Marble Fuarı’na Denizli damgası

Doğal taş sektöründe dünyanın en büyük üç fuarı arasında gösterilen İzmir Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı - MARBLE, kapılarını 27'inci kez açarken; Denizli, adeta fuara damga vurdu.

Marble Fuarı’na Denizli damgası

Doğal taş sektöründe dünyanın en büyük üç fuarı arasında gösterilen İzmir Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı - MARBLE, kapılarını 27'inci kez açtı. 59 Denizli firması fuarda stant açarken; Denizli adeta fuara damga vurdu.

Fuarın ikinci gününde hemşehrilerini ziyaret eden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “Hemşehrilerimizi ziyaret edip, onlara ‘hayırlı işler deyip’ moral motivasyon sağlamak yanlarında olduğumuzu göstermek adına buradayız. Pandemiden sonra güçlü fuarlardan birisi. Denizli de güçlü bir şekilde, 59 firmayla burada yer alıyor. Fuar, dünya çaptaki fuarlarda üçüncü sırada. Ülkemiz doğal taş, makine sektörü anlamında ilerlemiş durumda. Güçlenerek yoluna devam ediyor. Denizli özeline baktığımızda ihracat kalemleri içinde doğal taş mermer yerini almış durumda. İş insanlarımızı tebrik ediyorum. İnşallah Denizli ve ülkemiz buradan güçlenerek çıkacak” dedi.

“TANRI BİZE MERMERİ VERMİŞ”

Denizli’den 59 firmanın fuarda stant açtığını ifade eden Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, şunları kaydetti: “Denizli’den 59 firma, burada iddialı bir şekilde hem kendisini hem Denizli’yi temsil ediyor. Arap’ın petrolü, yeraltı kaynakları var. Onlarla bugün dünyaya hakim. Şimdi istediklerini yapıyorlar, istedikleri ülkede yatırım yapıyorlar, para bol. Tanrı bize de yeraltı zenginliği olarak mermeri vermiş. Bu da tanrının bize lütfu. Dünyanın çok yerinde bu mermer yok. Onlar nasıl kara suyu çıkardıklarında onu rafine ederek uçak benzini haline getiriyorlar en pahalıya satıyorlar. Bizim de esasında mermer olarak çıkardığımız o taş blokları daha çok değerlendirerek nihai üreticiye teslim edecek şekle getirmek suretiyle daha çok katma değer yaratıp satmamız lazım. Hep bunu söylüyorum. Ben bunun peşindeyim. Bu fuarlarda görüyorum ki mermer üreticisi arkadaşlarımız kendilerini hep nihai üretime, nihai kullanıcının satın alacağı ürünlere doğru kendilerini yönlendirdiler. Daha çok katma değer, daha çok kazanmak, daha çok ihracat demek. Çünkü sen ne kadar kaliteli, nihai ürün üreticiye hitap edersen o zaman sen marka oluyorsun. Yoksa arada blok taşı verince Çinliler, İtalyanlar marka oluyor. Artık dünyada bir mermer sektörü var. O da Türkiye’de. Çünkü kendisini kanıtlamış ve kendisini artık dünyada bir mermer sektörü, ‘Türkiye de var’ dedirttirebiliyor. Avrupa’da Amerika’da çok lüks binalar Türk mermerleriyle döşeniyor. Bu bizim gururumuz oluyor. Onun için bu mermer fuarı bence İtalya’daki fuardan sonra dünyanın en büyük en kaliteli fuarı. Fuarda ben 59 firmamızın temsil ediyor olması, kaliteyi temsil ediyorlar. Onlarla gurur duyuyorum. Gerçekten artık sanat haline getirdikleri bu işi daha ileriye götüreceklerine inanıyorum.

“FUARDAN ALDIĞIM ENERJİ POZİTİF”

DSO Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu; “Sanayi Odası heyeti olarak bugün geldik. Sabahtan beri stantları dolaşıyoruz. Benim fuardan aldığım enerji pozitif. İnsanlar fuar havasını çok özlemişler. Olumlu bir enerji var. İşin psikolojik anlamında fuar çok başarılı. İnsanlara umut ve güven veriyor. Fuara katılanların mutlu olduğunu görüyorum. Pandemi sonrası öyle çalkantılı bir dönemden geçiyoruz ki daha dünyadaki taşlar yerine oturmadı. Lojistik zincirleri kırıldı, hammadde fiyatları fırladı, durmuş koca bir dünya ekonomisini tekrar hareketlendirmeye çalışıyoruz. Bunun üzerine Avrupa’nın göbeğinde bir savaşla karşı karşıya kaldık. Dünya pandemiden sonra o kadar hızlı bir devinim içine girdi ki bence çağ çok hızlandı. Artık bugün konuştuğunuz gündemin bugün önemi olmayabiliyor. Bu hep böyle gitmeyecek ama bunun durması için de biraz zamana ihtiyaç var. Dünyanın önünde, Türkiye’nin önünde çok zorlu senaryolar var. Bunları biraz bekleyip görmek lazım. Enerji fiyatları, hammadde fiyatları oturmamış durumda. Tekstilde pamuk fiyatı bir ara oturdu derken, tekrar arttığını görüyoruz. Bir şeyleri net konuşabilmek için, sanayicinin önünü net görebilmesi için herhalde 1 seneye daha ihtiyacımız var gibi duruyor. Ülke olarak ekonomi yönetimimizin daha öngörülü kararlar alması lazım” şeklinde konuştu.

“FİZİKİ FUARLARI ÖZLEMİŞİZ”

Çardak Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Okan Konyalıoğlu ise şunları aktardı: “Fiziki fuarları özlemişiz. Son üç yıldır kendimizi dijital fuarlarda da konumladık ama o tat olmadı. Bugün fuar ziyaretlerimizde de gördük. Çin’e uygulanan bu 21 günlük Kovid-19 ambargosunun burada etkilerini çok gördük. Diğer tarafta Amerika ve Avustralya geliyor ama çok daha yüksek oranda gelmelerini bekliyorduk. Savaş, istediğimiz noktada olmasını engelledi. Ayrıca buradan sonra Amerika’da da bir mermer fuarı var. Bu çakışma biraz etkiliyor. Dünya genelinde baktığımız zaman İzmir iki numarada. Ben katılımcılardan gördüğüm kadarıyla katılımcı firmalarda bir evrilmeye, final ürün tarafına yani kar üretmektense emtialaşmaktan çıkıp değer üretme tarafına girdiklerini gördüm. Çok büyük blok satışı değil, daha da işleyerek çok daha öteye giderekten proje, estetik, dizayn merkezli firmalarımızın bu taraflara ağırlık vermeye başladığını gördüm. Bu çok güzel bir şey. Bu, şehirde bir tasarruf sağlayacak süreç bu. Bu anlamda, bu fuarın bendeki en önemli tortusu bu oldu.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER