“Kudüs; müslümanların göz bebeğidir, namusudur, kutsalıdır”

ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail-Filistin sorununa çözüm olarak sunduğu ‘barış planı’na ilişkin değerlendirmede bulunan AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; “İnsanlık tarihi kadar eski ve köklü bir geçmişe sahip olan Kudüs, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin devletinin başkentidir. Kudüs; tüm Müslümanların göz bebeğidir, namusudur, kutsalıdır” dedi.

“Kudüs; müslümanların göz bebeğidir, namusudur, kutsalıdır”

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail-Filistin sorununa çözüm olarak sunduğu ‘barış planı’na ilişkin değerlendirmede bulundu. Planın zamanlamasının dikkat çekici olduğunu belirten Başkan Filiz; “İki lider de ülkelerinde siyasi hayatları için mücadele veriyor. Senato'da Trump'ın azil yargılaması sürerken İsrail Başsavcılığı da Netanyahu hakkında yolsuzluktan iddianame hazırladı. İnsanlık tarihi kadar eski ve köklü bir geçmişe sahip olan Kudüs, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin devletinin başkentidir. Kudüs; tüm Müslümanların göz bebeğidir, namusudur, kutsalıdır. Mescid-i Aksâ başta olmak üzere, Kudüs’teki bütün kutsal mekânların mevcut statüsünün korunması ve gereken saygının gösterilmesi Filistin ve Ortadoğu barışı açısından son derece önemlidir. Hiç kimsenin bölge üzerinde tek taraflı, keyfi birtakım kararlar almaya hakkı ve haddi de yoktur. Bu sözde barış planının İsrail'in işgalini ve yerleşim birimlerini meşru kılmaya yönelik bir açıklamadan başka bir şey değildir. Bu plan sahadaki duruma dair adil bir değerlendirme içeren uygulanabilir bir plan değildir. Filistin topraklarını gasp etmeyi hedefleyen, Filistinlilerin haklarını yok sayan, İsrail'in işgal ve zulmünü meşrulaştırmaya yönelik bir ilhak planıdır” diye konuştu.

“TEK TARAF PLANI YOK SAYIYOR VE ESEFLE KINIYORUZ”

Söz konusu plan ile Filistin’in adeta yok sayıldığının altını çizen Başkan Filiz, “Bölgedeki sorun daha da derinleştirilecektir. Açıklanan plan, barışa ve çözüme hizmet etmeyecektir. Adil olmayan bu planın yaşaması mümkün değildir. Bazı Arap ülkeleri sırtını dönse de biz Filistin’in ve Kudüs-ü Şerif’in hukukunu korumak için uluslararası kurumları harekete geçirmeye ve dünyaya bu meseleyi anlatmaya devam etmekle mükellefiz. Kudüs’ün bu durumu yalnızca Filistinlilerin şahsi sorunu değildir. Kudüs, İslam aleminin onuru, namusu, harim-i ismetidir. Bu dava, hepimizin ortak davası, hepimizin ortak meselesidir. Filistin'i bütünüyle dışlayan, bu tek taraf planı yok sayıyor ve esefle kınıyoruz. Trump, abluka altında zor koşullarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan Filistinlileri yatırım ve iş vaadi üzerinden bu plana razı etmeyi hesaplıyor. Bu ‘barış’ aslında Filistin’e İsrail işgali karşısında bütün meşru haklarından feragat etmesi ve sembolik bir devlet olmayı kabul etmeyi dayatmaktadır. Bu yüzden daima haklı davasında Filistin halkının yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER