Kurban bayramlarında PASVAK’da bayramlaştık

Pamukkale Sağlık Eğitim Vakfı Başkanı Prof. Dr. Bülent Topuz, PASVAK’ın 15. Hizmet yılında, her geçen yıl artan performansını Denizli Gazetesi’nden Hatice Demir’e anlattı. Başkan Topuz, PASVAK’ın kiralık bir binada 500 ihtiyaç sahibi ile başlayan yolculuğun, bugün 1200 civarında ihtiyaç sahibine iki öğün yetecek yemek vererek sürdürdüğü belirtti.

Kurban bayramlarında PASVAK’da bayramlaştık

Kurban Bayramının birinci gününü PASVAK’ın bahçesinde bağışçılarımız ile birlikte yapıyoruz. Kurban Bayramı sabahları kurban eti yemek, sohbet etmek, bayramlaşmak geleneği aynen çocukluğunuzda bıraktığınız yerden devam ediyor. Gelenler bilir ve kaçırmaz, sizleri de bekleriz.

Hem alan, hem veren bakımından daha geniş tabana yayılmak görev ve sorumluluğumuz. Sizlerde Kurbanlarınızı PASVAK’a bağışlayabileceğiniz gibi bağışlanmasına vesile olabilirseniz. Aynı şekilde mahallenizde ihtiyaç sahibi var ise, PASVAK’a bildirerek ihtiyacının giderilmesine vesile olabilirsiniz.

Kurbanlarınız vekaletle kesilebilmektedir, başında bulunmak isterseniz bu planlama yapılabilmektedir, tam kesim anında haberdar olmak isterseniz, telefon ile irtibat kurulmaktadır.

Bahçemize geçici bir padok kurarak bağışçılarımızın kurbanlıklarını seçmelerini sağlamaktayız. Buradan sadece bağışçılarımıza hizmet verilir yani dışarı satış olmaz. Doğrudan kurbanlık getiren olduğu gibi, kendisi kesip etini getiren de olmakta.

Gerek ramazan sofralarında gerekse kurban bayramında kendilerine mikrofon uzatılan hayırseverlerimizin, niçin PASVAK sorusuna “çünkü gerçek ihtiyaç sahiplerine gittiğini bildiğim için” cevabını veriyor olmaları bizim en büyük mutluluğumuzdur. Hep yardım talep eden bir kurum olarak bilinmemizi istemiyoruz. Sizler ihtiyaç sahiplerini bildirerek hizmete katkıda bulunabilirsiniz. Bildirilen adreslere bir ekip giderek yerinde görmekte, komşulardan, sağlık ocağından ve mahalle bakkalından ihtiyaç konusunda teyit alınarak hizmet başlamaktadır. Toplumumuz yalan beyana son derece hassastır. Hemen araçların üzerindeki telefonu aramakta ve eğriyi doğrultmaktadır.

Bu vesile ile kurban bayramlarında yapılan kurban eti bağışlarının yönetilmesine değinmek isterim. Kurban bağışları bayram günlerinde aniden artıyor. Etin uygun koşullarda saklanması ve uygun zamanda işlenmesi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. İlk yola çıktığımızda ihtiyaç fazlası eti Tugay, Belediye ve özel sektörün soğuk hava depolarında saklamıştık. Ancak bu dönemde ortaya çıkan ihtiyaç fazlalığı nedeniyle bu destekler kısa süreli ve kısmen de zoraki olmuştu. Mevcut aşevimizde yaptığımız soğuk hava deposu kısa sürede bu ihtiyaç için yetersiz kaldı. Yıllardır kapasitesi geniş bir soğuk hava deposu sahibi olmanın hayalini kurduk. Şimdi yeni aşevimizle birlikte bu sorunu temelden halledeceğiz. Belki de benzer problemleri yaşayan kurumlara destek sağlayacağız. İnşallah bu depomuz önümüzdeki kurban bayramına yetişecek.

ÇOCUKLARINIZI SOSYAL SORUMLULUK İLE ERKEN TANIŞTIRIN

Pasvak yıllardır bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyor. 9-16 yaş grubu çocukları bir hafta süre ile gönüllü olarak bünyesinde çalıştırıyor. Çocuklar sabah erkenden mesaiye geliyorlar. Yemeklerin sefer taslarına konulması, araçlara yüklenmesi ve araçlarla ihtiyaç sahiplerinin evlerine teslim edilmesinde doğrudan görev alıyorlar. Her bir araçta ikişerli gruplar halinde görev alıyorlar. Dağıtım sonrası aşevine dönülüyor ve o gün dağıttıkları yemekten oluşan menüden yiyorlar, sohbet ediyorlar. Bir haftalık çalışma süresinin sonunda onlardan izlenimlerini yazıya dökmelerini istiyoruz. Bu yazılarda dikkat çeken belli başlı hususlar şöyle;

Öncelikle çocuklarımız bu işi severek ve eğlenerek yapıyorlar. Bir iş yapıyor ve bir işe yarıyor olmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Vakıf ortamında farklı insanlarla tanışıp, kaynaşıyorlar. Yemek dağıtımı sırasında Denizli’nin öteki yüzünü görüyorlar. Bu onlarda içinde yaşadıkları toplum ile ilgili olarak farkındalık yaratıyor. Gözlemleri neticesinde sahip oldukları imkanların değerinin farkına varıyorlar. Bi taraftan kendilerine bu imkanları sağlayan ebeveynlerine karşı daha saygılı olmaları gerektiği düşüncesi oluşuyor, diğer taraftan sahip olduklarının kıymetini bilmeleri gerektiğini fark ediyorlar. Yaşlı, özürlü kimsesiz insanların, hal ve hatırlarının sorulmasından, en az yemek kadar mutlu olmaları onları şaşırtıyor. Vakfın bağışlarla yürüdüğünü öğrenince, bizde imkanımız olunca buraya bağışta bulunalım düşüncesi gelişiyor.

Başkan yardımcılarımızdan birinin oğlu yukarıda bahsettiğim sosyal sorumluluk projesinde yer almış. Sonra üniversite yıllarında okurken harçlığından artırarak tam dört defa vakfa kurban bağışında bulunmuş. Artık her sınıfı geçtiğinde mi yapmış onu bilemem. Başkan yardımcımızın bu işten sonradan haberi olmuş. Hani “Pasvak veren elin alan eli görmediği bir yardımlaşma kurumudur” diyoruz ya tam lafzına uygun olmuş. Bu anekdot bizi fazlası ile mutlu etti. Projeye katılan çocuklarımızdan birinin izlenimleri şöyle;

“Mutluluk paylaştıkça artar. Hayırsever insanların mutlu olup verdikleri para, aşçılara geçer, çünkü yemek yapıp muhtaçlara verebileceklerdir. Onların mutlulukları yemeklere geçer. Bu güzel yemekleri yiyen muhtaçlar da mutlu olur. Onların mutlu olduklarını gören bizler de mutlu oluruz. Herkesin bir parça yardımı bile çoğu kişiyi mutlu eder. Mutlu insan görmeyi seviyorum. İnsanları seviyorum. Mutlu olmayı seviyorum. Bana mutluluğu yaşatan PASVAK üyelerine, çalışanlarına teşekkür ediyorum.” ÖD 8. Sınıf Pasvak bu hizmeti imkanı olan hemşerilerimizin gönlünden kopan yardımlarla yapıyor. Vermek belirli bir duyarlılığı gerektiriyor. Nice varlıklı insanlar var, ama vermek nasip değil. Vermek için halden anlamak gerekiyor. Sizlerde çocuklarınızı Pasvak’da gönüllü çalışmaya göndererek onların sorumlu ve duyarlı bireyler olarak yetişmelerini ön ayak olabilirsiniz.

Bizim yıllara dayanan uygulamalarımızdan bağımsız olarak Pamukkale kaymakamımız Hayrettin Balcıoğlu benzer bir projeyi vakfımıza teklif etti. Pamukkale Kaymakamlığı, Pamukkale Milli Eğitim Müdürlüğü ve Pasvak’ın kurumsal işbirliğini kapsayan bu projede, lise öğrencileri gruplar halinde birer gün, yemeklerin hazırlanmasından dağıtımına vakıfta gözlemci ve çalışan oldular. Projenin adı da çok güzel “başka hayatlar da var”. Projenin amacı olan şükretme, yardımlaşma, paylaşma, israf etmeme gibi değerlerin yaşatılması; toplumsal değerlerin öneminin ortaya konulması, birlik ve beraberlik bilincinin geliştirilmesi; Eğitimde Değerler Eğitiminin (EDEP) toplumun bütün kesimlerince benimsenmesinin sağlanması; herhangi bir bağımlılığı olan ve dezavantajlı öğrencilerimizin rehabilitasyonunun sağlanması gibi hedeflerin sağlandığını öğrencilerin geri bildirimlerinden anlıyoruz. İçlerinden birini paylaşmak isterim;

“Hurdalık zannettiğim mekanda insan yaşıyor olmasından derinden etkilendim. Yemek verdiğimiz insanlar öyle güzel tebessüm ediyorlardı ki sanki muhtaç olan onlar değil de benmişim gibi hissettim. Bizim burun kıvırdığımız hayat onların hayali olabilirdi. Allah razı olsun cümlesinin insanın içine bu kadar işleyebileceğini hiç tahmin etmezdim. Biraz daha büyünce bu sosyal yardım vakıflarına katılmayı düşünüyorum. iyi ki Pasvak var…”

Projenin gidişatını yerinde görmek ve proje katılımcısı öğrenciler ile görüşmek isteyen Sayın Valimiz Hasan Karahan vakfımızı ziyaret ettiler. Vakfımız ve proje ile o kadar ilgilendiler ki, vakfımızda uzunca bir vakit geçirdiler. Bizlerde bu vesile ile hizmetimizin şeklini ve çeşitliliğini, yeni yapmakta olduğumuz aşevini anlattık. Yeni aş evimiz için kendilerinden destek beklendiğimizi belirttik. Talebimiz samimi bir kabul gördü teşekkür ederiz.

YARIN: PASVAK’DA SÜNNET DÜĞÜNLERİ GELENEKTİR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER