'KURTULUŞ MÜCADELESİNİN FİTİLİ DENİZLİ'DEN YAKILDI'

'KURTULUŞ MÜCADELESİNİN FİTİLİ DENİZLİ'DEN YAKILDI'

15 Mayıs Milli Mücadele Günü nedeniyle yazılı açıklamada bulunan AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, Denizli’nin 99 yıl önce korkusuzca bir diriliş destanın yazdığını ve bu tarihin hiçbir zaman unutulmaması gerektiğine dikkat çekerek; “Milli egemenliğimize yönelik saldırılara karşı, birlik içinde her zaman gerekli cevabı vereceğiz” dedi.

AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, 15 Mayıs Milli Mücadele Günü nedeniyle yazılı açıklamada bulundu. Denizli’nin 99 yıl önce korkusuzca bir diriliş destanın yazdığını ve bu tarihin hiçbir zaman unutulmaması gerektiğine dikkat çeken Başkan Filiz, o günlerden bu günlere zorlu mücadelelerle gelindiğini belirtti.  15 Mayıs Milli Mücadele Günü’nün Denizli için ayrı bir önem taşıdığını söyleyen Başkan Filiz; 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir'in Yunanlılar tarafından işgal edilmesinden 4 saat sonra, Denizli’de Müftü Ahmet Hulusi Efendi vatandaşları toplayarak kurtuluş mücadelesini başlattığını vurguladı. Kayalık Camisi önünde toplanan vatandaşların, Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin önderliğinde Bayramyeri Meydanı'na doğru yürüdüğünün altını çizen Başkan Filiz, şu anda Atatürk Etnografya Müzesi olan binada bulunan sancağı alarak, Bayramyeri'ne geldiklerini söyledi. Burada okuduğu fetva ile vatanın savunulması gerektiğini belirten Hulusi Efendi’nin kurtuluş meşalesini yaktığını vurgulayan Başkan Filiz, Denizli'nin Sarayköy İlçesi’ne gelen düşmanın gösterilen direniş sonucunda köprüden geçemediğini dile getirdi. Yunanlıların Denizli'ye girmesine izin verilmediğinin altını çizen Başkan Filiz, işte o yüzden bu günün Denizli için gurur günü olduğunu belirtti. 

“YOKLUKTA VERİLEN MÜCADELENİN HERKES TARAFINDAN BİLİNMESİ GEREKİR”
Başkan Filiz mesajında devamla şu ifadelere yer verdi: “Dönemin vatanperverleri, Müftü Ahmet Hulusi Efendi önderliğinde yokluklara ve zor koşullara rağmen Yunan işgaline karşı canlarını ortaya koyup mücadele etmekten asla geri durmadılar. 15 Mayıs tarihinde, milli mücadelenin ateşini yakarak düşmana Anadolu'nun geçilemeyeceğini kahramanca gösterdiler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Milli Mücadele'de, 15 Temmuz'da ve ülke savunmasında bu aziz vatan ve millet için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Biz, bu direnişin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve unutulmaması için de 15 Mayıs’ı Milli Mücadele Günü olarak kutluyoruz. O dönemde yoklukta verilen mücadelenin herkes tarafından bilinmesi gerekir. Özellikle gençlerimiz, atalarının nasıl fedakarlıklarla bu ülke topraklarını korumak için canını hiçe sayıp savaştığını bilmelidir. Özellikle tarihimizi bilmemizde yarar var. Denizli Belediye Meclisimiz Mayıs 2007 yılı toplantısında aldığı kararla 15 Mayıs’ın Denizli Milli Mücadele Günü olarak kutlanmasını sağladı. Bu günün Milli Mücadele Günü olarak kabul edilip, bu gurur gününün tüm Denizlililerce coşkuyla kutlanması kararının alınmasında emeği geçen Belediye Başkanı ve Meclis üyelerine teşekkür ediyorum.”

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER