Leblebi tüketimi, korona virüs sürecinde arttı

Türkiye'nin leblebi ihtiyacının yüzde 80'ini karşılayan Denizli'de üreticiler, yeni tip korona virüs (Kovid-19) döneminde artan talebi yetiştirebilmek için tam kapasite çalışıyor.

Leblebi tüketimi, korona virüs sürecinde arttı

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle evlerinde daha çok vakit geçirmek zorunda kalan vatandaşların kuruyemiş tüketimindeki artış dikkati çekti. Bu dönemde özellikle leblebi ve çekirdek gibi çeşitlere olan ilgi, sektörü canlandırdı. Türkiye'nin leblebi ihtiyacının yaklaşık yüzde 80'ini karşılayan Denizli'nin Serinhisar İlçesi’nde de bugünlerde hummalı bir çalışma gözlendi. Birçok işletme yoğun talep nedeniyle mevcut kapasitesinin üzerine çıktı. Başta Seyfullah Hacı Müftüoğlu Leblebi İmalatçıları Küçük Sanayi Sitesi olmak üzere irili ufaklı 160 işletme tarafından yılda üretilen yaklaşık 40 bin ton leblebi, Serinhisar Leblebi İmalat Fabrikaları Kooperatifi tarafından pazara sunuluyor. Denizlili kuru yemiş üreticileri, salgın nedeniyle insanların evlerinde kaldığı bu dönemde ihtiyacı karşılamak için çalışmalarını sürdürüyor.

“YÜZDE 30 CİVARINDA TALEP ARTIŞI OLDU”

Serinhisar Leblebi İmalat Fabrikaları Kooperatif Başkanı Cemal Kobaş, yaklaşık 40 ülkeye de gönderilen ve coğrafi işareti olan Denizli leblebisini raflara hazırlamak için gece gündüz çalıştıklarını söyledi. Son dönemde sektörde yoğunluk yaşandığını belirten Kobaş, şöyle konuştu: “Kuruyemiş sektörü salgın sürecinde artı yönde gelişti. İnsanlarımızın evde olmasından dolayı tüketim çok fazla arttı. Bu süreçte yüzde 30 civarında talep artışı oldu. Türkiye'nin yüzde 80'lik leblebi ihtiyacını karşılayan bir ilçe olmamız sebebiyle son zamanlarda tam kapasite çalışmaya başladık. Talepleri karşılamaya çalışıyoruz. Müşterilerimiz de daha çok fiyatı uygun olan leblebiyi tercih ediyor.”

“KORONA VİRÜSTEN DOLAYI ÇOK TÜKETİM VAR”

Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Karaman da sektörde bir hareketlenmenin yaşandığını dile getirdi. Leblebi ve çekirdek gibi ürünlerin tüketimin arttığına işaret eden Karaman, “Kuruyemiş tüketimi, eve kapanmayla birlikte artış gösterdi. Çekirdek ve leblebi gibi ürünlere talep arttı. Yerli ürünümüz bitmek üzere. En son Irak savaşında böyle bir durum olmuştu. Şimdi de korona virüsten dolayı çok tüketim var” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221