MAÇKA'DA ÖĞRETMEN SEVGİSİ İLE YOĞRULMUŞ BİR AİLE-1

MAÇKA'DA ÖĞRETMEN SEVGİSİ İLE YOĞRULMUŞ BİR AİLE-1

  Dedem Mehmet Şakir Özdemir: 1884 Tarihinde doğdu.  Babası; Küçük Ahmet oğlu Osman, annesi; Güllü idi. Kardeşlerinden Yusuf Yemen’de, Binbaşı Ahmet, Kars yakınlarında şehit düşmüş. Kendisi Mağura’da kalarak Rus işgalini yaşamış. Cumhuriyet kurulunca Arapça ve Türkçe’yi iyi derecede bildiği,  Rüştiye mezunu olduğu için öğretmen oldu. Kusera, Zanoy’da ilkokul öğretmenliği yaptı. Sonra gezici müfettiş oldu. Gümüşhane ve Trabzon’da bu görevi sürdürdü. Ahırında iki atı olurmuş. Ben küçük yaşımda iken,  1956’da vefat etti.  6 amcam, 4 halam olmak üzere 11 çocuğu vardı. Kızlar akşam meslek mezunu olup; erkeklerin tümünü okutmuş.

Amcalarımdan Ali Reşat Özdemir: 1920 Mağura doğumludur. 13.03.1994'te vefat etti. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü’nden mezun oldu. Kars, Artvin, Ordu, Trabzon Lisesi’nde Edebiyat ve Felsefe Öğretmenliği yaptı. Şairdir. 3 adet şiir kitabı vardır. Mağura’da çeşme ve mezar taşlarına şairliğini kazımıştır. 2 oğlu, 1 kızı vardır.

Büyük oğlu Yılmaz Özdemir: 1937'de doğdu, 26.01.2010'da vefat etti. Tunceli, Trabzon ve İstanbul ilköğretim müfettişi ve teftiş kurulu başkanlıklarında bulundu. Kars, Hakkari, Elazığ, Zonguldak ve Adıyaman Milli Eğitim Müdürlükleri’nde görev aldı. Eşi Esengül; Sınıf Öğretmeni, kızı Berna; İngilizce Öğretmeni’dir. Diğer kızı avukattır. İkinci oğlu; Cebbar Özdemir, babası gibi İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi mezunudur. Ünye, Giresun, Havza, Perşembe ve Ordu Liseleri’nde görev aldı. Bir oğlu bir kızı vardır. 3’üncü oğlu Erhan Özdemir; doktordur. Dağlar Kerim adında bir oğlu vardır. Amcamın kızı Nihal; İstanbul’da yaşamını sürdürmekte ve Hulusi Yılmaz’la evlidir. 6 çocuğu vardır.

Amcalarımdan Nihat Özdemir: 1923 tarihinde Mağura’da doğdu. Yıldız Teknik Mezunu olup mühendistir. Amcamın Ümran, Nuran, Leman, Keriman, Şeyda adında 5 kızı ve Ali Ulvi adında bir oğlu vardır. Nuran, Leman, Keriman öğretmenlik mesleğinden emekli olmuşlardır. Ali Ulvi ve eşi Yasemin öğretim üyeliği yapmaktadır. Ali Ulvi Siyasal mezunu olup; okuyan yazan bir kişiliktir. Yasemin, Türkiye çapın da bir Nörolog’dur. Amcam, 13 aralık1980 de vefat etmiştir.

Amcalarımdan Fuat Özdemir: 1931 doğumludur. Beşikdüzü Öğretmen Okulu mezunudur. Sürmene Köprübaşı ve Trabzon Merkez’de öğretmenlik yaptı. En son Ülkü İlköğretim Okulu’ndan emekli oldu. Müzik ve doğa tutkunu bir insandı. Köksal, Ünsal, Turgay, Semra(Şakire),İnci adında 5 çocuğu vardır. Turgay hariç tümü öğretmendir.26 Mayıs 1997’de aramızdan ayrıldı.

Amcalarından İlhami Özdemir: 1939 doğumludur.  Ankara Dil Tarih Bölümü mezunudur. Bir süre Afyon’da görev yaptı. Sonra Trabzon Maçka Lisesi’ne atandı. Uzun süre öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. 2008 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Amcalarımdan Turan Özdemir: 1942 doğumludur. Öğretmenlik mesleğine Soldoy(seviç) Köyü’nde başladı. Sonra baba köyüne atandı. 25 yıl burada görev yaptı. Mağura’dan Fransa’ya öğretmen olarak gitti. 6 yıl Fransa’da görev yaptı. Maçka’nın önemli futbolcularından biriydi. 8 çocuğu vardır. Baba mesleğini sürdüren sadece Nalan’dır. Tüm çocukları İstanbul’da yaşamlarını sürdürmektedir.1994 tarihinde vefat etti.

Amcalarımdan Aydın Özdemir: 1943 dedemin son çocuğu olarak Mağura’da doğdu. Dedemin ölümü onun kısa yoldan öğretmen olmasına sebep oldu. Öğretmen Aynur Koçhan’la evlendi. 4 çocuğu oldu. Meltem; Harita mühendisi, Serap; İnşat teknikeri, Rüya; İşletme uzmanıdır. Oğlu Serkan doktor olarak Trabzon’da görevini sürdürmektedir. 21 Mayıs 1994’te aramızdan ayrıldı.

  Dedemin ikinci oğlu babam Osman Özdemir: 1922 tarihinde Mağura’da doğdu. 24 Temmuz 1973 tarihinde vefat etti.1940 Erzurum Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Ziganoy (Başyurt), Soldoy (Sevinç), Mağura  (Örnekalan), Maçka Merkez İlkokulu’nda 30 yıl hizmet vermiş Maçka Merkez İlkokulu Müdürü iken emekli olmuştur.

Eskiden cumartesileri de çalışıldığı için dedem atınıverince Ambela (Güney Mahallesi’ne) çocuklarının yanına gelebiliyordu. Bugün Güney Mahallesi’nde çocuklarının yaptığı ve kimini yazlık olarak kullandığı beş ayrı ev mevcuttur. Balkan göçmeni olan babası nedeniyle annem İstanbul doğumludur. Okur –yazar Fatma Zehra Özdemir’dir.

 DEVAMI YARIN BU KÖŞEDE…

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER