Lozan Antlaşması’nın yıldönümünde Köyceğiz’de tören düzenlendi

Lozan Antlaşması’nın 96. yıldönümü nedeniyle Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’nde tören düzenlendi. Törene; CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu Üyesi Av. Burak Erbay katıldı.

Lozan Antlaşması’nın yıldönümünde Köyceğiz’de tören düzenlendi

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Köyceğiz Şubesi tarafından Lozan Antlaşması’nın 96. yıldönümü nedeniyle Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’nde tören düzenlendi. Törene; CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, ADD Ege-Batı Akdeniz Bölge Sorumlusu ve ADD Fethiye Şube Başkanı Haydar Murat Topçu, ADD Köyceğiz Şube Başkanı Selçuk Siber, ADD Marmaris Şube Başkanı Dilay Uçar, ADD Ortaca Şube Başkanı Günnur Karaağaç, Köyceğiz geçmiş dönem Belediye Başkanı Salih Erbay, Eğitim-Sen Köyceğiz Şubesi yöneticileri siyasi parti temsilcileri ile ADD üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

İsmet İnönü’nün büstüne çelenk konulmasıyla başlayan etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yapılan konuşmalarla devam etti. Milli Mücadele döneminde verilen zorlu mücadeleye değinen CHP Muğla Milletvekili Erbay, şunları söyledi: “Bugünlere çok zor şartları aşarak geldik. Yokluk ve yoksulluk içinde, dört bir yanı işgal altında bir ülkede büyük bir mücadele vererek Kurtuluş Savaşı’nı kazandık. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından başlatılan Milli Mücadelemizin sonucunda kazanılan askeri zafer, İsmet İnönü liderliğinde 96 yıl önce 24 Temmuz 1923 tarihinde, Lozan'da Türk tarihi açısından önemli bir diplomatik zafer olarak tarihe geçmiş, ezilen mazlum uluslara güven ve umut aşılamıştır. Lozan Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’ni tehdit eden kapitülasyonlar ve her türlü sömürüyü ortadan kaldırmıştır. Lozan Anlaşması savaş meydanlarında kazandığımız bu zaferin, masa başında tüm dünyaya kabul ettirilmesidir. Lozan Antlaşması mazlum milletlere umut olmuş, emperyalist güçlerin yenilebileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Savaş meydanlarında üstün başarılar elde eden İsmet İnönü daha sonra büyük bir diplomasi başarısı göstererek, tabiri caizse yedi düvele Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız bir ülke olduğunu kabul ettirmiştir. Lozan Antlaşması bu ülkenin tapusudur ve bu asla değişmeyecektir. Atatürk’ün dediği gibi bu ülke ilelebet payidar kalacaktır. Bize bu büyük zaferi ve bağımsız bir ülkede, özgür vatandaşlar olarak yaşamayı armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnet ve şükranla anıyorum.” Çelenk töreni ve konuşmaların ardından ADD tarafından hazırlanan içinde Atatürk, Cumhuriyet ve devrimlerle ilgili sergilerin, İstiklal Madalyası’ndan, 10.Yıl Madalyası’na orijinal objelerin, Türkiye’de ve dünyada basılmış Atatürk’le ilgili yayınlardan oluşan basılı malzemenin ve panoların yer aldığı Cumhuriyet TIR’ı ziyaret edildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2019, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211