MERAK ETTİKLERİNİ UZMANINDAN ÖĞRENDİ

Türkiye Romatoloji Derneği ve Pamukkale Üniversitesi; 12 Ekim Dünya Artrit Günü nedeniyle Forum Çamlık’ın ev sahipliğinde romatizmal hastalıklarla ilgili tüm merak edilenlerin konuşulduğu bir etkinlik düzenledi.

MERAK ETTİKLERİNİ UZMANINDAN ÖĞRENDİ

Türkiye Romatoloji Derneği, 12 Ekim Dünya Artrit Günü nedeniyle, Denizlililerin romatizmal hastalıklar hakkında tüm merak ettiklerini uzmanından öğrenmelerini sağlayacak bir etkinlik düzenledi. Soru-yanıt konseptinde ilerleyen etkinlikte, Pamukkale Üniversitesi Romatoloji Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Veli Çobankara romatizmal hastalıklarla ilgili farkındalığı artıracak önemli bilgiler vererek; katılımcılardan gelen soruları cevapladı.

Erken teşhis ve tedavinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Çobankara, şunları söyledi: “Eklem hastalıkları hekime başvuru sebeplerinden en önemlilerinden olup oldukça sık görülmektedir. Buna rağmen hastaların çoğu doğru hekime veya hiçbir hekime başvurmamaktadır. Eklem hastalıkları zamanında müdahale edilmedikleri zaman hastalarda eklem hareket açıklığının kısıtlanmasına neden olarak hastalarda engelliliğe neden olmaktadır.

Eklem hastalıklarının en önemlisi olan romatizmal hastalıklar sistemik hastalıklar olup eklem dışında hayati önemi olan böbrek, akciğer ve beyin gibi organlarda hasar yaparak hastaların hayatını tehdit edecek durumlar yaşatabilir. Erken tedavi ile hastaların eklem ve eklem dışı bulguları kontrol altına alınabilir. Erken tedavinin başlanabilmesi ancak hastaların erken tanı alması ile mümkündür. Bu bağlamda hastaların bilgilendirilmesi erken tanı ve tedavinin önünü açacaktır.”

“HASTALIK KONTROL ALTINA ALINAMAZSA KALICI HASARLARA NEDEN OLABİLİR”

Romatizmal hastalıklardan biri olan artrit konusunda bilgiler veren Prof. Dr. Çobankara, şunları söyledi: “Eklemde ağrı olması artralji olarak tanımlanmaktadır. Eğer eklemdeki ağrıya iltihap bulguları, şişlik, ısı artışı eşlik ederse buna artrit denilmektedir. Artritler süresine göre akut ve kronik olmak üzere sınıflandırılmaktadır. Akut artritler ailevi Akdeniz ateşi, gut artriti ve akut romatizmal ateş gibi kendini sınırlayan hastalıklardır.

Ataklar kontrol altına alınmadığı zaman dokularda kalıcı hasar yapabilirler. Kronik artritler ise daha uzun sürede belirginleşip hastada kalıcı eklem hasarı yapabilirler. Ankilozan spondilit, romatoid artrit ve sedef ilişkili artritler kronik atritle seyreden hastalıklardır. Artritlerin erken tanınması için hastalarda farkındalık yaratmak gerekir. Bundan dolayı bu tarz hasta bilgilendirme toplantılarının yapılması önem arz etmektedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER