“MERKEZ OVAMIZDAKİ NARLARIN TAMAMI DAHA KESİM BAŞLAMADAN SATILDI”

Denizli merkez ovada yaklaşık 25 bin dekar alanda üretimi yapılan Hicaz Narı hakkında açıklama yapan Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, “Nar bu yıl üreticisinin yüzünü güldürecek. Merkez ovamızdaki narların tamamı daha kesim başlamadan satıldı” dedi.

“MERKEZ OVAMIZDAKİ NARLARIN TAMAMI DAHA KESİM BAŞLAMADAN SATILDI”

Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, merkez ovada yaklaşık 25 bin dekar alanda üretimi yapılan Hicaz Narı’nın bu yıl hasat başlamadan dalında satıldığını söyledi. Türkiye nar üretiminin yüzde 15’lik bölümünü karşılayan Denizli’de yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 50 bin tona yakın Hicaz Narı hasadının yapılmasını beklediklerini anlatan Başkan Gemici, büyük bölümü ihracata gidecek narın kilogramının 1,50 ile 1,80 Kuruş aralığında dalında satıldığına dikkat çekti. Geçen yıl Hicaz Narı’nın kilogram fiyatının 1,25 kuruş ile 1,50 kuruş aralığında satıldığını söyleyen Başkan Gemici, çevre illerde yaşanan aşırı yağışlar, dolu felaketleri nedeniyle narda rekolte ve kalite kaybının bulunduğunu belirtti. Tüccarların yönünü Denizli’ye çevirdiğini anlatan Başkan Gemici, “Nar bu yıl üreticisinin yüzünü güldürecek. Merkez ovamızdaki narların tamamı daha kesim başlamadan satıldı. Nar üretimi yapan çevre illerde yaşanan olumsuzluklar narda kalite ve rekolte düşüklüğüne neden oldu. Tüccar ve ihracatçı Denizli’deki nar bahçelerinin sahipleriyle kesim başlamadan anlaşmaya vardı. İnşallah önümüzdeki günlerde büyük bir olumsuzluk yaşanmazsa nar bu yıl üreticinin yüzünü güldürecek” dedi.

“NAR SUYU VE NAR EKŞİSİ FİYATLARI YÜKSEK OLACAKTIR”
Denizli’de üretilen Hicaz Narı’nın bu yıl tamamıma yakının ihracata gideceğini ve hazırlıkların da bu yönde yapıldığını anlatan Başkan Gemici, “İlimizden Hicaz Narı bağlantısı yapan tüccarlar, narı bu yıl başta AB Ülkeleri olmak üzere, Almanya, Irak, İran ve çevre ülkelere ihraç edeceklerini belirttiler. Denizli’den geçen yıl Kanada’ya kadar nar ihracatı yapıldı. Üretilen narların tamamı dalında satıldığı için bu yıl nar suyu ve nar ekşisi fiyatları da yüksek olacaktır. Bölgemizde erkenci dönem nar hasadı başladı ” diye konuştu.

“TADI, RENGİ VE TANE BÜYÜKLÜĞÜ DİKKAT ÇEKİYOR”
Mikro kılıma özelliği Denizli’de özellikle mikro klima özelliğine sahip Irlıganlı, Eldenizli, Yeniköy, Küçükdere, Eskihisar, Goncalı gibi mahallelerde yoğun olarak hicaz narı üretimi yapıldığını belirten Başkan Gemici, “Dikili 7 yaş ve üzeri hicaz narı ağaçlarından ekonomik olarak üretim yapılabiliyor. Dekardan 1,5-2 ton nar hasadı yapılıyor. Bölgemiz mikro klima özelliğine sahip olduğu için nardaki tat, renk ve tane büyüklüğü ihracatçıyı ve tüccarları bölgemize çekiyor. Nar yokluğu nedeniyle geçen yıl litresi 7-8 Lira’dan satılan nar suyu 10-12 TL’den, geçen yıl litresi 25 TL olan nar ekşisi de bu yıl 40 TL’den başlayan fiyatlarla satılabilir. 8 kilogram nardan 1 litre nar ekşisi üretiliyor” dedi.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER