“Mesleğimiz kimsenin pişmanlığı olmasın”

Eğitim kalitesinin düşmesiyle mesleğin artık tercih edilmediğini söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanı Nigar Hüyük; “Hayaller, emek ve zorlanan imkânlarla kavuşulmaya çalışılan mesleğimiz kimsenin pişmanlığı, ümitsizliği olmasın istiyoruz” dedi.

“Mesleğimiz kimsenin pişmanlığı olmasın”

İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanı Nigar Hüyük, eğitim kalitesinin düşmesi ve her üniversitenin bölüm açmasıyla inşaat mühendisliği mesleğinin tehlikede olduğunu belirtti. Başkan Hüyük, “Artışın kontrolsüzlüğü ve durumun ciddiyeti bizleri sadece mesleğimiz için değil gençlerimiz için de endişelendiriyor. 2019 yılında inşaat mühendisliği bölüm kontenjanı 12 bin 70 olmasına rağmen 6 bin 792 öğrenci tercih ederken 5 bin 278 kontenjan boş kaldı. Bunun üzerine ülke genelinde yaptığımız ‘Kontenjanlar düşürülsün, baraj arttırılsın’ kampanyası kısmen de olsa bir sonuç vermiş ve 2020 yılında YÖK tarafından kontenjanlar düşürülerek 8 bin 271 olarak açıklamıştır” dedi.

“Kontenjanların kademeli olarak düşürülmesi gerekmekte”

Başkan Hüyük, şunları söyledi: “Yalnız ülkemizin gelecekteki inşaat mühendisi istihdamı ihtiyacı belirlenmeden açılan bölümler işsizlikten başka bir şey getirmemektedir. 2020 YKS’de YÖK kontenjanları azaltmak için 93 programı kapatmış olmasına rağmen, gerekliliği belli olmayan bir şekilde 11 yeni program tercih listesinde yer almıştır. Bu plansızlığın sonucunda da yeni açılan bölümlerde bile doluluk oranı yüzde 32’de kalmıştır. Dikkat çekmek istediğimiz bu durum sadece meslekle gelecekle de ilgili değil, hızlı alınan kararlar ve öngörüsüz hamlelerle ilerleyen bu kontrolsüz süreç ülkemizin ve bizlerin kaynaklarını da israf etmektedir. Çözüm açıktır; inşaat mühendisliği bölümlerinde kaliteli eğitim alınabilmesi için asgari başarı sırasının yükseltilmesi, yeterli akademisyen kadrosu ve imkânları olmayan bölümlerin kapatılması, kontenjanların kademeli olarak düşürülmesi gerekmektedir. Yoksa işsizlik katlanarak artacaktır. Bu bağlamda biz İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi olarak gidişatı görüyor, endişeleniyor ve çok geç kalmadan önlem alınmasını istiyoruz. Hayaller, emek ve zorlanan imkânlarla kavuşulmaya çalışılan mesleğimiz kimsenin pişmanlığı, ümitsizliği olmasın istiyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211