MERKEZEFENDİLİ ÖĞRENCİLERİN 'LAODİKYA DERSİ' DEVAM EDİYOR

MERKEZEFENDİLİ ÖĞRENCİLERİN 'LAODİKYA DERSİ' DEVAM EDİYOR

Merkezefendi Belediyesi, ilçe sınırlarındaki eğitim öğretim kurumlarının 10. sınıf öğrencilerini, ‘İlk Ders Laodikya ’da’ projesi kapsamında, 7 bin 500 yıllık tarihi olan Laodikya Antik Kenti’ne götürmeye devam ediyor. Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, projenin 2. döneminin ilk dersine katıldı, öğrencilerle birlikte Laodikya Antik Kenti’ni gezdi.

Merkezefendi Belediyesi, eğitime verdiği destekler çerçevesinde 2017 yılında başlatmış olduğu, ‘İlk Ders Laodikya’da projesiyle ilçedeki 10.sınıf öğrencilerini, tarihi 7 bin 500 yıl öncesine dayanan Laodikya Antik Kenti’ne götürmeye devam ediyor. M.Ö 3.yy’da Seleukos Kralı II. Antiokhos tarafından karısı Laodike adına kurulan antik kentini gezme fırsatı bulan lise öğrencileri tarih dersini yerinde görerek ve yaşayarak işliyor. Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Laodikya Antik Kenti’nin kuruluşundan, insanların yaşayışlarına, mimari eserlerinden, sanat anlayışlarına kadar birçok konuda öğrencileri bilgilendiriyor.

“DENİZLİ OLARAK ÇOK ÖNEMLİ BİR HAZİNENİN ÜZERİNDE YAŞIYORUZ”
‘İlk Ders Laodikya ’da’ projesinin 2. döneminin ilk dersine katılan Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, “Laodikya ile ilgili yaptığımız araştırmalarda Merkezefendi ’de yaşayanların belki de yüzde 3’den daha azı Laodikya’yı görmüşler. Merkezefendi olarak, Denizli olarak çok önemli bir hazinenin üzerinde yaşıyoruz. Fakat üzerinde yaşadığımız hazinenin farkında değiliz. Sadece Laodikya ile ilgili proje yapmak demek oradaki kazıların yürütülmesini sağlamak değil. Aynı zamanda, Merkezefendi ‘de yaşayan bireylerin mutlaka Laodikya’yı bir merkez olarak zihinlerinde algısal anlamda oturtmalarını sağlamamız gerekiyor. Onun için bu projemizin adı ‘İlk Ders Laodikya’da” dedi.

“LAODİKYA’NIN ÇOK ÖZELLİKLERİ VAR”
Bu projenin bir tarih dersi olduğunun altını çizen Başkan Subaşıoğlu, “Aynı zamanda arkeolojinin ne olduğuna dair de doğrudan bir ders verilmiş oluyor. Laodikya’nın çok özellikleri var. Mesela buradaki kilise, Hristiyan dünyası açısından önemli kiliselerden birisi. Dolayısıyla çok önemli bir merkez. Biz de Merkezefendi Belediyesi olarak bu yıl da Stadyum Caddesi’nin devamının ortaya çıkarılması anlamında Güney Ege Kalkınma Ajansı’yla birlikte ortak bir proje hazırlığı içerisindeyiz. İnşallah Laodikya tam anlamıyla bir şehir olarak, kazılar sona erdikten sonra ortaya çıktığı zaman, bütün dünyada turizm anlamında çok önemli bir restorasyon, bir hedef haline gelmiş olacak. Bu projemizden sonra sizler Laodikya’nın adını duyuracaksınız” şeklinde konuştu.

2.DÖNEMİNDE 2 BİN ÖĞRENCİYİ LAODİKYA’YA GÖTÜRMEYİ AMAÇLIYOR
Merkezefendi Belediyesi’nin gerçekleştirdiği ‘İlk Ders Laodikya’da projesinin 1.döneminde 2 bin öğrenci Laodikya Antik Kenti’nde tarihi yerinde görme fırsatı buldu. Merkezefendi Belediyesi projenin 2.döneminde de 2 bin öğrenciyi Laodikya ’ya götürmeyi ve tarihi yerinde göstermeyi amaçlıyor.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221