Lavanta tarlasını turizme kazandırdı

Tıbbi aramotik bitkiler yetiştiricisi Mustafa Avşar, 15 yıl önce diktiği 35 dönümlük lavanta tarlasını turizme kazandırdı.

Lavanta tarlasını turizme kazandırdı

Denizli’de dikim alanı her geçen yıl artan lavanta tarlaları, turizme kazandırılmaya devam ediyor. Pamukkale İlçesi’ne bağlı Akçapınar Mahallesi’ndeki 35 dönümlük tarlasına 15 yıl önce lavanta diken çiftçi Mustafa Avşar, tarlasına yaptığı düzenleme ile lavanta tutkunlarını bu yıl ilk kez ağırlamaya başladı. Tarlasına kafeterya, kamelya, dinlenme yerleri, fotoğraf çekim yerleri, merdiven, salıncak, tuvalet gibi bölümler yaptıran Avşar; düğün, nişan çekimleri için de tarlasını açıyor.

“Herkesi lavanta tarlamıza bekliyorum”

Lavantanın susuz üretilebilen çok yıllık bitki olduğunu pazar payının da yüksek olduğunu anlatan Avşar, “Lavantadan iyi para kazandık. Son yıllarda lavanta tarlalarına ziyaretçilerinde ilgisi arttı. Lavantaların mor rengi eşsiz güzelliği insanları mest ediyor. Bende tarlamı turizme kazandırmak için düzenleme yaptık. Bu yıl ilk kez mahallemizdeki tarlamızı ziyarete açtık. İnsanların ilgisi lavantalara çok yüksek. Ziyaretçilerimiz tarlamıza akın ediyor. Lavanta tarlamız ekim ayına kadar ziyarete açık olacak. Herkesi lavanta tarlamıza bekliyorum" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER