MESSE FRANKFURT FATİHLERİ BUGÜN DENİZLİ’YE DÖNÜYOR

Bu yıl 48’inci kez kapılarını dünyaya açan dünyanın en büyük uluslararası ev tekstil fuarı Heimtextil 2019, kapılarını dünyaya kapattı. ‘Anadolu Kaplanları’ olarak nitelendirilen Denizlili işadamları, bugün Denizli’ye dönmek için yola çıkacak.

MESSE FRANKFURT FATİHLERİ BUGÜN DENİZLİ’YE DÖNÜYOR

Dünyanın en büyük Uluslararası Ev Tekstil Fuarı unvanına sahip Heimtextil 2019, 08 Ocak’ta Almanya’nın Frankfurt kentinde kapılarını dünyaya açtı. Messe Frankfurt’ta düzenlenen, 71’i Denizlili firmaların oluşturduğu yaklaşık 280 Türk firmasının yer aldığı fuar, dünyaya kapılarını kapattı. DRT Denizli Televizyonu; gerçekleştirdiği röportajlar, stantlardan programlar ve canlı yayınlarla Denizlili firmaların yanında oldu ve fuarın nabzını tuttu. Denizlili işadamları, 6 Ocak Pazar Günü Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Başkanı Mustafa Koltuksuz öncülüğünde organize edilen ve Çardak Havaalanı’ndan havalanan Charter uçağı ile Almanya’ya gitti. 4 gün boyunca Denizli’yi başarıyla temsil eden Denizlili işadamları, bugün Denizli’ye dönecek.

“GÜZEL BAĞLANTILAR OLDU”

Fuarın son gününde fuara dair açıklama yapan DETGİS Başkanı Mustafa Koltuksuz; “8 ve 9’uncu hol, herkesin alışkanlığı olan bir holdü. Bu sene 12’nci hole gelince ilk gün bir yadırgama oldu ama 2 ve 3’üncü gün iyi geçti. Güzel bağlantılar oldu. Beklentiler var. Sadece ülkemizdeki değil dünyadaki siyasi ve ekonomik belirsizliklerden dolayı biraz daha ağırdan alma durumu var. Genel anlamda iyi olduğunu düşündüğümüz bir fuardı. Gelecek yıl bu hol biraz daha oturur. Alışkanlıkların yıkılması kolay değil” dedi.

“TÜM FUARIN YÜZDE 2’Sİ DENİZLİ’DEN OLUŞUYOR”

Tüm fuarın yüzde 2’sinin Denizlilerin oluşturduğuna dikkat çeken Başkan Koltuksuz; “Rakam büyük olunca, fuar yönetimi de bizim taleplerimizi dikkate alıyor. Önümüzdeki yıl Ocak’ın ilk haftasında yine burada olacağız. Ürünlerimizi bütün dünyaya pazarlamak için faaliyetlerimize devam edeceğiz. Alışkanlıklar kolay kolay değişmiyor. 2’inci günün sonunda eski holümüze gittik. Orası gerçekten çok sakindi. Önceden orada daha hareketli oluyordu. Orada başka bir fuar varmış gibi bir hava vardı. Orada kafa karışıklığı olmuş” diye konuştu.

“8’İNCİ HOLDEN 12’NCİ HOLE GEÇİLDİ”

Fuarı, 3 günde sadece bakılarak gezilebileceğinden söz eden Başkan Koltuksuz, şunları söyledi: “burası dünyanın en büyük ev tekstil fuarı. Gerçekten çok büyük bir organizasyon. 12 holü birden dolaşmak kesinlikle kolay değil. Biz 3 gündür dolandık, 4-5 hol gezebildik. Biz kendi sunumumuzu en güzel yaptığımız, müşterilerimizin de bizi bulmaya çalıştığı için bir şekilde gelip bizi buldular. 8-10 yıl önce 3’üncü holden 8’inci hole geçilmişti. O zaman da ilk 1-2 yıl da ‘yeni hol olmadı’ denildi. Şimdi de 8’inci holden 12’nci hole geçildi. İnşallah seneye oturmuş olacak.”

“UZAK DOĞULULARLA FARKIMIZ KAPANMIŞ”

10-15 yıl önce İtalyan ve Fransızların stantlarına gıptayla baktıklarının altını çizen Başkan Koltuksuz; “şu anda öyle bir fark yok. Sadece ufak tefek farklılıkları oluşabiliyor. Ürünlerin kalitesi, görsellik ve sunumu, Avrupalılardan hiçbir farkımız yok. Çok daha iyi olduğumuz yerler bile var. Eskiden geldiğimizde Uzak Doğuluların stantlarını girdiğimizde; çok daha düşük seviyede stantlar görürdük. Aramızda çok ciddi fark vardı. O fark giderek kapanmış” diye konuştu.

Fuarın seyrinin 5 yıldır aynı şekilde devam ettiğini bildiren Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu; “büyük beklentilerle fuara gelen arkadaşlarımız, hayal kırıklığına uğrayacaktır. Zaman zaman uğradıklarını da hissediyorum. Artık fuarlar çok yüksek potansiyeller göstermeyecek.

TOLGA ALP DÜZGÖREN-MEHMET ÜNLER

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 18:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211