LÖSEMİYİ YENİP ÜNİVERSİTEYİ KAZANDI

LÖSEMİYİ YENİP ÜNİVERSİTEYİ KAZANDI

Denizli’de yaşayan 19 yaşındaki Nazlı Konar, 7 sene önceyakalandığı lösemi hastalığını ablasının iliği ile yendikten sonra hayali olanPamukkale Üniversitesi Psikolojik, Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümünü kazanmayıbaşardı.

 

Denizli’de yaşayan 19 yaşındaki Nazlı Konar, 7 yıl önceyakalandığı lösemi hastalığını kendisine ablasının iliğinin nakledilmesiüzerine yendikten sonra Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi PDR bölümünükazandı. Konar, aynı zamanda tedavi sürecinde tanıştığı ve kendisine destekveren Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) için gönüllü olarak çalışıyor.  Şikayetler üzerine doktora giden ve lösemiteşhisi konulan Konar, 2 yıl boyunca yoğun kemoterapi ve yüksek risk tedavisigördü. İlik konusunda şanslı olan Konar, ablasının iliği yüzde yüz uygun olunca28 Aralık 2009 yılında nakil gerçekleştirildi.

 

Hastalığı hakkında bilgi veren Nazlı Konar, “Hastalığa 7yıl önce yakalandım. O zaman 12 yaşındaydım. Çeşitli belirtilerle başladı buhatalık, baş ağrısı, halsizlik, yüksek ateş, boğazımın şişmesi gibi, buşikayetlerle doktora başvurduğumda, doktorum kan testi sonucunda şüphelişeyleri gördüğünü söyleyerek, bizi Ege Üniversitesi Hastanesine yolladı. Tabiiki yoğun kemoterapi tedavileri oldu, yüksek risk tedavisi gördüm. Bu nedenleilik nakli oldum” dedi.

 

“HASTALIK SÜRECİNDE GELECEK HAYALLERİMİ KURARDIM”


Hastalığı yenme konusunda hep umutlu olduğunu belirtenKonar, “İlik nakli için çok beklemedik. Çünkü çok şükür, ablamın iliği yüzdeyüz uyumluydu. Bu benim için büyük bir şanstı ve 28 Aralık 2009’da ilik naklibaşarılı bir şekilde geçti. Bu tarih benim ikinci doğum günüm. Ben o şekildeifade ediyorum o tarihi. Daha sonrasında tabii ki, dikkat süresi başladı. Buhastalıkta hijyen çok önemli ve ilaçların düzenli kullanılması çok önemli,hepsine çok dikkat ettim. Hastalık süreci boyunca hiçbir zaman moralimibozmadım, Hastalıkta, hep iyileşeceğim zaman gerçekleştireceğim hayallerimidüşündüm. Çok şükür bu hayallerimden bir tanesini gerçekleştirdim. Bu yılpsikolojik, danışmanlık ve rehberlik bölümünü kazandım. İnşallah PamukkaleÜniversitesi’nde okuyacağım ” diye konuştu.


Hastalığı yenmesinde LÖSEV’in kendisine çok yardımcıolduğunu aktaran Konar, “Bu hastalıkta en büyük şansım LÖSEV gibi bir aileyesahip olmamdı. Çünkü bu hastalığı LÖSEV sayesinde hem maddi, hem de maneviaçıdan daha kolay atlatmayı başardık. Her zaman manevi olarak bizimyanımızdaydı, maddi destekleriyle de yanımızdaydı. Dolayısıyla babam da buhastalığı daha rahat atlatmaya sebep oldu. Bu nedenle LÖSEV’e ne kadar teşekküretsek az olur. Şimdi ben de bu hastalığı atlattım ve hasta kardeşlerime destekoluyorum. Bu nedenle LÖSEV’e destek oluyoruz. Burada iyileşmiş hastalarınailelerine dağıttığımız ürünlerimiz mevcut. Hastalarımızın aileleri içinücretsiz olarak bu ürünleri alıyorlar. Bu şekilde yaptığımız etkinlikleroluyor. Ben çok severek bu etkinliklerde bulunuyorum. Her insanın duyarlıolmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

 

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren İzmir İrtibatBürosu Halkla İlişkiler Birimi Sorumlusu Selin Topçuoğlu, “Bugün arkamızdagörmüş olduğumuz TIR’ımızla Denizli’deyiz, Bayramyeri Meydanındayız. BuTIR’ımızla Denizli’de yaşayan ailelerimiz geliyor. Bunların haricinde de tümetkinliklerimizde olduğu gibi aynı Nazlı gibi hastalığı atlatan gencimiz,tedavisi devam etmekte olan çocuklarımıza moral vermek, bireylerimizin yanındaolmak adına da, tüm etkinliklerimizde bizimle birlikte oluyorlar. Bir aile gibihastalarımızı iyileştikten sonra kesinlikle yalnız bırakmıyoruz. Bir aile gibiyıllar boyunca birlikte, şuanda tedavisi devam eden, yardıma, maddi ve manevidesteğe ihtiyacı olan tüm hastalarımıza ulaşmak adına hep birlikte çalışıyoruz”diye konuştu. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER