'LİSELİ GENÇLER İLK KIBLESİYLE TANIŞIYOR'

'LİSELİ GENÇLER İLK KIBLESİYLE TANIŞIYOR'

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Denizli Şubesi ve Denizli il Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen ‘Liseli gençler ilk kıblesiyle tanışıyor’ projesi kapsamında lise öğrencilerine yönelik ‘Kudüs ve Mescid-i Aksa’ konulu seminerlere başlandı. 
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Denizli Şubesi ve Denizli il Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen ‘Liseli gençler ilk kıblesiyle tanışıyor’ projesi hayata geçirildi. Kudüs’e ziyarette bulunmuş olan Anadolu Gençlik Derneği Denizli Şubesi İmam Hatipler Komisyonu Başkanı Ömer Faruk Çağrıcı’nın sunum yaptığı seminerlerde Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın önemi Liseli gençlere anlatılıyor. Lise öğrencilerine yönelik konuşan Çağrıcı, “Mescid-i Aksa müslümanların ilk kıblesidir. Peygamberimiz ve arkadaşları 15 yıl boyunca yönlerini Mescid-i Aksa’ya kudüs’e doğru namaz kılmışlardır. Yani Mescid-i Aksa İslam’ın ilk kıblesidir.  Kudüs ve Mescid-i Aksa Peygamberimizin bizlere emanetidir. Kudüs, tarihi boyunca Hristiyanlık, Yahudilik ve İslamiyetin başşehirlerinden biri olmuştur. Hz İsa, Hz Musa, Hz Davut, Hz Süleyman bu şehirde bulunmuş ve bu şehirde yaşamıştır. Yani bu şehir peygamberler şehri ve dünyanın merkezidir.  Dinimiz için çok önemli ve gözde şehirdir. Bu kutsal belde Hz Ömer’in, Selahaddin Eyyübi’nin ve Osmanlı’nın himayesinde İslam şehri olunca huzur, adalet ve barış hakim olmuştur. Ne zaman Kudüs Haçlılar’ın işgaline uğramış o zaman gözyaşı ve hüzün hakim olmuştur. Kanuni Sultan Süleyman, Sultan 4.Murat, Sultan Abdülmecid, Sultan Abdülaziz ve 2. Abdülhamit Han Kudüs şehri için pek çok hizmette bulunmuştur.  Nasıl ki Ecdadımız Kudüs’ü Mescid-i Aksamızı bir Peygamber emaneti olarak muhafaza etmiş koruyup kollamışsa bizlerde çalışarak projeler üreterek ecdadımızın emanetini korumalıyız” dedi.


“DERDİMİZ KUDÜS’E SEVDALI BİR NESİL YETİŞTİRMEKTİR”
Öğrencilerin zihninde Kudüs ve Mescid-i Aksa bilincinin oluşmasını sağlamak amacıyla seminerlere başladıklarının altını çizen AGD Denizli Şubesi Tanıtım ve Medya Komisyonu Başkanı Ekrem Çetin, “Bizim bu seminerleri yapmamızdaki amaç milli ve manevi değerlerimizin ışığında gençlerimizin zihinlerinde Kudüs ve Mescid-i Aksa bilincinin oluşmasını sağlamaktır. Bizler Anadolu Gençlik olarak Denizli’mizde planlamış olduğumuz tüm Liselere ulaşarak nefesimizin yettiğince gençliğimizi aydınlatmaya devam edeceğiz. Derdimiz Kudüs’e sevdalı bir nesil yetiştirmektir” diye konuştu. Seminer sonunda öğrencilere Kudüs’le ilgili kitapçıklar dağıtıldı. 

HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER