'MESLEĞİN KANAYAN YARASI; KAYIT DIŞILIK VE HAKSIZ REKABETTİR'

'MESLEĞİN KANAYAN YARASI; KAYIT DIŞILIK VE HAKSIZ REKABETTİR'

Denizli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyeleri, 1-7 Mart tarihlerinde kutlanacak olan Muhasebe Haftası dolayısıyla Denizli Valiliği önünde bulunan Atatürk Anıtına çelenk sundu.

Törende konuşan Denizli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Himmet Yavaş; “Mesleğin kanayan yarası kayıt dışılık ve haksız rekabettir. Beraberinde yaşanan tahsilat sorudur. Basit usul tamamen kaldırılmalıdır” dedi.

Denizli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyeleri, 1-7 Mart tarihlerinde kutlanacak olan Muhasebe Haftası dolayısıyla Denizli Valiliği önünde bulunan Atatürk Anıtına çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından; günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Denizli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Himmet Yavaş; yaptı. Başkan Yavaş, konuşmasında; “Devlet ile mükellef arasında bilgiye ve güvene dayalı köprü görevi gören bir camia olarak, anayasamız ve meslek yasamızla belirlenmiş kamusal kimliğimizle, tek yürek ve tek ses olup, ülkemizin geleceği için, mesleğimizin geleceği için, meslektaşımız için mücadelemiz, kararlılıkla devam edecektir. Muhasebe haftasını kutladığımız bu haftada; elbette sorunlarımızı da paylaşacağız. Yapılan gözlemlerimizde meslektaşlarımızın sorunlarının büyüdüğünü görmekteyiz. Muhasebe ve mali müşavir meslek mensuplarının sorunlarını, başta maliye bakanlığımız, bizden hizmet bekleyen tüm kurum ve kuruluşlarımız; odalarımız ve TÜRMOB ile işbirliği yaparak çözmelidir. Bunu yüksek sesle dile getiriyor ve çözüme katkı bekliyoruz. Mesleğin kanayan yarası kayıt dışılık ve haksız rekabettir. Beraberinde yaşanan tahsilat sorudur. Basit usul tamamen kaldırılmalıdır” dedi.

“DÜNYADA YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK DİYE BİR MESLEK YOKTUR”
“Dünyada yeminli mali müşavirlik diye bir meslek yoktur” diyen Başkan Yavaş, şunları söyledi: “Mali müşavir meslek mensuplarına da hiçbir ayrım gözetmeksizin kanundan aldıkları bu yetkileri bizlere de kullandırılmalıdır. Büyük değişimlerin yaşandığı dünyamızda artık hesapsız, kitapsız, muhasebesiz yaşanamayacağını herkes iyi bilmelidir. Hesaba, kitaba, muhasebeye önem veren; muhasebe ile aydınlanan şeffaf bir dünya, bütün insanlığın en doğal hakkıdır. Muhasebe bilinci, vergi bilinci, hak ve ödev bilinci gelişmemiş toplumların geleceği de karanlıktır. Bu vesile ile; adalete, demokrasiye, hukuka, muhasebeye ve denetime gereken önemin verilmesini diliyor, bu onurlu görevi layıkıyla yerine getiren camiamızın ve paydaşlarımızın muhasebe haftasını kutluyor, saygılar sunuyorum.”

ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER