aslında para kazandığı, karlı olduğu bir turizm sistemi değil. Baktığımızda Ukrayna ve Rusya’ya genelde her şey dahil turizmi tercih eden, seçtikleri otele kapatılan ve o otelde sabahtan akşama kadar deniz, kum, güneş, yeme, içme üzerine kurulu bir turizm. ‘Turizm’, dediğimiz şey bu değil. Bizler bu krizi fırsata çevirerek gözümüzü Avrupalı, Amerikalı, Uzak Doğulu turiste çevirip onlar için nasıl deneyim turizmi ortaya koyabiliriz, buradaki asıl temel ülkeye belki daha az insan daha az turist getirerek ama daha nitelikli, daha çok döviz bırakacak turisti fokuslayarak nasıl bir turizm politikası çizmeliyiz, bence ben bunun tamamıyla bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi.

“İÇİNİZDEKİ KUVVETİN FARKINA VARIN”

Kadın girişimcilere de seslenen Sözkesen, “Dünyaya baktığımızda aslında kadın ve erkek arasında bir fark görüyoruz ama bu tamamıyla eğitimle aşılan bir şey. İş dünyasında kadının erkekten farkı yok. Biz hakikaten masaya baktığımızda medeni kanuna baktığımızda kadın ile erkek eşittir. Herkesin yapabileceği işler var, yapamayacağı işler var. Bizler fiziksel olarak belki çok kuvvetli işlerin altında kalamayız ama beyinsel olarak baktığımızda tamamıyla bu eşitliğin paydaşıyız. Ben pozitif ayrımcılık konusunda çok sıcak bir insan değilim, hiç sevmediğim kelimelerden bir tanesi. Adı üstünde bir ayrımcılık kelimesi geçiyor. Ayrım istemiyoruz, pozitiflik de istemiyoruz bu konuda. Sadece eşitlik istiyoruz. Eşit olsak yeterli. Çünkü biz bilgimizle kadın erkeğin eşit olduğunu düşünüyoruz. Kadın girişimci olmak isteyen kişilere de demek istiyorum ki lütfen içinizdeki bu kuvvetin farkına varın” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER