LAODİKYA VE PAMUKKALE KORELİLERİ AĞIRLADI

LAODİKYA VE PAMUKKALE KORELİLERİ AĞIRLADI

Türkiye ile Güney Kore Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkilerin 60'ıncı yılı etkinlikleri çerçevesinde bir dizi gezi programı düzenlendi. 

Türkiye ile Güney Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin 60'ncı yıl dönümü nedeniyle Laodikya Antik Kent ile UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale’ye gezi düzenlendi. Etkinlik kapsamında düzenlenen "Anadolu Odise" turu ile 27 kişilik Güney Kore heyeti, Denizli'nin Pamukkale İlçesi’nde yer alan Laodikya ve UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Pamukkale travertenlerini gezdi. Pamukkale'ye hayran kalan heyet, bu tarihi ve doğa harikası turisttik yerleri Kore’de daha fazla tanıtacaklarını söyledi. İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için düzenlene etkinliğe, aralarında akademisyen, basın mensupları, konsolosluk çalışanları ve Güney Kore Ankara Büyükelçisi de katıldı. Heyet ziyaretin ilk gününde Laodikya Antik Kenti gezerek, Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Laodikeia Kazısı Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek’ten bilgi aldı. Heyet daha sonra doğa harikası olan Pamukkale travertenlerini gezdi. Havuza giren heyet, Pamukkale hakkında yetkililerden bilgi aldı. 

“TÜRKİYE’NİN KORE İÇİN AYRI BİR YERİ VAR”
Türkiye ile Güney Kore arasındaki 60’ıncı yıl ilişkileri nedeniyle heyet olarak ziyarette bulunduklarını belirten Kore Hangyong Üniversitesi’nden Heyet Başkanı Hee Soo Lee, “Bu ziyarette tarihçi, arkeolog, gazeteci katıldı. Biliyorsunuz Türkiye’nin Kore için ayrı bir yeri var. 1950 yılındaki savaşta bizim memleketimizin kurtarılması için kan döktüler. Onların o gün gösterdiği fedakarlık sayesinde bizim memleket Kore’nin bugünkü haline geldiğine inanıyoruz. 60’ıncı yıl münasebetiyle biz ‘kan kardeşi’ diyoruz. Ama bunlar birbirlerini yakından tanıyamıyor. Onların birbirlerini daha yakından tanıması için, dostluğunun, kardeşliğinin daha yakından pekişmesi için 10 gün süreyle Türkiye’de bulunuyor. Bugün de Laodikya’dayız. Dünya tarihinde çok önemli bir yeri olan Laodikya Kilisesi'ne ziyarette bulunduk. Bilindiği gibi Kore’nin 20 milyon nüfusu var, biz bunları Türkiye için turist değeri olarak görüyoruz. Gazeteci arkadaşların Kore halkına duyurması gerekir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221