'MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİNİN ALIM GÜCÜ DÜŞMEKTEDİR'

'MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİNİN ALIM GÜCÜ DÜŞMEKTEDİR'

Vergi Haftası dolayısıyla yazılı açıklama yapan Türk Büro Sen (TBS) Denizli Şube Başkanı Hüseyin Utangaç, memur ve memur emeklilerinin alım gücünün her gün daha da düştüğünü söyledi.

Türk Büro Sen (TBS) Denizli Şube Başkanı Hüseyin Utangaç, Vergi Haftası dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Devletin gelirlerinin yüzde 87’ini vergi gelirlerinin oluşturduğunu hatırlatan Utangaç,  “Vergi mükellefi olsun olmasın, tüm vatandaşlarımız ‘dolaylı vergiler’ dediğimiz çeşitli adlar altındaki tüketim vergileriyle devlete vergi ödemektedir. Ülkemizde maalesef hükümetler her dönemde bütçe açıklarını doğrudan ya da dolaylı vergileri artırarak kapatma yolunu seçmiştir. Ayrıca her geçen gün sayıları artırılarak çeşitlendirilen vergi kalemleri ve sık sık çıkartılan vergi affı yasaları ülkemizde büyük bir vergi adaletsizliğinin yaşandığının göstergesidir. Bilindiği üzere vergi oranlarında artan oranlı tarife uygulanmakta, elde edilen gelir dilimlere ayrılmakta ve her dilime ayrı vergi oranı uygulanmaktadır.  Yani gelir arttıkça vergi dilimi yükselmektedir. Gelir vergisi oranlarını belirleyen kazanç dilimlerinin yıllar içinde neredeyse hiç artmaması nedeniyle çalışanlar, daha yılın ilk aylarında bir üst kazanç dilimine geçmekte ve ödedikleri gelir vergisi oranı yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıkmaktadır. Böyle giderse önümüzdeki yıllarda maaş zamları memurun cebine girmeden vergiye gidecektir. Ayrıca Kamuda çalışan 3 milyona yakın memur ile 2 milyona yakın memur emeklisi, hükümetin tutmayan enflasyon hesapları nedeniyle ekonomik kayba uğrayarak, her yıl enflasyon mağduru olmaktadır. Aynı zamanda döviz kurlarındaki artış ve temel gıda ürünlerine gelen zamlar memur ve emeklinin belini bükmüştür. Memur ve memur emeklilerinin alım gücü her gün daha da düşmektedir” dedi.

“ADALETSİZLİK GİDERİLMELİDİR”
Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanlarının sorunlarına çözüm beklediğini belirten Utangaç, “Bilgi birikimi ve her türlü donanıma sahip olan Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi çalışanları bütün olumsuz şartlara rağmen vatandaşa hizmetin en iyisini vermeye çalışmaktadır. Çalışanların birikmiş sorunları çözülmeden vergi sistemi arzu edilen verimliliğe kavuşamaz. Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nda personel yetersizliği dolayısı ile her bir çalışan iki kişilik iş yapmak zorundadır. Kurumda boş kadrolara atama yapılmadığı için çalışanların çalışma koşulları oldukça ağır hale gelmiştir. Mesai kavramı unutulmuş, yoğun çalışma temposundan dolayı sosyal yaşantısı olmayan çalışanların, kişisel ve ailevi sorunları gittikçe artmıştır. Kanunları uygulayan, verginin tahakkuk ve tahsilatını gerçekleştiren yani, devlet bütçesinin her kademesinde katkı sağlayan, bu işin asıl yükünü çeken çalışanların sorunları çözüme kavuşmadığı gibi, gün geçtikçe sorunlar yumak halini almıştır. Çalışanlar mutsuz, motivasyonları yok denecek kadar azalmış ve çalışma barışı bozulmuştur.

Hangi işin, hangi işe eşit olduğu belirlenmeden çıkarılan 666 sayılı KHK ile aynı işi yapanlar arasında önemli ölçüde ücret farklılıkları ortaya çıkmıştır. Maliye ve GİB çalışanlarının özel hizmet tazminatları artırılarak diğer kamu kurumlarıyla eşitlenmeli ve adaletsizlik giderilmelidir. Kurumda aynı işi yapanlar arasında ücret adaletsizliği ve fırsat eşitsizliği devam etmektedir. Bu adaletsizliğin giderilmesi için hem Gelir’de hem de Gider’de çalışan Maliyeciler, kurum içi uzmanlık sınavlarının biran önce açılmasını beklemektedir” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER