Maden ve mermer sektörünün sıkıntıları masaya yatırıldı

Denizli Sanayi Odası (DSO) ile Madenciler ve Mermerciler Derneği Denizli Şubesi işbirliğinde yapılan ‘13’üncü Meslek Grubu İstişare Toplantısı’nda, maden ve mermer sektörünün sıkıntıları masaya yatırıldı.

Denizli Sanayi Odası (DSO) ile Madenciler ve Mermerciler Derneği Denizli Şubesi işbirliğinde ‘13’üncü Meslek Grubu İstişare Toplantısı’ yapıldı. DSO Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıda; maden ve mermer sektörünün sıkıntıları masaya yatırıldı. DSO Üyeleri’nden Samet Tunay Gündüz’ün başkanlık ettiği toplantıda; Tarım İl Müdürlüğü’ne bağlı yüksek ziraat mühendisleri ISPM-15 hakkında bilgi verdi. Sektörün sıkıntıları hakkında konuşan Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği Başkanı Serdar Sungur; “Sanayi Odası’na çok teşekkür ediyorum. Belirli periyodlarla bizleri buraya toplayıp, sıkıntılarımız söyleme imkanı buluyoruz. Ülkemizin çok büyük sorunları var. Mermercilerin ve madencilerin de sıkıntıları çok fazla. İl merkezli sorunlarımız olabiliyor. Özellikle bu Denizli’de üniversitemiz var. Üniversitemizle ikili işbirliklerinin daha artırılarak, özellikle maden ve mermer alanındaki numunelerin akredite olması, dünyada üniversitemizin yaptığı tahlil ve deneylerin kabul edilmesi noktasında, üniversitemizin bunların hepsini yapabiliyor olmasına rağmen, akredite olmadıkları gerekçesi ile birçok yerde kabul görmediğini görüyoruz. Denizli olarak büyükşehiriz ve birçok imkanımız var. Sanayi Odamızın önderliğinde bu şartların değiştirilmesi noktasında taleplerimizi dile getirdik. Diğer bir sorunumuz ise Valilik bünyesinde bulunan Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın, Denizli içerisinde yapılan maden ve mermer ocaklarının özel teşebbüsünü yapan yatırımları da izleyerek, onların izinlerinin takibini yapabilir. Bu da özel sektörün yatırım iştahını kabartabilir. İşsizlik sorununa çare olmamıza neden olabilir. Bu iki konu Denizlimizle ilgili bir sorun. İnşallah bu sorunları burada çözeceğiz diye umuyorum.

“DÜNYA HIZLA DEĞİŞİYOR VE MADENLERE İHTİYACIMIZ VAR”

Madenciler ve mermercilerin sorunlarının çok olduğunu belirten Başkan Sungur; “Çünkü bir ülkenin kaynakları önemli. Yeraltı kaynaklarını kullanamayan milletlerin, gelecekte olamayacağını biliyoruz. Türkiye maalesef şu anda, kaynaklarını çok iyi değerlendirebilen bir ülke değil. Bunu değerlendirebilmemiz için halkımızın desteğine de çok büyük ihtiyacımız var. Çevreye zarar verildiğine yönelik sosyal medyada ve basında çok fazla bilgi var. Bizler de bu ülkede çocuklarımızı büyütüyoruz. Bizim de bu ülkenin geleceğinde sözümüz ve hakkımız olacak. Ülkemizin hiçbir ağacını kesmek gibi bir niyetimiz yok. Biz kaynaklarımızı en iyi şekilde ülkemizin hizmetine sunmak istiyoruz. Şuan elimizdeki cep telefonu bir madenin ürünüdür. Kullandığımız benzin, mazot bunlar hep zenginliklerimiz ve dünyanın en değerli madenleri. Dünya hızla değişiyor ve madenlere ihtiyacımız var” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER