Kurtuluş Savaşı’nda destan yazan Çal Müftüsü unutulmadı

Denizli’nin Çal İlçesi’nde 30 Ağustos Zafer Bayramı büyük coşku içinde kutlanırken; milli mücadelenin Çallı kahramanları ile Mustafa Kemal Atatürk’e büyük vefa gösterildi. Etkinlikler kapsamında Müftü Ahmet İzzet Çalgüner’nin mezarı ve evi ziyaret edildi.

Kurtuluş Savaşı’nda destan yazan Çal Müftüsü unutulmadı

Milli Mücadele’nin 100.yılı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı, Denizli’nin Çal İlçesi’nde coşkuyla kutlanırken, milli mücadelenin Çallı kahramanları ile Mustafa Kemal Atatürk’e büyük vefa gösterildi. Çal Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve Türk Ocakları işbirliğinde düzenlenen ‘30 Ağustos ve Milli Mücadele’nin 100. Yılı Kutlama Etkinliği’nde duygusal anlar yaşanırken; Çal ve bölgesinde milli mücadele ateşinin yakan Müftü Ahmet İzzet Çalgüner’nin mezarı ve evi ziyaret edildi. Ayrıca, müftünün hayatı, ahitnamesi ve vasiyetnamesinin yer aldığı tablolar ilçe merkezi ile memleketi Süller Mahallesi’ndeki Çalgüner’in mezarının bulunduğu caminin önüne dikildi. Ayrıca, Çal-Bekilli karayolunun başladığı caddeye de müftünün adı verildi ve tabelası asıldı.

ÇALGÜNER’İN TORUNLARI MEVLİT OKUTTU

“Milli mücadeleden dönersek kanımızı ve katlimizi helal ediyoruz” diyen Müftü Ahmet İzzet Çalgüneri’nin torunları, ilk olarak Çarşı Camisi’nde keşkek ikramı yapıp, Atatürk ve tüm şehitler için mevlit okuttu. Daha sonra Ahmet İzzet Çalgüner’in Süller Mahallesi’nde ismini taşıyan camiye gidildi. Denizli Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı burada gösteride bulundu. Etkinlik kapsamında ‘Milli Mücadele’nin 100.Yılı Çal ve Yöresi Fotoğraf Sergisi’ de açıldı.

ÇAL’DA BÜYÜK COŞKU

Eski belediye binası önündeki Atatürk Parkı’nda Müftü Ahmet İzzet Çalgüner’in Heyet-i Milliye Ahitnamesi, hayatı ve vasiyetnamesinin yer aldığı tabelaların açılışı törenle yapıldı. Çal ilçe merkezinde düzenlenen fener alayında yüzlerce kişi Atatürk posterleri ve bayraklarla marşlar söyledi. Kalabalık sık sık, “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları atıp, tekbir getirdi. Atatürk Parkı’nda Prof. Dr. Yusuf Gümüş, Prof. Dr. Turgut Tok, Prof. Dr. Ercan Haytoğlu, Prof. Dr. Yusuf Kılıç, Dr. İbrahim Balık ve Hüdaverdi Akbeyik’in konuşmacı olarak katılığı panelde “Milli mücadelenin 100. yılında Çal ve yöresi” anlatıldı.

BAŞKAN AKCAN; “ÇALLILAR İLE GURUR DUYDUM”

Etkinlikler hakkında konuşan Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Bu cennet vatanı bizlere hediye eden başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, milli mücadeleye katılan atalarımızı bir kez daha rahmetle ve minnetle anmanın gururunu yaşıyoruz. Dönemin Çal Müftüsü Ahmet İzzet Çalgüner, Kuvayı Milliye harekatının önderlerindendir. Değerli büyüğümüzü, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı, milli mücadeleye katılan tüm büyüklerimizi gün boyunca yad ettik. Atalarımız bu topraklar için kanını, canını vermiştir. Bu cennet vatan bizlere emanettir. Emanete gözümüz gibi bakıyoruz. Bizler, ‘Milil mücadeleden dönersek kanımız ve katlimizi helal ediyoruz’ diyebilen Çallı Kuvayı Milliyecilerin torunlarıyız. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha rahmetle anıyoruz. Bugün bir kez daha Çallılar ile gurur duydum” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
NEDİM
NEDİM - 11 ay Önce

GURURUMUZ...

SIRADAKİ HABER