Mali ve orta Afrika Tezkeresi kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, Birleşmiş Milletlerin (BM) Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki görevlerine katılımına ilişkin verilen yetkinin 1 yıl daha uzatılmasıyla ilgili tezkere kabul edildi. Grubu adına konuşan AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız; “Türkiye'nin AK Parti döneminde uyguladığı Afrika açılım politikası ve daha sonraki ortaklık politikası tam bir başarı öyküsüdür” dedi.

Mali ve orta Afrika Tezkeresi kabul edildi

TBMM Genel Kurulu’nda, BM Güvenlik Konseyi Çok boyutlu Entegre İstikrar Misyonu kapsamında görüşülen Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde asker bulundurulması görüşmeleri düzenlendi. Görüşmelerde AK Parti Grubu adına AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız konuştu. Milletvekili Yıldız; “Bu konuyu geçen sene de bugünlerde konuşmuş idik. Geçen sene konuştuğumuz Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde güvenlik sınamaları, ekonomik sorunlar, yönetişim sorunları, terör tehdidi devam ediyor. Onun için, Türkiye Cumhuriyeti’nin daha önce açıklamış olduğu desteğini önümüzdeki yıl da sürdürmek üzere Cumhurbaşkanlığımız bu uzatım talebinde bulundu. Türkiye'nin AK Parti döneminde uyguladığı Afrika açılım politikası ve daha sonraki ortaklık politikası tam bir başarı öyküsüdür. Şimdi, bunu diplomaside görev yapan herkes bilir, dosttan da duymuştur, övgüyle duymuştur, rakipten, düşmandan da kıskançlıkla duymuştur. Dolayısıyla bazı eksikliklerin, bazı hataların bu başarıyı gölgeleyemeyecek kadar küçük olduğunu herkes bilir” dedi.

“TÜRKİYE, AFRİKA’DAKİ BİRÇOK ÜLKEDE GÜVENLİK UNSURLARIYLA VARDIR”

Tezkereyi kabul ederek hazır bulundurmak devletin mesuliyetinin bir gereği olduğunu belirten Milletvekili Yıldız; “Unutulmamalıdır ki Türkiye Cumhuriyeti, Afrika’daki birçok ülkede kalkınma yardımlarıyla, güvenlik unsurlarıyla, güvenlik eğitimleriyle vardır. Talep geldiği takdirde Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde de MINUSMA ve MINUSCA vasıtasıyla bu katkı yapılacaktır. Ben meslekten gelen bir diplomatım. Yüce Meclisin dış politikayı yakinen takibini, içerikli bir şekilde tartışmasını, gerektiğinde yönlendirmede bulunmasını tabi görüyorum ve aslında önemsiyorum da. Bugün daha çok Irak ve Suriye üzerinde konuşuldu. Ben de bu 2 ülkede görev yapmış ve bu dosyalarda çalışmış birisi olarak bazı gözlemlerimi ve hissiyatımı özetleyeceğim. Bugünkü tezkere tabii ki güvenli bölge konusunda kaydedilen gelişmeyle aynı zamana denk geldi. Dolayısıyla tartışmalarımız biraz daha içerikli oldu. Ben içinde bulunduğumuz durumu şöyle görüyorum: Türkiye, Suriye sorununun çözümü konusunda güvenli bölge teklifini 2012 yılından beri yapıyor. Bunu kamuoyunda yaptığı gibi, ikili görüşmelerde de en üst düzeyde dile getiriyor. Ancak uluslararası toplumdan bugüne kadar elini taşın altına koyan olmadı. İstemediklerinden değil, külfetine katlanmak istemedikleri için. Hep şunu söylüyorlar: ‘Bu güzel bir fikir ama bunu kim koruyacak? Srebrenitsa’yı koruyamadık, bunu nasıl koruyacağız?’ Bu aslında tabii ki onların bir ayıbı” diye konuştu.

“TÜRKİYE, UYGULAMAYA KOYMA KARARLILIĞINI GÖSTERDİ”

Fırat’ın doğusuna yapılması planlanan harekata da değinen Milletvekili Yıldız, şunları söyledi: “Türkiye, kendi güvenliğinin gereği olarak güvenli bölgeyi artık kendi imkânlarıyla ve Fırat’ın doğusunda bulunan Amerika Birleşik Devletleri’ne rağmen, uygulamaya koyma kararlılığını gösterdi ve bunu da kabul ettirdi. Bu şunu gösteriyor: Fırat Kalkanı Harekâtı, Zeytin Dalı Harekâtı, Afrin, İdlib gerginliği azaltma bölgesi ve bu güvenli bölge adımı dikkate alındığında, herkes artık şunu kabul ediyor; Türkiye, diplomasi kâr etmezse güç kullanma tehdidi, bu da kâr etmezse fiilî güç kullanma adımlarını başarıyla planlıyor ve uyguluyor. Bir diplomat olarak, bir vatandaş olarak, bir milletvekili olarak ben bundan gurur duyuyorum. Milletimiz de diplomatıyla, askeriyle, Cumhurbaşkanı’yla gurur duyabilir, duymalıdır. Tabii ki uygulamada kem gözlerin kuracağı tuzaklardan kaçınılması için dikkatli davranılması, yöre halkıyla komşuluk ve kardeşlik hukukuna riayet edilmesi, insancıl hukuka uyulması gerekecektir. Ben Cerablus’u, Çobanbey sınır bölgemizi ve El Bab’ı görmüş, askerimizin, diğer kurumlarımızın yöre halkıyla, bütün kesimleriyle kurduğu ilişkileri müşahede etmiş bir kişi olarak bu konuda müsterihim. Ayrıca, bu güvenli bölge adımının, Suriye’de bulunan, başta rejimi ve diğer aktörleri, bugüne kadar kabul edilmiş olan çözüm parametrelerini ve adımlarını kabul etme konusunda daha uzlaşmacı bir tavra sevk edeceğine de inanıyorum. Değerli arkadaşlar, başkalarının bulunduğu, bizim yer almadığımız durumda komşularımıza neler olduğunu Irak’ta ve Suriye’de gördük. Dolayısıyla bu konuda ürkek davranmamıza gerek yok. Ben bunu Musul’da da bizzat görevim nedeniyle yaşadım.”

TEZKERE KABUL EDİLDİ

TBMM Genel Kurulu’nda, BM Güvenlik Konseyi Çok boyutlu Entegre İstikrar Misyonu kapsamında görüşülen Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde asker bulundurulması görüşmeleri düzenlendi. Görüşmelerin sonucunda yapılan oylamayla, BM’nin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki görevlerine katılımına ilişkin verilen yetkinin 1 yıl daha uzatılmasıyla ilgili tezkere kabul edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER