Kurban Bayramı'nda yasak olacak mı? Bilim Kurulu üyesi açıkladı!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, bir televizyon programında vaka artışlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kurban Bayramı'nda yasak olacak mı? Bilim Kurulu üyesi açıkladı!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, vaka sayılarının binin üzerinde olmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Seçil Özkan, “Rakamlar böyle giderse yeni tedbirler ve yasaklar gelebilir” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan bir televizyon programında gündemi değerlendirdi.

DEĞERLENDİRMEDE ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

  • İlk dönemde İstanbul’da vakalar yoğundu. İl sınırları açılınca diğer illerde de vakalar artmaya başladı.
  • Okulların açılmasıyla ilgili her türlü plana hazırlıklıyız. Ancak , 15 Ağustos’ta eğitimin başlayıp başlayamayacağıyla ilgili bir karar vermek için erken.
  • Artışın pandemi sürecinin ilk ayları olan mart ve nisana göre artış hızı çok yüksek değil, ancak binli rakamların altına inmemiz gerekiyor.
  • 65 yaş üstü daha fazla hastalanıyor ve entübe oluyor. Ölümlerde 70 yaş ve üzeri. Yaş ortalamamız arttıkça yoğun bakıma ihtiyacımız artıyor. Bu yüzden biraz daha sabretmemiz gerekiyor.
  • Bilim Kurulu olarak bizi her türlü plana hazırlıklıyız. Salgın dinamik bir süreç.

KURBAN BAYRAMI'NDA YASAK OLACAK MI?

Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, "Kişisel fikrimi söyleyeceğim. Binli rakamların altına inmezsek gelebilir. Davranışlarımızı kontrol edemiyoruz. Birbirimize sarılmayı, öpüşmeyi, teması engelleyemiyoruz. Eğer rakamları düşüremezsek bunun engelleneceğini düşünüyorum. Yeni tedbirler, giriş-çıkış yasağı ve sokağa çıkma yasağı, rakamlar böyle devam ederse gelebilir. Bir sürede daha sabretmemiz lazım. Virüs için aşı bulunmaz ise yaşamaya devam edecek." dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER