MERKEZEFENDİ OBM KANSER İÇİN YÜRÜDÜ

MERKEZEFENDİ OBM KANSER İÇİN YÜRÜDÜ

Merkezefendi Belediyesi Okul Başkanları Meclisi (OBM), 15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü dolayısıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi. Kansere dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen yürüyüşte vatandaşlara sarı kurdele takıldı. Merkezefendi Belediyesi önünde başlayan yürüyüş,  15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda son buldu.

Merkezefendi Belediyesi tarafından 3 yıl önce ilçedeki liselerin başkanlarından oluşturulan Okul Başkanları Meclisi(OBM), 15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü dolayısıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi. Merkezefendi Belediyesi önünden 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’na yürüyen OBM üyeleri, farkındalık yaratma amacı ile vatandaşlara sarı kurdele taktı. Etkinliğe; Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Kılıç, Merkezefendi Belediyesi personelleri, Okul Başkanları Meclisi üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

“200 BİN ÇOCUK KANSERE YAKALANIYOR”
15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda Merkezefendi Belediyesi Okul Başkanları Meclisi Başkanı Reşat Işıktaş bir açıklama yaptı. “Bugün 15 Şubat Dünya Çocukluk Çağı Kanser Farkındalık Günü” diyen Işıktaş, “ Dünyada her yıl 200 bine yakın çocuk kansere yakalanırken, ülkemizde ise yüzlerce çocuk bu hastalıkla mücadele ediyor” dedi.

TÜRKİYE’DE 3 BİN ÇOCUK
“Türkiye’de her yıl 3 bin çocuğumuz kansere yakalanıyor” diyerek sözlerine devam eden Işıktaş, “ Çocuk kanserlerinin iyileşmesinde yüzde 80 başarı elde ediliyor. Tedavi şansı yüzde 80’i geçmekle birlikte ailelerin belirtiler konusunda bilinçlendirilmesi ve tedaviye erken yönelmesi büyük önem taşıyor. Kanserli çocukluk çağı kanserlerinin neden sonuç ilişkisi erişkinlerde görülen kanserle kadar net değildir. Bilinen bir tarama programı yoktur. Yine de, erken teşhis ile tedavi başarı oranları da yüksektir. Bu nedenle iştahsızlık, kansızlık, hızlı kilo kaybı, bacaklarda kemik ağrıları, cilt altında kanamalar, burun ve diş eti kanamaları, ateş gibi varlığında dikkatli olunmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bununla birlikte tedavide başarının yakalanabilmesi için hastaların ‘doğru zamanda, doğru yerde, doğru tedaviye’ erişimleri önem kazanmaktadır” diye konuştu.

YAREN İÇİN YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNDULAR
Ordu Altınordu İlçesi Başöğretmen Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencisi Yaren Çetinkaya, ‘Berrak Hücreli Sarkom'(Yumuşak Doku Kanseri) hastalığına yakalandığı okulumuza gelen yazı ile üzülerek öğrendik diyen Işıktaş,  “Ordu Valiliği, Yaren’nin tedavi masrafları için bir yıl süreyle Türkiye çapında yardım kampanyası başlattı. Bizlerde Merkezefendi Belediyesi Okul Başkanları Meclisi olarak kardeşimizin tedavi masraflarına katkıda bulunabilmek için Merkezfendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu’nun öncülüğünde bir kampanya başlattık. İlk bağışı da Merkezfendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu yaptı” dedi. Yardım kampanyasına destek olmak isteyenlerin açtırılmış olan hesaptan maddi destek sağlayabileceklerini ifade eden öğrenciler sonrasında basın açıklamasını bitirdiler. Yaren’e destek olmak isteyenler; 092 Yapı Kredi Bankası Saraylar Şubesi’nin 53261012 Hesap numarasına ya da TR130006701000000053261012 İban numarasına yardımlarını yapabilirler.

İBRAHİM ALAYONT-ALPER PARLAK​

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER