KÜMESTEN 80 BİN TL'LİK GÜVERCİN ÇALDILAR

KÜMESTEN 80 BİN TL'LİK GÜVERCİN ÇALDILAR

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde, akraba ziyaretine gidengüvercin yetiştiricisi Sırrı Yıldırım’a ait 80 bin TL değerinde 60 güvercinçalındı.

Bayramın son gününde sabah saatlerinde güvercinlerin rutinbakımlarını yaptıktan sonra akraba ziyaretine giden 30 yaşındaki SırrıYıldırım’a ait güvercin kümesine gece saatlerinde hırsız yada hırsızlar girdi.Evde kimsenin olmadığını fırsat bilen hırsızlar, çekiç ve levye ile kümesinkapılarını kırıp, kümesten yaklaşık 80 bin TL değerinde 60 tane güvercinçaldılar. Olayı duyan komşuların müdahale etmesiyle hırsızların kaçtığınıanlatan Yıldırım, gece eve geldiğinde karşılaştığı manzara ile şok olduğunu belirtti.Yıldırım çalınan güvercinlerinin çoğunun damızlık olduğunu aktardı.

90 tane güvercinden sadece 30 civarında güvercin kaldığınıbelirten Yıldırım, “Perşembe günü yani bayramın dördüncü günü saat 10.00civarlarında evden çıktım. Tabii evden çıkmadan önce kuşlarımın rutinbakımlarını yaptım. Sularını, yemlerini değiştirerek, temizliklerini yaptım.Bayram olduğu için bayram ziyaretlerine çıktık. Gece saat 02.00 civarı evimegeldim. Evime geldiğimde kümeslerimin tüm kapıları kırılmış, kümesleriniçindeki kuşların çoğu boşaltılmış bir şekilde bulduk. Bu kümeste Tokurlarımvardı, yani Denizli’nin nadir ırklarından olan Tokur güvercinimiz vardı. Buradahiç kalmamış, hepsini boşaltmışlar. Sadece 3-5 tane dolapçı güvercinimizkalmış.

Hırsız ya da hırsızların güvercinlerden anladığını ilerisüren Yıldırım, “Aşağı yukarı 60 civarı güvercinim çalınmış. Kümeslere veeksilen kuşlara baktığımızda, kuşlardan anlayan bir insan olduğunu görüyorum.Çünkü hangi kuşun değerli olduğunu, hangi kuşun değerli olmadığını bilen biri.Dolapçıları almamış sadece Tokurları almış. En iyi ırkı, nadide ırk olan Tokurgüvercinlerimizi almış. Yine yan kümeste Dolapçı ırkının Çil soyuna aitgüvercinlerimiz var. Onları almış, yani damızlık olanları almış. Aşağı yukarıyaşları 9 ila 10 olanları, yani en genç olanları çalmış” ifadelerini kullandı.

Kimseden şüphelenmediğini belirten Yıldırım, “Şimdiaraştırıyoruz. Aynı zamanda emniyete de haber verdik. Sağ olsun emniyetmensuplarımız da bu konu üzerinde çok durdular. Gece saat 4-5’lere kadar buradaincelemelerde bulundular. Bizim kimseye karşı bir düşmanlığımız yok. Ben aynızamanda dernek başkanlığı yapmaktayım, bugüne kadar bizim amacımız Denizligüvercinin duyurmak, tanıtmak, ürümesine yardımcı olmak. 4 ırkımızın saf kanüremesini sağlamak. Lakin bizim kimseye karşı bir düşmanlığımız yok. Kimseyekarşı bir kötülüğümüz de yok. Hiç kimseden şüphelendiğim de yok. Çünkü burayafazla gelen giden arkadaşımız da olmuyor. Çünkü ben üretim yaptığım için,uçurmaya veya bir şey gösterecek bir pozisyonumuz olmuyor. Şimdi gördünüz gibiüzüntülüyüz” diye konuştu. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER