Meyveleri nasıl tüketmeliyiz?

Meyve tüketimi hakkında açıklama yapan Denizli Cerrahi Hastanesi Uzman Diyetisyen Aybüke Kaymakçı; “Posa ve lift ihtiyacımızı karşılamamız için meyveleri mutlaka katı halde tüketilmesi önerilir. Tüketilen meyveler taze olmalıdır” dedi.

Denizli Cerrahi Hastanesi Uzman Diyetisyen Aybüke Kaymakçı, meyve tüketimi konusunda bilgiler aktardı. Vitamin ve mineral deposu olan meyvelerin temizliğine dikkat çeken Kaymakçı; şunları söyledi: “İlk olarak tüketeceğimiz meyveyi yıkamalıyız. Posa ve lift ihtiyacımızı karşılamamız için meyveleri mutlaka katı halde tüketilmesi önerilir. Tüketilen meyveler taze olmalıdır.

Eğer ki meyve suyu olarak tüketecek isek yine taze olmalıdır. Bir bardak meyve suyunda 3 adet meyve kullanılır. Bu biraz fazla kalori almamıza sebep olur. Dolayısıyla vücut ağırlığımız bir süre sonra artmaya başlayacaktır. Günlük bir kişinin üç dört porsiyon kadar meyve tüketmesi gerekiyor. Tabi ki bu kişinin kan değerleri, hastalık bulgularına göre değişebilmektedir. Bir bardak meyve suyunda üç dört porsiyon meyve bulunduğu için hem yüksek enerji hem de yüksek kalori alıyorsunuz. Paketli meyve sularında katkı maddeler bulunmaktadır. Bu katkı maddeler vücudumuza ve yaşamımıza zarar verebilmektedir. Meyve suyunu taze sıkılmış haricinde önermiyorum. Hele ki paketli meyve sularını tavsiye etmiyorum.”

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2019, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER