KURSİYERLER SERTİFİKALARINI ALDI

KURSİYERLER SERTİFİKALARINI ALDI

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Aile Hekimliği Birimi tarafından ilimizde birinci basamak sağlık hizmetlerinin daha iyi ve kaliteli bir şekilde verilebilmesi amacıyla "Aile Hekimliği 1.Aşama Sertifikalı Uyum Eğitimi" düzenlendi. 5 gün süren eğitimin sonunda katılımcılar, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. 

Denizli’de aile hekimliği uygulamaları kapsamında halen sözleşmeli aile hekimi olarak görev yapanlar arasında daha önce “Aile Hekimliği 1.Aşama Sertifikalı Uyum Eğitimi” almamış olan aile hekimlerine ve Denizli’de bulunan İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Entegre İlçe Devlet Hastanelerinde görevli hekimlere  Sağlık Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda verilen eğitim; 6 eğitimci ve 20 katılımcı ile 05-09 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Eğitimin son gününde sertifika almaya hak kazanan katılımcılar için düzenlene törene; Denizli Vali Yardımcısı Ali Cergibozan, İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat, eğitimciler ile kursiyerler katıldı.  Törende açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Berna Öztürk,  birinci basamak sağlık hizmetlerinin toplumu ciddi anlamda etkileyen kimi zaman ölümcül sonuçlar doğurabilen hastalıkların önlenmesinde rollerinin büyük olduğunu söyledi. İl Müdürü Öztürk: “Ülkemizde birinci basamak sağlık hizmetlerinin önemi toplum sağlığı açısından çok büyüktür.  Toplumumuzda şöyle bir adet var; hasta olunduğunda hastaneye gidilir ve sağlık hizmeti de hasta olan kişiye verilir gibi. Ama gerçekte bunun böyle olmadığını özellikle birinci basamakta çalışan tüm doktor arkadaşlarım çok iyi bilir. Birinci basamağın en önemli görevi hastalanıp gelen kişiye reçete yazmak değil bence koruyucu hizmetleri verebilmektir. Hastanede çalışan bizler kişisel bazda faydalar sağlıyoruz. Bir kişi hasta oluyor geliyor, yatırıp tedavisini yaparak iyileştiriyoruz. Fakat birinci basamakta sahada yer alan doktorlarımız koruyucu sağlık hizmeti yapıyor, kronik hastalığı olan bütün nüfustaki kişileri tarıyor, takiplerini yapıyor ve eğitimler veriyorlar. O eğitimler sayesinde de koruyucu sağlık hizmeti sağlanıyor. Obezite ile mücadele, kanser taramaları gibi faaliyetler yapılıyor. Yani birinci basamakta yapılan bu çalışmalar ile aslında kitlesel bazda hizmet veriliyor. O yüzden birinci basamakta yapılan hizmetlerin önemi çok büyük. Bunun için birinci basamak sağlık hizmetlerinin sürekli eğitimle geliştirilmesi ve güçlendirilmesi gereklidir. Bu amaçla Sağlık Bakanlığımız  iradesiyle birinci basamakta çalışmakta olan veya çalışacak olan pratisyen ve uzman hekimlerimize yönelik bu alan için gerekli asgari bilgi, tutum ve becerilerle donatılmalarını sağlamak için bir ‘uyum eğitimi' düzenledik” diye konuştu.

“AİLE HEKİMLERİMİZ BÜYÜK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR”
Denizli Vali Yardımcısı Ali Cergibozan da sağlık sektörünün ülkenin gelişmesinde bir lokomotif görevi gördüğünü vurgulayarak şöyle konuştu:  “Aile hekimlerimizin sahada sağlık hizmeti sunumu sırasında karşılaşabilecekleri durumlar ve insani ilişkiler noktasında vatandaşlarımıza daha iyi bir hizmeti sağlayabilmeleri açısından bu tür hizmet içi eğitimlerin yapılmasında büyük fayda vardır. Aile hekimlerimizin konumu; hakikaten vatandaşlarımızın genel sağlığının korunmasında sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmesinde büyük önem arz etmektedir. Koruyucu hekimlik olarak düşündüğümüzde zaten aile hekimlerimiz vatandaşlarımızın yaşadığı çevreye ortama en yakın konumda olan görevlilerimizdir. Elbette sağlık hizmeti yürüten tüm görevlilerimiz hele ki doktorlarımız zor bir görev yapmaktadır ve hepsi de fedakarca çalışmaktadır. Ülkemizin kalkınması daha yüksek seviyelere gelmesi açısından hemen her sektörden bir bütün olarak milletçe birlik beraberlik içerisinde gayret göstereceğiz. Sağlık teşkilatımız da bu yükselişin lokomotif sektörlerinden birisidir.” Konuşmaların ardından gerçekleştirilen tören ile önce eğitim veren doktorlara teşekkür belgesi ardından ise eğitime katılan doktorlara sertifikaları takdim edildi.

HABER MERKEZİ

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER