“MEKANI CENNET OLSUN!”

UNESCO’nun 'Yaşayan İnsan Hazinesi’ listesinde yer alan üç telli bağlama ustası Hayri Dev’in ölüm haberi ülke sınırlarını aştı. Denizli’nin Koca Ustası Dev’i keşfeden Sorbonne Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fransız Jerome Cler, sosyal medya hesabından mesaj yayımladı. Son cümlesini Türkçe yazan Doç. Dr. Cler, “Mekanı cennet olsun!” dedi.

“MEKANI CENNET OLSUN!”

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi Kültürel Miras Taşıyıcısı’ seçilen, üç telli cura ustası Hayri Dev, tedavi gördüğü Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde 85 yaşında hayatını kaybetti. Çameli’ye bağlı Gökçekaya Mahallesi’nde son yolculuğuna uğurlanan Denizli’nin Koca Ustası Dev’in üzüntüsü ülke sınırlarını aştı.

Koca Usta Hayri Dev’in çoban ezgilerini, Fethiyeli Ramazan Güngör'ün üç telli zeybeklerini ve daha nice gizli saklı kalmış ustanın, gizli saklı kalmış eserlerini gün yüzüne çıkaran, Ege sevdalısı, Sorbonne Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Jerome Cler, sosyal medya hesabından taziye mesajı yayımladı.

Fransız müzik adamı, facebook hesabından şu ifadelere yer verdi: “Büyük usta, koca usta, Hayri Dev, aramızdan ayrılıyor. Ağustos 1991'de tanıştık ve tüm bu yıllar boyunca birlikte yol yaptık. Mekanı cennet olsun!”

1991 yılında Fransız Jerome Cler, İspanya'da duyduğu bir bağlama sesinin büyüsüne kapılarak Türkiye'ye geldi. Bin 500 metre yükseklikteki Çameli ve Fethiye dağlarında uzunca bir süre bu sesin kaynağını bulmaya çalışırken; Hayri Dev'i buldu. Yörenin kültürü hakkında 350 sayfalık bir tez hazırladı. Sorbonne Üniversitesi'nin Etimoloji Bölümü'nden Doçentlik alması da bu tezle oldu. Cler, dinlediği ses, Dev'in elindeki üç telli saza aitti. Daha sonra 15 kişilik bir Fransız ekibi ile tekrar köye geldi. Fransız müzikologlar üç defa ülkelerine konser verdirtmek üzere çağırdılar. Fransız müzik adamı her yıl Dev'den ders almak üzere, Çameli'ye kadar geldi.

GÜRKAN GÖK

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER