Makine imalatçılarının sorunları masaya yatırıldı

Makine Sanayici İş Adamları Derneği (MAKSİAD) tarafından organize edilen ‘İstişare Ve Çözüm Toplantısı’nda sektörün sorunlarını ve çözüm önerileri konuşuldu.

Makine imalatçılarının sorunları masaya yatırıldı

Makine Sanayici İşadamları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı, sektörün sorunlarını konuşmak ve çözüm bulmak amacıyla ‘İstişare Ve Çözüm Toplantısı’ gerçekleştirdi. Marla Restoran’da düzenlenen toplantıya; Başkan Sarı’nın yanı sıra AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Denizli Sanayi Odası Başkanı (DSO) Müjdat Keçeci, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, Makine Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Harun Kemal Öztürk, Denizli Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kadir Özdemir ve Denizli ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Topaloğlu ve MAKSİAD üyeleri katıldı.

“DENİZLİ’DE 260 MAKİNE ÜRETİMİ YAPAN FİRMA VAR”

Toplantının açılış konuşmasını MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı yaptı. Yerli makine üretime dikkat çeken Başkan Sarı; “Denizli de makine sektörü nerede ve nereye gidiyor? Tüm Türkiye olarak yurtdışından ithal ettiğimiz makineler konusunda biz MAKSİAD olarak bir çalışma yaptık. Sektörümüzün sıkıntıları ile ilgili oda başkanlarımız ile birlikte çalışmalarımız devam ediyor. Denizli’de 260 tane makine ve makine ekipmanı üretimi yapan firma var. Denizli Türkiye’de sanayi şehri olarak bilinmekte. Ön planda tekstil, maden, kablo, kuruyemiş fabrikaları yer almakta. MAKSİAD kurulduğu günden beri Denizli’ye hizmet veren, yerli ve milli üretime destek veren bir dernektir. Ülkemizde hayvan çiftlikleri kuruluyor ve kullandıkları süt sağım makineleri ekipmanları ithal ediliyor. Bunları biz araştırmalarımız da tespit ettik. Kullanılan bu ekipmanlar ülkemizde mevcut ancak vatandaşlarımız ithal ürün almakta ısrar ediyorlar. Bu yanlış bir davranış. Avrupa’da ne üretiliyor ise o bizim ülkemizde üretilebilir. Yerli ve milli teknolojiye önem vermeliyiz. Yol yapıyoruz üzerinde gidecek aracımız yok, hastane yapıyoruz içerinde bizim ürettiğimiz bir teknoloji yok. Dünya artık makine ve makine teknolojisi üzerine dönüyor” dedi.

“ÜLKEMİZ BİR YERE GELECEKSE MAKİNECİLERİYLE GELECEKTİR”

En sevdiği insanların makine üreticileri olduğunu söyleyen DSO Başkanı Müjdat keçeci; şunları söyledi: “Makine üreticileri, yaratıcı ve değer üretici kişilerdir. Eğer ülkemiz bir yere gelecekse makinecileriyle gelecektir. Ben Denizli’de en modern bir fabrikanın içindeyim. Ne kadar makine ithal edildiğini ve ne kadar paralar harcandığını çok iyi biliyorum. İthal ettiğimiz bu makinelerle bizlere akıllarını satıyorlar. Bizim kazancımıza ortak oluyorlar. Bizler makine üretmeli ve makineci olmalıyız. Eğer bizler ideal makine üretimi yapacaksak iki şeyi öğrenmemiz lazım. Birincisi dijital teknoloji ikincisi ise modern makinelerdir. Dijital teknoloji bilmeyen makineciler başarılı olamaz. Biz sanayiciler olarak rekabet edebileceğimiz makineler istiyoruz. Ben daha hızlı daha az enerji ile çalışan makineler istiyorum. Ben daha az insanla çalıştırılan makineler istiyorum. Çünkü biz sanayiciler olarak malımızı satmakla zorlanıyoruz. Ziyarette bulunduğum makine üreticileri hep merdiven altı yerlerde çalışıyor. Üst düzey modern tesislere sahip değiller.”

“DÜNYA BÜYÜK BİR PAZAR”

Oda hakkında bilgiler veren DTO Başkanı Uğur Erdoğan; “Denizli Ticaret Odası 18 bin üyesi bulunan 30 meslek komitesi olan en büyük sivil toplum kuruluşudur. Üç yıl önce Denizli’de yabancı yatırımcı 53’ken bugün 165 yabancı yatırımcı şirket burada üretim yapıyor. Biz burada her ay bazı şirketlerimizi yurtdışına fuarlara götürüp KOSGEB ve Ticaret Odası olarak götürmeye çalışıyoruz. Makine üreticileriyle tekstil, mermer, süt ürünleri sektörlerini bir araya getirelim. Biz göreve geldiğimizde tekstil sektörüyle ilgili neler yapabiliriz diye toplandık” dedi. DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, şunları aktardı: “Dünya büyük bir Pazar. 80 milyonluk bir ülkeyiz ama 8 milyarlık da bir pazar var. Geçtiğimiz senen 55 milyon Dolarlık bir ihracat oldu. Rakamların büyük ya da küçük olması önemli değil. Yapılan ihracat önemlidir. Biz yola çıktığımızda makinecilerimizle işimizin zor olduğunu söylediler. Bu toplantıda görüyorum muazzam bir kalabalık var. Bu da ekilen tohumların yeşermeye başladığını gösterir.”

“SANAYİMİZ BÜYÜK BİR İVME KAZANDI, GELİŞTİ”

Siyaset ile Sanayiciliğin bir arada yürümediğini söyleyen AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin; “Siyasetle sanayicilik işin gerçeği bir arada yürümüyor. İşlerinizden bazılarını yetiştiremiyorsunuz. Yarım kalıyor. Sizlerin içinden çıkmış bir kardeşiniz olarak, siyasi görevimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Sanayimiz büyük bir ivme kazandı. Gelişti” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER