'LAİKLİK; CUMHURİYETİMİZİN CAN DAMARIDIR, TEMEL DİREĞİDİR'

'LAİKLİK; CUMHURİYETİMİZİN CAN DAMARIDIR, TEMEL DİREĞİDİR'

**Laiklik ilkesinin anayasada yer alışının 81’inci yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımlayan CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan; “Laiklik; din, vicdan ve inanç özgürlüğüdür. Cumhuriyetimizin can damarıdır, temel direğidir. Ülkemizde yıllarca barışı ve huzuru sağlayan bir uygulamadır” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaşlığa geçişinin simgesi olarak görülen laiklik ilkesi, ilk kez 5 Şubat 1937'de yapılan değişiklikle anayasada yer aldı. CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, laiklik ilkesinin anayasada yer almasının 81’inci yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Arslan mesajında; “Laiklik, din, vicdan ve inanç özgürlüğüdür. Cumhuriyetimizin can damarıdır, temel direğidir. Ülkemizde yıllarca barışı ve huzuru sağlayan bir uygulamadır. Bölgemizde ve Ortadoğu’da barış içinde tüm devletlerin ve yurttaşların kavgasız çekişmesiz yaşamasının gereğidir. Dünyamızdaki tüm Müslüman ülkelerine baktığımızda Laik Cumhuriyetle ve demokrasi ile yönetilen tek bir ülke vardır, o da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Laik Cumhuriyetin sayesinde yıllardan beri iç barışı korumuş, kalkınmakta olan bir ülke konumuna gelmiştir. Diğer Müslüman ülkelerin çoğunluğu bu rejimden yoksun oldukları için, kimi Müslüman devletler iç barışlarını sağlayamamış, kimileri de çok geride kalmışlardır. Tercihlerin, inanç ve özgürlüklerin, sosyal adaletin, kadın haklarının, eğitimin ve fırsat eşitliğinin temelinde devletin tüm inançlara eşit mesafede durması yatmaktadır” dedi.

“HER YURTTAŞIN SIKI SIKIYA SARILMASI GEREKEN CAN SİMİDİDİR”
Laikliğin cumhuriyetin olmazsa olmaz ilkesi olduğunun altını çizen Arslan; “rejimimizle bütünleşmiştir, asla esnetilemez, uygulanmasından vazgeçilemez. Bugün yaşadığımız devlet krizinin temelinde laiklik ilkesinden taviz veren yönetimlerin hataları vardır. Cumhurbaşkanı geçmişte yaptığı açıklamalarda ‘Kişi laik olmaz, devlet laik olur’ diyerek, laikliği tartışmaya açmış ve vatandaşın kafasını karıştırmıştır. Devletin en üst yetkilisi bunu söylerse, vatandaşın bir kısmı bunu yanlış anlar, laikliğin değeri de bu nedenle zayıflar. Cumhuriyet rejimini ve kurumlarını tartışılır hale getiren büyük gaflet, dini siyasete alet eden, tarikatları devletin ortağı haline getirmektedir. Bunun da zamanla büyük yaralar açacağı bir gerçektir. O nedenle bu tür gereksiz açıklamalardan kaçınmak gerekir. Laiklik, iktidarın yanlış ve zayıf anlayışı nedeniyle, 15 Temmuz’dan sonra çok daha büyük bir tehlike altına girmiştir. Bir terör örgütü olan FETÖ 15 Temmuz şeriatçı darbe kalkışmasına zemin hazırlamış bu iktidarın hataları giderek artmakta, bakanlıklar, yargı ve ordu, açıkça tarikatların sızmasına, yerleşik hale gelmesine, kadrolaşarak devleti ele geçirmelerine uygun hale getirilmektedir. Laiklik ilkesini bölgesinde üzerine titreyerek korumuş ve kurumsallaştırmış olan Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, dinin doğru öğretilmesi, eğitimin birleştirilmesi ve kadın haklarının eksiksiz sağlanması için anayasal güvence tanıdığı laiklik, çöküşten önce her bir yurttaşın sıkı sıkıya sarılması gereken can simididir. Aslında laikliğin önemi her zamankinden daha çok önem kazanmaktadır. Bu nedenle laiklik dinler ve inançlar arası bir çimento görevini yapmaktadır. Laikliğin anayasal güvenceye kazandırıldığı 4 Aralık tarihinin 81’inci yılını yürekten kutluyor, laik Cumhuriyetimiz için canını ortaya koymuş başta Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu uğurda bilgisini ve canını veren tüm aydınlarımızı, yurtseverlerimizi saygıyla, rahmetle ve özlemle anıyorum” diye konuştu.

ZAFER GÜVENÇ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER