Laodikya’nın küçük sakinleri: Dikenli kelerler

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde de yer alan ve kent merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunan Laodikya Antik Kenti, kuru ve kayalık bölgeleri seven dikenli kelerlere ev sahipliği yapıyor.

Laodikya’nın küçük sakinleri: Dikenli kelerler

Denizli’ye 6 kilometre uzaklıkta bulunan ve Hristiyanlığın ilk 7 kilisesinden birine ev sahipliği yapan Laodikya Antik Kenti, Efes’ten sonra Anadolu’nun en büyük antik kenti özelliğini taşırken UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde de yer alıyor.

M.Ö 3. Y.Y.'da Seleukos Kralı II. Antiokhos tarafından karısı Laodike adına kurulan Laodikya’nın, 2002 yılında başlayan ve kesintisiz devam eden kazı çalışmalarında sürekli yeni zenginlikleri ortaya çıkıyor. Doğu Avrupa, Orta Doğu'da görülen Dikenli Kelerler Türkiye'de kuzey hariç bütün Anadolu'da yaşayabiliyor.

Kuru ve kayalık bölgeleri seven dikenli kelerler, bu yapısından dolayı özellikle Laodikya Antik Kenti'nde çok fazla görülüyor. Boyları 35 santimetreye ulaşan dikenli kelerlerin dişileri kahverengi ve sarı renkler taşırken, erkeklerinin vücutları maviye çalabiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER