MAKSİAD'TAN İHRACAT İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Makine Sanayici İşadamları Derneği (MAKSİAD) sektördeki tüm üyeler ile bir araya gelerek toplantı gerçekleştirildi. Toplantının asıl amacının yurt dışında bulunan alıcı pazarla direk iletişime geçmek ve ihracatları gerçekleştirmek olduğu belirtildi.

MAKSİAD'TAN İHRACAT İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Makine Sanayici İşadamları Derneği (MAKSİAD) tarafından Dedeman Otel’de sektördeki tüm üyelerin katılımıyla istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıya; AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli KOSGEB Müdürü Aziz Acar, DENİB Yönetim Kurulu Üyeleri ve MAKSİAD üyeleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan MAKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sarı, "Yönetim kurulu arkadaşlarımla beraber her hafta veya 15 günde bir gerekli toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz. Üyelerimize ve MAKSİAD'ımıza faydalı olabilmek için toplantılar yapıyoruz. Bugünkü toplantımızın asıl amacı; sektördeki tüm üyelerimizle bir araya gelip, birbirimizle kaynaşmak ve fikir birliği yapmak. Birbirimizle daha iyi danışarak daha güzel ürünler üretmektir. Ülkemizdeki yüksek teknolojik ürünlerin içinde aynı zamanda mallarımızın yurt dışına ihracatını yapmak zorundayız. Bizim üyelerimizin tamamı ihracat yapmıyor. Bir kısmı da ihracat yapmak istiyor ama işletmeleri uygun değil veya ihracatlarını yapacak kapasitede bir personeli yok. Bunun içinde MAKSİAD’ın devreye girmesi gerektiğini düşündük. MAKSİAD olarak DENİB'le beraber bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Yurt dışında direk alım heyetleriyle istişare toplantıları ve görüşmeler yapmak aynı zamanda da yurt dışından ülkemize ve Denizli'ye alım heyetleri getirmek açısından bu toplantıyı gerçekleştirdik" dedi.

“KEŞKE DENİZLİ'NİN İHRACATI DA 2016'DAN 2017'YE YÜZDE 50 ARTSAYDI”

Toplantıda konuşan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci; "Denizli'de birçok tekstil şirketi var. Tabi ki de tekstil için çok çaba veriyoruz. MAKSİAD da çok etkili bir çaba gösteriyor. Sanayi Odası Başkanı olarak şunu söylemek isterim ki; 'bu ülkede gerçek yaratıcılar makinecilerdir.’ Çünkü; aklınızı demire yön vermek suretiyle bir makineye dönüştürüyor ve o makineyi üretecek hale getiriyorsunuz. Dolayısıyla sizin yaptığınız iş çok önemli, kutsal bir iş. Makinecilerin bu ülkedeki yeri bugüne kadar ihmal edilmiş ve fark edilmemiş. Sizin varlığınızdan ülke ekonomisini yönetenler bir yerde habersiz. Son zamanlarda bu biraz değişmeye başladı. Çünkü sizler biraz daha sesinizi duyurmaya başladınız. Bu memlekette gerçek ihracatı yaparak sesinizi çıkarttınız. Önemli ihracatları gerçekleştirdiniz. 2016'dan 2017'ye yüzde 50 ihracatı artan bir sektör haline geldi makineciler. Keşke, Türkiye'nin ihracatı da Denizli'nin ihracatı da 2016'dan 2017'ye yüzde 50 artsaydı." dedi.

“SİZLERE KAPIMIZ HER ZAMAN AÇIK”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin ise şunları söyledi: " MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı'ya ve yönetim kurulu ekibine çok teşekkür ederim. Özellikle son dönemde MAKSİAD ışık yolu hızıyla yol aldı. Ben kendilerine bu gayretlerinden ve çalışmalarından dolayı tekrar teşekkür ederim. Eğer bugün biz sizin temsilciniz isek ve sizleri bugün mecliste, Ankara'da temsil etmek için bizleri takdir edip görevlendirdiyseniz; biz de üzerimize düşeni layıkıyla yerine getirmeliyiz. Beraber araştıracağız, beraber üreteceğiz, beraber satacağız. Bu konuda sizlere kapımızın her zaman açık olduğunu bir kez daha söylüyorum."  Konuşmaların ardından MAKSİAD üyesi 18 kişiye belgeler verildi ve hatıra fotoğrafı çekilerek toplantı sonlandırıldı.

PINAR ÇANKAYA-DOĞAN AKŞİT​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER