MERKEZEFENDİ'NİN DEV PROJELERİNDE ADIM ADIM SONA YAKLAŞILIYOR

MERKEZEFENDİ'NİN DEV PROJELERİNDE ADIM ADIM SONA YAKLAŞILIYOR

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programına konuk olan Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, programda; 2018 Yılı Vizyon Projeleri içerisinde yer alan; ‘Kültür Merkezi ve Nikâh Sarayı’, Merkez Kütüphane ve Zincir Kütüphane projeleri hakkında bilgiler aktardı. Başkan Subaşıoğlu Merkezefendi için büyük önem arz eden projelerde sona adım adım yaklaşıldığını vurguladı.

Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu,  DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programına konuk oldu. Başkan Subaşıoğlu programda 2018 Yılı Vizyon Projeleri içerisinde yer alan; ‘Kültür Merkezi ve Nikâh Sarayı’, Merkez Kütüphane ve Zincir Kütüphane projeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Devam Eden En İyi Sosyo- Kültürel Yapı Ödülü’ne layık görülen Kültür Merkezi ve Nikâh Sarayı Projesi hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Subaşıoğlu; “Koşu yolunun hemen başında yer alan Kültür Merkezi ve Nikâh Sarayı inşaatımız son sürat devam ediyor. Merkezefendi Belediyesi yeni kurulan bir belediye olduğu için elinde hiçbir gayrimenkulü yoktu. Geldiği gün itibariyle bütün gayrimenkulleri kamulaştırarak projelerine yer ayırdı. Kültür Merkezi ve Nikâh Sarayımız lokasyon anlamında özel bir tercihtir. 2018 Yılı Vizyon Projelerimizin açılış programı içerisinde yer alan bir proje. Geçtiğimiz günlerde Hürriyet Gazetesi ve Türkiye’nin en büyük gayrimenkul sektörü oyuncuları tarafından ‘Sign of the City Awards’ organize edildi. Kültür Merkezi ve Nikâh Sarayı projesiyle Merkezefendi Belediyesi’ne ‘Devam Eden En İyi Sosyo- Kültürel Yapı Ödülü’ verildi. Aldığımız altın madalya Gayrimenkul sektörünün yılda bir kere verdiği bir Oscar. Bu proje bizim için çok önemli. Ödül almak güzel ama asıl hedef tabii vatandaşlarımızın hizmetine böyle bir projeyi sunmak” dedi.

13 MİLYON TL’LİK BİR YATIRIM: MERKEZ KÜTÜPHANE
“Bereketler Mahallesi’nde, 3 bin 700 metrekarelik bir arsa üzerinde yer alacak kütüphanemizin yapımına son sürat devam ediyoruz” diyen Başkan Subaşıoğlu sözlerinin devamında; “Yaklaşık 5 bin metrekarelik kapalı alana sahip. İçerisinde bin 100 metrekarelik yetişkin kütüphanesi, 800 metrekarelik çocuk kütüphanesi, bireysel ve grup çalışma odaları, etüt merkezi, en alt katta 300 kişilik amfi, 200 kişilik konferans salonu bulunan kütüphanenin dışarısında da; 300 kişilik açık hava tiyatro alanı ve 300 metrekarelik kitap kafe yer alıyor. Modern bir mimariyle tasarlanan ve içinde 1 milyon kitap olacak olan kütüphanede, Türkiye'de ve dünyada piyasaya çıkan  tüm güncel kitaplar bulunacak. 24 saat yaşayan bir proje olacak. Merkezefendi Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla yapılan önemli bir projedir. KDV dahil 13 milyon TL’lik bir yatırımı son derece modern bir mimari ile Merkezendi’ye kazandırıyoruz. Kütüphanemizle ilgili servis araçlarımızı aldık. Merkezefendi Belediyesi sınırları içinde yer alan ve kitap ve kütüphane saati olan tüm okullarımız için çocuklarımız okullarından ücretsiz olarak alınacak ve kütüphaneye getirilecek” ifadelerine yer verdi.

“ZİNCİR KÜTÜPHANE TÜRKİYE’DE 3 NUMARALI KÜTÜPHANE OLACAK”
Geçen yıl 1 milyon TL’lik yatırımla Merkezefendi Belediyesi sınırları içerisindeki 18 okula kazandırılan Z Kütüphanelerin mantığını değiştirdiklerini belirten Başkan Subaşıoğlu; “Merkez Kütüphane’yi Merkez’e koymak üzere, Z Kütüphanelerin yani Zenginleştirilmiş Kütüphanelerin de adını değiştiriyoruz. ‘Zincir Kütüphaneler’e döndürüyoruz. Merkezefendi İlçemizin entelektüel sermayesine katkı sağlamak adına bu projeyi Ağustos ya da Ekim ayı gibi faaliyete açmış olacağız. 24 saat açık olmasını hedefliyoruz. Burada kitap okuyan çocuklarımıza ikramlarımız olacak. 6 metre yüksekliğinde katlar var. Son derece modern bir mimariye sahip. Bu kütüphane projesi hayata geçirildikten sonra Türkiye’de 3 numaralı kütüphane olacak. Biri Külliye içerisinde devam eden kütüphane, diğeri de Ankara Ulaştırma Bakanlığı’nın yanındaki Milli Kütüphane. Bizim için çok önemli bir proje. Çocuklarımızın kitap kokusundan habersiz büyümesini istemiyoruz” dedi. 

 

PINAR ÇANKAYA

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211