MAKSİAD’dan hem iftar hem sertifika töreni

Makina Sanayici İş İnsanları Derneği tarafından organize edilen iftar programında İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR ve dernek tarafından düzenlenen CNC operatörlüğü kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Makina Sanayici İş İnsanları Derneği (MAKSİAD) üyeleri, Pamukkale Sağlık Eğitim Vakfı’nda (PASVAK) düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi. İftar programında ayrıca, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR ve MAKSİAD tarafından düzenlenen CNC operatörlüğü kursunu başarıyla tamamlayan 19 kursiyere sertifikaları verildi. İftar ve sertifika törenine; MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı’nın yanı sıra, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Milli Eğitim İl Müdürü Süleyman Ekici, kursiyerler ve dernek üyeleri katıldı. Etkinlikte konuşan MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı, “Derneğimiz sürekli üyelerinin menfaatleri doğrultusunda çalışır. Sektörün ihtiyacı neyse onunla ilgili çalışmalar yapar. Biz de sektörümüzün ihtiyacı ile ilgili bir analiz yaptık. CNC operatörü ihtiyacının olduğunu öğrendik. Bununla ilgili kurs açtık. Bu kursumuzu da İŞKUR önderliğimizde ve Milli eğitim Müdürlüğümüzün destekleriyle yaptık. Tanıtım konusunda da Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Zolan’ın destekleriyle; meslek lisesinden mezun olmuş ve mesleğini yapmayan meslek sahibi edebilmek amacıyla kurs açtık. Çok şükür, 19 öğrenciye bu mesleği öğrettik ve altın bilezik taktık. Bunlara da burada sertifikalarını vereceğiz. Şu anda bu çocuklar, üretim sektörüne dahil oldular ve üretimin içine girdiler. Bu 19 çocuk, şimdiye kadar işsizlik rakamlarının içerisindeydi, şu andan itibaren çıkmış durumdalar. Vasıfsız personeller, vasıflı personel haline gelmiş oldu. Artık kalifiyeli personel haline geldi. Yani; ara eleman değil, aranan eleman haline geldiler. Hayatlarını garantiye aldılar. İşlerini severek, özenle yaparlarsa bu işte başarılı olurlar” dedi.

“CNC VE TORNA ALANINDA İSE CİDDİ BİR İHTİYAÇ VARDI”

Mesleki eğitimin büyük ivme kazandığının altını çizen İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici; “Ülkemiz sathında genç işsizliği azaltma anlamında bakanlığımız uhdesinde büyük bir seferberlik başladı. Biz de Denizlimizde buna kayıtsız kalamazdık. Bu noktada bizler eğitim camiası olarak ilimizdeki odalar ve derneklerle işbirliği yaptık ve çeşitli kurslar açtık. Şu an 19 kursiyerimize böyle güzel ve anlamlı bir akşamda sertifikalarını dağıtacağız. Fabrikanın özü makinedir. Makine olmadan hiçbir şeyin olamayacağını biliyoruz. CNC ve torna alanında ise ciddi bir ihtiyaç vardı. İŞKUR, MAKSİAD ve Milli Eğitim Müdürlüğü olarak birlikte bu kursu açtık. Bu kardeşlerimizin koluna bu altın bileziği geçirmiş olduk. Onlar da sektörün içerisinde çok ciddi birer aktör olacaklar. Burası onlar için işaret fişeği olsun” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2022, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER