MERKEZEFENDİ'DEN MUHTEŞEM BAHAR YÜRÜYÜŞÜ

MERKEZEFENDİ'DEN MUHTEŞEM BAHAR YÜRÜYÜŞÜ

Merkezefendi Belediyesi’nin sağlıklı yaşam kapsamında spora teşvik etmek için düzenlediği etkinlik büyük ilgi gördü. Merkezefendi Belediyesi tarafından "Merkezefendi Sağlık İçin Baharda Yürüyor" sloganıyla bu yıl 4’üncüsü düzenlenen etkinliğe, 10 bine yakın Denizlili katıldı.
Merkezefendi Belediyesi tarafından 4’üncü Geleneksel Bahar Yürüyüşü etkinliği düzenlendi. Zeytinburnu Belediyesi’nin de katkılarıyla bu yılki yürüyüşe Tıp Günü etkinlikleri de dahil edildi. Yenişehir Yürüyüş Yolu’nda düzenlenen yürüyüşe; Denizli Valisi Hasan Karahan, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Erdem Zekeriya İskenderoğlu, AK Parti Merkezefendi İlçe Başkanı Ekrem Başer, Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Değirmenci, Yeşilay Denizli Şube Başkanı Bünyamin Yakar, AK Parti Denizli Milletvekili Aday Adayı Hasan Oymak ve binlerce vatandaş katıldı. DRT Denizli "Merkezefendi Sağlık İçin Baharda Yürüyor" etkinliğini canlı olarak yayınladı. Etkinlikte gösteriler yapıldı ve çocuklar için oyun parkurları oluşturuldu. Etkinlik kapsamında protokol üyeleri ve binlerce vatandaş bin 700 metrelik parkuru yürüyerek tamamladı. Yürüyüşün sonunda protokol konuşmaları yapıldı. Katılımcılara selamlama konuşması yapan Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Erdem Zekeriya İskenderoğlu; “Merkezefendi geleneksel tıbbın başkentidir. Burada Merkez Efendi Hazretleri’yle bir bağ kurduk. Bu bağ uzun yıllar güçlenerek devam edecektir. Zeytinburnu Belediyesi olarak, Zeytinburnu’nda bu yıl 30 Haziran ve 8 Temmuz tarihleri arasından 19’uncu Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali’ni kutlayacağız. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. 


“MESİR MACUNUNUN MUCİDİ MERKEZ EFENDİ’DİR”
Merkez Efendi Hazretleri’nin önemini vurgulayan Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu ise; “41 çeşit ayrı bitki ve özden oluşan mesir macununun mucidi Merkez Efendi Hazretleri’dir. Kendisi ilçemiz sınırları içerisinde Saruhan’da doğmuş, Manisa’da uzun yıllar yaşamış, İstanbul Zeytinburnu’nda ruhunu teslim etmiştir. Hem İslam alimi hem de tıp alimidir. Merkez Efendi Hazretleri’ni bir kez daha rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Zeytinburnu ve Merkezefendi Belediyelerimizin katkılarıyla hem Bahar Yürüyüşümüz hem de Tıp Günü kapsamında mesir macunu, fesleğen ve kantaron yağı dağıtımımız olacak. Yürüyüşümüzde yer alan herkese çok teşekkür ediyorum. Öte yandan ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın spor yapması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Artık ‘bu yürüyüşü gelecek yıllara nasıl taşırız’ onun üzerinde çalışıyoruz” diye konuştu. 

“TIP GÜNÜ VE BAHAR YÜRÜYÜŞÜMÜZ HAYIRLI OLSUN”
Etkinliğin yoğun bir katılımla gerçekleştiğini belirten Denizli Valisi Hasan Karahan şunları aktardı; “Merkez Efendi Hazretleri’nin yüzyıllar önce hazırladığı mesir macunu dağıtımımızı, Bahar Yürüyüşümüzü ve Tıp Günü etkinliklerimizi tamamladık. Etkinlik oldukça yoğun bir katılımla gerçekleşti. Bu da bizi çok mutlu etti. Tıp Günü ve Bahar Yürüyüşümüz hayırlı olsun. Bizler sağlıkla ilgili her etkinliği önemsiyoruz.”
VATANDAŞA 600 KİLOGRAM MESİR MACUNU SAÇILDI
Vali Karahan’ın konuşmasının ardından protokol üyeleri tarafından vatandaşa yaklaşık 600 kilogram mesir macunu saçımı yapıldı. Etkinlik alanında oluşturulan ‘Fesleğen Sokak’ ve ‘Kantaron Sokak’ta kurulu stantlarda 40 bin fesleğen, 6 bin adet kantaron yağı dağıtıldı. 

 

 

 

 

   

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER