“MERKEZEFENDİ’YE ARTIK BİR KADIN ELİ DEĞMELİ”

CHP Merkezefendi Belediye Başkan Aday Adayı Şeniz Süzek Doğan, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören’in hazırlayıp sunduğu Haberin Merkezi programına konuk oldu.

“MERKEZEFENDİ’YE ARTIK BİR KADIN ELİ DEĞMELİ”

CHP Merkezefendi Belediye Başkan Aday Adayı Şeniz Süzek Doğan, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören’in hazırlayıp sunduğu Haberin Merkezi programına konuk oldu. Bu süreçte her kesimden vatandaşlarla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinleyip, projelerini anlatarak çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Şeniz Süzek Doğan, “Merkezefendi ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olmam yol haritamızı oluşturmamızda bana büyük katkılar sağlıyor. Hizmet etme anlayışıyla çıktığımız bu yolda amacım bizden sonraki nesillere kalıcı bir şeyler bırakmak” dedi.

CHP’den Merkezefendi Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıklayan Şeniz Süzek Doğan, çalışmalarına aralıksız devam ediyor. DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören’in hazırlayıp sunduğu Haberin Merkezi programına konuk oldu.

“MERKEZEFENDİ’YE BİR KADIN BAŞKANIN YAKIŞACAĞINI HİSSEDİYORUM”

Merkezefendi Belediyesi Meclis Üyesi olduğundan beri böyle bir hayali ve sevdasının olduğunu dile getiren Doğan; “Merkezefendi ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olmam bu konuda bana çok büyük katkılar yaptı. Çünkü sorunları biliyorsunuz. Çözümlerini biliyorsunuz. Ben hizmet etmeyi çok seviyorum. Buradaki amacımız Belediye başkanlığından daha çok bir şeyler üretmek, çorbada tuzumuzun olması, bizden sonraki nesillere bir şeyler bırakmak. Biz hizmet etme anlayışıyla yola çıktık. Yıllardır siyasetin içindeyim. Kendi ailemde de siyasetin içinde büyüdüğüm için bu yoldaki zorluklar benim için çok büyük önem arz etmiyor. Bu konuda ailemin de desteği çok fazla. O yüzden bir kadın aday olmanın aynı zamanda avantajlarını da yaşıyorum. Özellikle Merkezefendi Belediyesinin sosyo - ekonomik ve demografik yapısına baktığımızda bir kadın adayın orada güzel olacağını düşünüyorum. Toplumdan da aday olduğum tarihten itibaren partili, partisiz herkesten olumlu tepkiler de geliyor. Merkezefendi’ye bir kadın başkanın yakışacağını hissediyorum. Kesinlikle bu anlamda bir öncülük yapıyorum. Burada her zaman söyledim; bir kez daha söylemek istiyorum. bu konuda bizi yüreklendiren, onurlandıran, bu yolda yürümeme sebep olan en büyük etkenlerden bir tanesi de mensubu olduğum Cumhuriyet Halk Parti’sidir. Biliyorsunuz CHP genel seçimlerde, yerel seçimlerde, meclis üyeliklerinde kadına, kadın adaya verdikleri destek çok fazla. Partimin de bu konuda arkamda olduğunu hissederek bu yola çıktım” dedi.

“MERKEZEFENDİ CHP YÖNETİMİ VE PARTİ TABANINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

CHP Merkezefendi İlçe Yönetimi’nin; Belediye Başkan Adayımız Şeniz Süzek Doğan’dır, yaklaşımını da değerlendiren CHP Merkezefendi Belediye Başkan Adayı Şeniz Süzek Doğan şunları söyledi; “Merkezefendi İlçe Başkanımız, yönetimimiz, aynı zamanda ilçe kadın kollarımız, ilçe gençlik kollarımız, partililerimizin teveccühleriyle böyle bir karar alındı. İl başkanlığımıza iletildi. Ben Merkezefendi Belediyesi’nin 2019 yılından itibaren CHP’li bir Belediye Başkanı tarafından yönetileceğine inanıyorum. İlçe başkanlığımızın, yönetimimizle birlikte bu seçimi kazanacak bir adayla bu yolda yürümek istedikleri için bu kararı aldıklarını düşünüyorum. Bana karşı duydukları güvenden dolayı da teşekkür ediyorum. Tabii ki bu bir yarış. Benim için diğer aday adayı arkadaşlarım da çok değerli. Bu bir süreç ama böyle bir kararda, böyle bir teveccühte bulunmuşlar; kendilerine sonsuz teşekkür ediyorum.

“MECLİS ÜYELİĞİM AVANTAJ; BÜYÜKŞEHİRİ VE MERKEZEFENDİ’Yİ İYİ TANIYORUM”

DRT DENİZLİ: Yakın bir zamanda Cumhuriyet Halk Partisi’nin de adaylarını açıklaması bekleniyor. Siz bir aday adayının ötesinde çalışmalarınızı bir aday gibi sürdürüyorsunuz. Çalışmalarınız ve Merkezefendililerle paylaştığınız projeleriniz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

ŞENİZ SÜZEK DOĞAN; Aday gibi çalışıyoruz. Çünkü şöyle bir avantajım var. Ben hem Merkezefendi hem de büyükşehir belediye meclis üyesiydim. Dolayısıyla şehrin, özellikle de Merkezefendi belediye meclis üyesi olduğum için Merkezefendi’nin sorunlarını, çözümlerini biliyorum. Yapılan eksiklikleri biliyorum. Bu yönde de bir avantajım var. Merkezefendi’nin yapısına baktığımızda Servergazi, Sümer, Gümüşçay mahallelerimizin birbirinden çok farklı sorunları var. Bugün Gümüşçay’da akşamüzeri bir servis sorunu olurken; Gerzele Mahallesi’nde park sorunu olabiliyor. Bu sorunların çeşitliliğini, bu sorunların neler olduğunu, bu sorunların çözümlerinin neler olduğunu bildiğim için de bu yolda yürümek istedim. Adaylık başvurumu yaptım.

“EN ÖNEMLİ PROJELERİM MERKEZEFENDİ’DEKİ KADINLAR İÇİN OLACAK”

Bir kadın aday olarak kadınlarımıza yönelik çok güzel projelerim var. Büyük bir heyecanla gerçekleşmesini çok isterim. Maalesef kadınlar özellikle 2’nci çocuktan sonra çalıştıkları iş yerlerinden ayrılmak istiyorlar. Kreş ücretleri yüksek, Cumartesi mesaiye kalsalar çocukları bırakacakları yerler olmuyor. Her mahalleye kreş projemiz var. Bu konuda bunun sözünü bir kadın aday olarak söz veriyorum. Aynı zamanda kreşin yanında etüt merkezlerimiz; çocuk belki kreş yaşında değil, orta birde falan ama eve geldiğinde bir sıcak yemeği olsun, annesi güvenli bir şekilde orada bulunsun isteyebilir. Aynı zamanda etüt projemiz de olacak. Bu konuda büyük bir hassasiyetimiz var. Şiddet gören kadınlarımız için sığınma evlerimiz olacak. Bu konuda aynı zamanda burada yine bazı mahallelerimizde kadınlara meslek edinme kurslarımız olacak. Bunların da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda belediyenin iş birliğiyle birlikte belki de küçük bir iş yeri açma konusunda da bir kadın aday olarak kadınları sonuna kadar destekleyeceğime söz veriyorum.

“KADINLAR KURBAN DEĞİL, POLİTİKACI OLMALI”

DRT DENİZLİ: Sadece ülkemizin değil, dünyanın ciddi bir sorunu olan kadına şiddet ve taciz konusu ne yazık ki gündemden düşmüyor. Açıklanan verilere göre son 10 Ayda 329 Kadın Katledildi. 25 Kasım Kadına Şiddete Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Ve Dayanışma Günü vesilesiyle Avukat bir kadın siyasetçi olarak bu soruna bakış açınız nedir?

ŞENİZ SÜZEK DOĞAN; Maalesef sizin de tespit ettiğiniz gibi Türkiye’de kadına karşı yapılan şiddet son zamanlarda gerçekten çok artmış durumda. Bunun en başlıca sebebi eğitim. Bu konuda insanların bilinçlendirilmesi lazım. insanların çocukluk yıllarında babanın anneye tavrı, babanın kız çocuğuna olan tavrı bunlar çok önemli etkenler. Çocukları eğiterek kadına karşı şiddeti önleyebileceğimizi düşünüyorum. Aynı zamanda Türkiye’de maalesef kadına karşı şiddetin önlenmesindeki kanunların koruyuculuğu çok zayıf. Bugün hepimiz biliyoruz. Kadın şiddet gördüğü zaman gidiyor; polisten ya da savcılıktan korunma kararı alıyor. Korunma kararı sadece elinizde bir evrak burada poliste bir şey yapamaz. Daha caydırıcı önlemlerin alınması gerekiyor. Cezaların daha da arttırılmasından yanayım. Burada belki alt gelir grubundaki vatandaşlarımızda fiziksel şiddet varken bu şiddet aynı zamanda üst gelir gurubunda manevi şiddet olarak da farklı bir boyut kazanabiliyor. Artık ekonomik durumun fazla bir farkı kalmadı. Eğitimli bir kadın da eşinden şiddet görebiliyor. Bunun da örneklerini dosyalarda görüyoruz. Bunun için acilen kadınların, erkeklerin bilinçlendirilmesi; belediyelerin bu konuda adım atmasını gerektiğini, gerekirse seminerlerle, sempozyumlarla aynı zamanda da belediyelerin caydırıcılık anlamında cezaların arttırılması, daha fazla önlem, daha fazla koruyucu tedbir alınması konusunda bir karar alması ve bunu belirtmesi gerekiyor.

“BU EĞİTİMİN ÇOK ERKEN YAŞLARDA BAŞLAMASI GEREKİYOR”

Bu çocukluk yıllarında başlayan bir şey. Baba anneyi 2’nci sınıf bir vatandaş görüyorsa sürekli iteliyorsa, hor görüyorsa erkek çocukta o şekilde büyüyor. Evlendiği zaman eşine ve kızına aynı şekilde davranıyor. Şunu da görüyorum; ekonomik sıkıntılar gereğinden fazla, bütçesinden fazla, gelirinden fazla harcama isteği, çocukların büyüdükçe ihtiyaçlarının artması bir sıkıntı da yaratıyor. Bu sebeplerde şiddeti tetikleyen, boşanmayı tetikleyen süreçler. Hiçbir şey şiddetin bahanesi olamaz. Biz o yüzden ilçemizde önce huzuru sağlamalıyız. İnsanların yüzünün gülmesine, insanların mutlu bir şekilde yaşamasını sağlamalıyız. İlçenizde bunu sağladığınız zaman ne şiddet kalır, ne de vatana sevgisizlik kalır. Tabii bu eğitime erken yaşta başlamak gerekiyor. Okullarımızda başlamak lazım. Aynı zamanda okullara belediyelerin de bu konuda destek olması lazım. Bu şekilde projelerle birlikte bunun önüne geçilebileceğini düşünüyorum. Ev ziyaretlerimizde oluyor. Aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği seminerlere katılıyorum. Kadın hakları koruma derneğinin yönetim kurulu üyesiyim. Orada gelen ekonomik durumu iyi olmayan kadınlarımıza her türlü hukuki desteği bizzat kendim 5 yıldır veriyorum. Halen daha da vermeye devam ediyoruz. Bu konuda sıkıntıları biliyoruz. O yüzden de kadına yönelik olan projelerimizin fazla olacağını her çıktığımız mecrada, kanalda söylüyoruz.

DRT DENİZLİ; Bir kadın Belediye Başkan Aday Adayı olarak seçim çalışmalarınız sırasında kadın seçmenlerin size ilgisi hakkında neler söylemek istersiniz?

ŞENİZ SÜZEK DOĞAN; Kadınlarımız bizim sorunlarımızı sen daha iyi anlarsın diyerek şu anda telefonlar dahi alıyorum. Bazen biz gidiyoruz, buluşuyoruz ya da onlar geliyorlar. Gerçekten bu konuda çok büyük olumlu tepki var. Biz de mutluyuz. Adaylık sürecimiz genel merkez tarafından belirlenecek. Biz de bekliyoruz. Biz tabii ki o süreci bekliyoruz derken sadece oradan gelecek haberi bekliyoruz. Ben hiç durmadan, adaymışım gibi kapı kapı, mahalle mahalle geziyorum. Kendimi anlatıyorum. Partimi anlatıyorum. Yapacağım projeleri, hayallerimi anlatıyorum.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER