MERKEZEFENDİ KIZ ÖĞRENCİ YURDUNA KAVUŞUYOR

Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Sema Ramazanoğlu, ‘11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajında eğitim-öğretimde fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmak adına Merkezefendi İlçesinde yaptırılan ortaöğretim kız öğrenci yurdunda sona yaklaşıldığının müjdesini verdi.

MERKEZEFENDİ KIZ ÖĞRENCİ YURDUNA KAVUŞUYOR

64. Hükümet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı VE Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Dr. Sema Ramazanoğlu, ‘11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’ dolayısıyla mesaj yayımladı. Dr. Ramazanoğlu Mesajında; “BM verilerine göre dünyada her beş dakikada bir kız çocuğu şiddet sonucu hayatını kaybediyor. Her dört kız çocuğundan biri henüz çocuk yaştayken evlendiriliyor. İnsan kaçakçılığı suçlarında ise kurbanların yüzde 71’i kadınlar ve kız çocuklarından oluşuyor. Kız çocuklarımızı çocuk yaşta evliliklerden, şiddet, taciz, tecavüz ve her türlü istismardan korumak için onların eğitimini öncelememiz lazım.

Ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunları bahane ederek kız çocuklarımızın eğitimini feda edemeyiz. Kız çocuklarımızı devletin güvenli kurumları olan ortaöğretim yurtlarında barındırıp 12 yıllık temel eğitimlerini sağlamak devletimizin sorumluluğundadır. Bu sorumluluk bilinciyle Merkezefendi ortaöğretim kız öğrenci yurt projemizde sona yaklaştık. Pamukkale, Sarayköy, Honaz İlçelerimiz’deki yurt projelerimiz de tüm hızıyla devam ediyor.

Kız çocuklarımız, anne ve babalarının gözleri arkada kalmadan güven içerisinde her türlü insanî konforun da sağlandığı bu yurtlarımızda eğitimlerini tamamlayacaklar. Eğitim-öğretimde fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmak ve kız çocuklarımızın her türlü imkandan yararlanması adına pek çok tedbiri almayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER