“Mazlumların sesi, çığlığı olacağız”

Memur-Sen Denizli Şube Başkanı Feyzullah Öselmiş, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında; “Mısır, Suriye, Doğu Türkistan ve Filistin zindanlarında ki kardeşlerimiz özgür oluncaya kadar mazlumların sesi, çığlığı olacağız” dedi.

Memur-Sen Denizli Şube Başkanı Feyzullah Öselmiş, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla sendikada basın açıklaması düzenledi. Başkan Öselmiş, “ABD’den Rusya’ya Çin’den AB’ye kadar küresel emperyalizm, insanlığa ve özelde İslam dünyasına karşı acımasız bir savaş yürütüyor. Küresel emperyalizm nedeniyle yoksulluk ve açlık büyürken, iç savaşlar ve insani krizler derinleşiyor. Bugün dünyada 66 ülkede savaş ve çatışma yaşanırken ölen her 4 kişiden 3’ünü siviller oluşturuyor. 2018’de savaş ve çatışmalarda 12 binden fazla çocuk yaşamını yitirdi. Birleşmiş Milletler’in tespitlerine göre geçen yıl ölen ve yaralanan 24 binden fazla çocuğa karşı ağır hak ihlallerinin nedeni, çocukların savaşçı olarak kullanılması, cinsel şiddete maruz kalması ve hastane ya da okullara saldırılar düzenlemesidir. Emperyalizmin kurduğu ya da koruduğu terör örgütlerinin saldırıları sonucunda 2018’de 16 bin kişi yaşamını yitirdi” dedi.

“BİZ VİCDANIN SESİYİZ”

Doğu Türkistan’da yaşanan zulme dikkat çeken Başkan Öselmiş; “Komünist Çin rejimi, İspanyolların Endülüs’te yaptığı fiziki ve kültürel soykırımın benzerini doğu Türkistan’da ki Müslüman Uygur kardeşlerimize karşı gerçekleştiriyor. 28 toplama kampında tutulan 1 milyondan fazla Uygur, ideolojik programlarla kültürel, dini ve etnik yönden asimile ediliyor. Kampların dışında kalanlar ise evlerine yerleştirilen ve birlikte yaşamak zorunda bırakıldıkları Çinli erkekler üzerinde baskı görüyor. İşkence ve idam cezası karşısında Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin hiçbir hak arama imkânı da bulunmuyor. Biz vicdanın sesiyiz. Bütün sesleri sustursalar da vicdanın sesini susturamazlar. Tarihi ve insanlığa karşı sorumluluğumuz gereği susmayacağız. Mısır, Suriye, Doğu Türkistan ve Filistin zindanlarında ki kardeşlerimiz özgür oluncaya kadar mazlumların sesi, çığlığı olacağız” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER