Mersin tantunisi Denizli'de

Mersin'den çıkarak ismini Türkiye'ye duyuran tantuninin lezzet sırları hakkında açıklamalarda bulunan Göksel Tantuni Ustası Oğuzhan Seçme; “Dananın kaburga kısmı, tavuğunda göğüs kısmından elde edilen eti ince kıyımlar halinde pamuk yağı da ilave ederek kavurup servis ediyoruz. Bu lezzeti tatmak için kalkıp Mersin’e gitmenize gerek yok “ dedi.

Bir zamanlar Mersin'de sadece seyyar arabalarda satılan tantuninin ünü, şehrin sınırlarını aştı.

Yapılışı ve görüntüsü itibarıyla saçta hazırlanan tantuni, lezzetiyle dikkat çekiyor.

Tantuninin hikâyesi hakkında açıklamalarda bulunan Göksel Tantuni Ustası Oğuzhan Seçme; “Tantuninin hikâyesi 1976 yılına uzanıyor. Hasan Palamut tarafından ilk olarak seyyar satış yapılarak başlamıştır. Lezzetiyle tantuni günümüze kadar geldi. Zaman içerisinde bir sektör haline gelmiş oldu. Mersin’de neredeyse her köşe başında bir tantunici var. Bizler Mersinliyiz. Bu lezzeti Denizliler için buraya taşıdık” şeklinde konuştu.

TANTUNİ YAPMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Kullanılan lavaş ve diğer tüm ürünleri özel olarak Mersin’den temin ettiklerini belirten Tantuni Ustası Seçme; “Tantuni hazırlanırken kullanılan tepsi özeldir. Püf noktası, ilk önce parmaklardan gelir. Serilik gerektirir. Günlük taze et ve malzeme kullanıyoruz. Sabah iki usta önce malzemeleri hazırlıyor.  Dananın kaburga kısmı, tavuğunda göğüs kısmından elde edilen eti ince kıyımlar halinde hazırlıyoruz. Domates ve soğan kullanılır. Eti önceden haşlayıp tepsimize koyuyoruz. Toz biber, pamuk yağı ve çok az su karıştırılıyor. Suyun ve yağın miktarı çok önemli, fazlası rahatsız edebilir. Ayarını işin ustaları biliyor. Burada pamuk yağıyla kızartarak müşterilerimize servis ediyoruz. Kullandığımız lavaş ve diğer ürünlerde özel olarak Mersin’den temin ediyoruz. Baharatların tümü de Mersin’den geliyor. Dürüm ve ekmek arası olarak baharatları da ilave edilince, tantuni servise hazır hale geliyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2021, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER