'MAZERET YOK, YOLA DEVAM'

'MAZERET YOK, YOLA DEVAM'

Denizlili patronun sahibi olduğu Vestel’de ihracatta rekor açıklaması geldi, Denizlili Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Mazeret yok, yola devam” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Temmuz’da ihracatın yüzde 31,2 artışla 11,47 milyar dolar olduğunu duyurdu. Büyükekşi açıklamayı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de katıldığı Zorlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren Vestel Fabrikası’nda yaptı. Büyükekşi’nin açıkladığı verilere göre, Türkiye’nin Temmuz ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,2 artışla 11 milyar 474 milyon dolar oldu. İlk yedi ayda ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,7 artışla 88 milyar 926 milyon dolar olurken, son 12 aylık ihracat da bir önceki yıla göre yüzde 7,5 artışla 150 milyar 22 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu artış son 6 yılın en büyük aylık artışı olarak kayıtlara geçti.

ZEYBEKCİ, “MAZERET YOK, YOLA DEVAM”
Toplantıda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, “Gurur duyacağımız bu tesiste olmaktan mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Bugün burada tarihi diyebileceğimiz bir buluşmadayız. Bu tarihi buluşmayı da gerçekten gurur duyacağımız değerli teknolojik ürünlerin üretildiği bir ortamdayız. Ben inanıyorum ki Vestel Türkiye’nin gurur duyduğu teknoloji şirketlerinden olmaya devam edecek. Burada tarihi ihracat rakamlarını paylaşıyoruz. Daha önce temmuz ayında tarihi zirveyi yaşayacağımızı söylemiştik. Dün gece itibari ile tarihi zirve değilse bile tarihi zirvenin çok yakınına geldik. TÜİK rakamları açıklandığında oralarda yakalanacaktır” dedi. Zeybekci, yeni sloganlarının “Mazeret yok” olduğunu hatırlatarak yola durmadan devam edeceklerini söyledi.

TÜRKİYE İÇİN GURUR VERİCİ BİR TESİS
Türkiye için gurur verici bir tesiste bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirerek sözlerine başlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Bugün burada tarihi diyebileceğimiz bir buluşmadayız. Gurur duyacağımız bir dönüşüm endüstri 4.0’ın hayat bulduğu hem yazılımı hem teknolojisini kendisi ürettiği bir ortamdayız. Ben inanıyorum ki Vestel Türkiye’nin gurur duyduğu firmalardan biri olmaya devam edecek. Vestel Türkiye’nin kalkınmasında öncü şirketlerden biri olmaya devam edecek. Bugün rakamları paylaşacağız. Bugün tarihimizin en önemli aylık ihracat artışlarımızdan birini temmuz ayında yaşayacağız demiştik. Hamdolsun geldiğimiz noktada dün gece 00.00 itibariyle 31 Temmuz itibariyle ihracatımızda tarihi zirve değilse bile zirveye yakın bir noktadayız. Ama eminim ki bu TÜİK rakamları açıklandığında ayrıca taşımacılık ve limanlardaki ihracat rakamları da buna eklendiğinde muhtemelen tarihi zirveye de yaklaşacağız. Tarihi zirvemiz aylık artış oranı ile söylüyorum 31,9 ile 2011 yılının ağustos ayı. Bugün temmuz ayı sonu itibariyle geçen yılın aynı oranına göre yüzde 31,2 arttı. Bu yüzde 31,2’yi beğenmiyoruz anlamına gelmesin. Bu Türkiye’nin geleceği ile çok önemli bir sinyaldir. İhracata dayalı büyüme ile ilgili çok önemli bir sinyaldir. 2016’nın temmuzundaki o işgal girişimi ardından başlattığımız ihracat seferberliği vermiş olduğumuz desteklerle bu noktaya geldik. Geçen sene ihracatçılarımızın engellerin kaldırılmasıyla ilgili bütün taleplerini hemen hemen yaptık. Geçen sene Türkiye’de ihracata dayalı büyüme, yatırım teşviklerinin baştan aşağı yenilendiği önemli bir hazırlık süreci yaşandı. 2016’nın son çeyreğinden itibari ile olumlu gelişmeler oldu. Kesintisiz olarak son 9 ayda ihracatımız artarak devam ediyor. 2016 yılındaki ihracatımız 142,3 milyar dolar bugün itibariyle geçmişe dönük 12 aylık ihracatımız tam 150 milyar dolar. Yıllık bazda baktığımız zaman ihracatımız ilk 7 ayda 88.9 milyar dolara, yıllık artışımız da yüzde 9,2’lik bir arana çıktı. Sayın Zorlu’nun da dediği gibi orta vadedeki hedefimiz 153,3 milyar dolar. İhracatçılarımız biz 155 milyar doları geçeriz diyoruz. Bunu geçtikten sonra tarihi zirvemiz olan 157,6 milyar doları da aşmak istiyoruz. Allah’ın izniyle bunu da aşacağız biz inanıyoruz. Biz sanayicimize, ihracatçımıza inanıyoruz. 156 milyar dolarlık ihracatı aştıktan sonra önümüzdeki sene 170 milyar doların üzerini konuştuğumuz bir yıl olacak. Ondan sonra da artık 185’ler, 190’lar ve inşallah 200’leri hedef 2020 yılında aşmak” diye konuştu.

Zeybekci, üretimde yüksek teknolojinin payının arttığını belirterek, “Beni sevindiren bugün Vestel’de yüksek teknolojiyi kullanıyorsak geçen sene 2016 yılı içinde yüksek teknolojinin payı yüzde 3,5. Ama bu sene bu oran yüzde 4’e çıktı. Bu çok önemli bir artış. Diğer bir yandan, bizi cesaretlendiren ileri teknoloji ile ilgili 2016 yılında orta ileri teknoloji yüzde 16, bu sene yüzde 34’e çıktı. Bu alandaki her türlü gayreti destekliyoruz. Bu alanda dünya liderleri çıkarmamız lazım” şeklinde konuştu. Bakan Zeybekci’nin konuşmasının ardından temmuz ayı ihracat rakamları açıklandı.

TEMMUZ AYI İHRACAT RAKAMLARI AÇIKLANDI
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Temmuz 2017 ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,2 artışla 11 milyar 474 milyon dolar oldu. Yapılan açıklamada, “TÜİK verilerine göre 2011 yılı ağustos ayında yakaladığımız yüzde 31,9’luk artıştan sonra gelen en yüksek oran. Yani son 6 yılın en iyi, son 8 yılın en iyi 2. performansı. İhracat artış oranında çok önemli bir rekora imza atmış olduk. 15 Temmuz’dan sonra ne demiştik; ‘Çarklar dönüyor, üretim devam ediyor’. Büyük bir ülkeyiz, sağlam bir ekonomiyiz. İştahlı yatırımcılarımız, kendini adamış çalışanlarımız var. Almanya uzun yıllardır ihracatımızda zirveyi kimseye kaptırmıyor. Bu ay da yüzde 28,2 artışla yerini sağlamlaştırdı. Son dönemde yaşanan geçici kriz ortamının ticaretimizi etkilememiş olması bizleri mutlu etti. İki ülke birbirinin rakibi değil, tamamlayıcısı. Temennimiz, bu gergin ortamın bir an evvel olağan seyrine geri dönmesi” ifadeleri kullanıldı.

TİM verilerine göre temmuz ayında en fazla ihracat yapılan ilk 20 ülke arasında en yüksek artış yüzde 95,7 ile Rusya’ya kaydedilirken, tek düşüş yaşanan ülke Mısır oldu. En fazla ihracatı sırasıyla otomotiv, hazır giyim-konfeksiyon ve kimyevi maddeler sektörleri yaparken, en fazla artış kaydeden sektörler gemi ve yat, mücevher, zeytin ve zeytinyağı oldu. Açıklanan verilere göre, Türkiye’nin temmuz ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,2 artışla 11 milyar 474 milyon dolar oldu. İlk yedi ayda ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,7 artışla 88 milyar 926 milyon dolar olurken, son 12 aylık ihracat da bir önceki yıla göre yüzde 7,5 artışla 150 milyar 22 milyon dolar olarak gerçekleşti. Açıklamada, “TÜİK verilerine göre 2011 yılı ağustos ayında yakaladığımız yüzde 31,9’luk artıştan sonra gelen en yüksek oran. Yani son 6 yılın en iyi, son 8 yılın en iyi 2. performansı” denildi. 

İhracatta 2010 yılının başından bu yana yüzde 30’luk artış oranının aşıldığı sadece iki ay olduğunun altını çizen Büyükekşi, “2011 Ağustos haricinde bir de 2010 Mayıs ayında yüzde 33,4’lük bir artış kaydetmiştik. İhracat artış oranında çok önemli bir rekora imza atmış olduk. 15 Temmuz’dan sonra ne demiştik; ‘Çarklar dönüyor, üretim devam ediyor’. Biz büyük bir ülkeyiz, sağlam bir ekonomiyiz. İştahlı yatırımcılarımız, kendini adamış çalışanlarımız var. TİM verilerine göre kasım ayından bu yana, yani tam 9 aydır ihracatta artış açıklıyoruz. Atılım Yılı ilan ettiğimiz 2017’nin başından beri istikrarlı bir artış elde etmemiz bizler için büyük bir mutluluk kaynağı” denildi.

VESTEL’İN HEDEFİ 2020 YILINDA 40 MİLYON TELEVİZYON ÜRETMEK
Vestel’in bugünlere gelmesinin hep ihracatla olduğunu kaydeden Zorlu, 1994 yılında satın aldığında bu tesisin ihracatla büyüyeceğini söylediğinde bazı kesimlerin bıyık altından güldüğünü dile getirerek, “Bugün 2 milyar doların üzerinde bir ihracatımız ve 155’ten fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Vestel 19 yıldır kendi alanında şampiyonluğunu devam ettiriyor. Geçen sene Avrupa’da endüstriyel mükemmellik ödülüne layık görüldük. Türkiye’de ilk defa oldu bu. Son 15 yılda büyük bir büyüme hızı yaşıyoruz ama bu yetmez. Daha da yukarılarda olmalıyız. 5 farklı sektörde faaliyet gösteren bir grup olarak bugün en fazla istihdam sağlayan grubuz. Ülkemiz için katma değer oluşturmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin ilk yerli akıllı telefonu ile pazarda yüzde 7’lik bir orana yaklaştık. 2020 yılında hedefimiz 40 milyon televizyon üretmek” dedi.

EN BÜYÜK PAZAR ALMANYA’YA İHRACAT YÜZDE 28,2 ARTTI
İhracat pazarları bazında, 173 ülke ve bölgeye ihracat artarken, 54 ülke ve bölgeye ise geriledi. En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkeden Almanya’ya ihracat yüzde 28,2, İngiltere’ye yüzde 37, İtalya’ya yüzde 27,9, Irak’a yüzde 55,7 ve ABD’ye yüzde 48,3 arttı.

Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 20 ülke arasında en yüksek ihracat artışı ise yüzde 95,7 ile yine Rusya’ya gerçekleşti. Rusya’ya ihracat artışında, yaş meyve, deri ayakkabı ve kürkten giyim eşyası ihracatı öne çıktı. En çok ihracat yapılan ilk 20 ülke arasında ihracatın düştüğü tek ülke ise Mısır oldu. Mısır’daki temel düşüş, kimyevi maddeler sektöründen kaynaklandı.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221