MESANE BÖLGESİNDEN 12 SANTİMETRELİK TAŞ ÇIKTI

MESANE BÖLGESİNDEN 12 SANTİMETRELİK TAŞ ÇIKTI

İdrar yapma zorluğu ve kasık ağrısı şikayetiyle Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’ne başvuran, 69 yaşındaki İbrahim Çetin, hastanenin Üroloji Doktoru Süleyman Kayık tarafından ameliyata alındı. Çetin’in mesane bölgesinde bulunan 95x110x120 milimetre büyüklüğündeki taş, Op. Dr. Kayık ve ekibi tarafından yaklaşık 2 saat süren ameliyatla alındı.

Afyonkarahisar’ın Başmakçı İlçesi’nde ikamet eden 69 yaşındaki İbrahim Çetin, İdrar yapma zorluğu ve kasık ağrısı şikâyetiyle Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’ne başvurdu. Hastanenin Üroloji Doktoru Süleyman Kayık tarafından yapılan tetkiklerde, prostat bölgesinde 95x110x120 milimetre büyüklüğüne taş olduğu görüldü. Op. Dr. Kayık ve ekibi tarafından ameliyata alınan Çetin, sağlığına kavuştu. 

“BİZ ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK GELİŞMELERİ TAKİP EDECEĞİZ”
Konuyla ilgili açıklama yapan Op. Dr. Kayık, “69 yaşında bir erkek hasta bize idrar yapma zorluğu ve son 6 aydır şiddetli kasık ağrıları nedeni ile geldi. Ara ara idrarında kanamalar ve bulanıklıklar oluyormuş. Biz baktığımızda hastanın karnında çok sert bir şişliği fark ettik. Rutin muayenemizde bu yaştaki bir hastanın prostatına da bakarız. Hastanın prostatının da büyük olduğunu gördük. Bunun üzerine çektiğimiz filmler ve tetkikler ile idrar kanalındaki darlığa bağlı mesanede balonlaşma görüldü. Biz ona ‘Divertikül’ diyoruz. Divertikül’ün 3 tane olduğu, ancak sağ yan tarafındaki divertikülün çok büyük olduğu ve bu 11-12 cm büyüklüğündeki taşın da bu divertikül içinde olduğunu gördük. Ameliyat kararı verdik. Hastanın da kabul etmesi üzerine ameliyatı açık yöntem ile gerçekleştirdik. Ameliyat planladığımız gibi geçekleşti. 1-2 saat kadar sürdü. Sadece taşı almadık, taşın içinde bulunduğu divertikülü, taşsız olan diğer 2 divertikül’ü ve prostatı aldık. O zaman zaten idrar kanalın da darlık olduğunu fark ettik. Çünkü sonda girmiyordu. Bunu sonra dilate ederek, sondayı koyabildik. Hastanın şuan durumu iyi. Sonda takılarak taburcu edildi. 15 gün sonra sondayı alacağız ve son kontrollerine bakılacak. Biz elimizden geleni yaptık, gelişmeleri takip edeceğiz” dedi. 
 

“HASTAMIZDAKİ TAŞ; 650 GRAMDI”
Bu durumun pek rastlanmadığının altını çizen Dr. Kayık, “Bu durum, çok rastlanmaz ama az sayıda da değildir. Darlığı olan yaşlı kişilerin küçük divertikülleri olur. Normalde 1-2cm’lik ve 3-4 cm’lik bulunur. Bizim hastamızda ise 12 cm taşı barındıran divertikül olması enteresan. Litaritür de 465 gr divertikül taşları var. Türkiye de verilen yayınlarda gözlemleyebiliyoruz ama bizim hastamızdaki taş; 650 gramdı ve 11-12 cm büyüklüğündeydi. İdrar kanalında darlık olduğu zaman hasta idrar yaptığını sanıyor ama zorlanarak yapıyor. Mesanesini boşaltamıyor. Boşaltamayınca da baloncuk yapıyor. Nasıl karın bölgesinde kasık fıtıkları oluyor zayıf noktasında balonlaşma oluyor mesanenin de zayıf noktaları böbrekten gelen idrar kanalının girdiği bölgedir. Divertiküller de bu alanlarda gelişiyor. Çoğunlukla erkek hastalarda görülüyor. Bayanlarda ise çok nadir görülür” diye konuştu. 

“BENİMLE İLGİLENEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan hasta Çetin, “Taş olduğunu hastanede öğrendim. Öğrendiğim zaman Divertikül taşını aldırdım. 6 aydır bu ağrıyı çekiyordum. Dr. Süleyman Kayık ve benimle ilgilenen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

PINAR ÇANKAYA-ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER